Robbie Williams překvapil novou deskou

  14:55aktualizováno  14:55
Když byl Robbie Williams jedním z pěti zpěváků klasického chlapeckého boybandu Take That, fandily mu ty holčičky, kterým se líbil v roli nekonformního zlého chlapíka uprostřed ostatních cukrujících hochů. Take That se v roce 1995 rozpadli a skoro všichni předpokládali, že se jejich hlavní zpěvák Gary Barlow stane velkou britskou hvězdou. Barlowův nástup byl tak impozantní, že málokdo postřehl, že zároveň s ním debutoval jako sólista i Robbie Williams.
Jeho provedení písně Freedom 90 od George Michaela bylo málem propadákem roku. Po pěti letech je situace opačná. Na Barlowa si nikdo ani nevzpomene a z chlapáckého Robbieho Williamse je světová superhvězda, která měla na svém loňském albu Sing When You're Winning pět globálních hitů.

Jistěže, jednou z nesporných Williamsových výhod je jeho schopnost být stylotvorný, proměňovat se podle předpovídaných módních trendů a dobře to prodat tisku. Zároveň není pochyb o tom, že Williams je největším pěveckým chameleonem své generace; někdy se mluví o cynismu. Jeho první nahrávky měly poměrně blízko k britským rockovým kapelám typu Oasis, loňské album oproti tomu obsahovalo postmoderní směsici všech stylů: od Brechtova dvorního skladatele Kurta Weilla po brilantní taneční duet Kids s diskotékovou divou Kylie Minogueovou. Přesto Williamsovo letošní rozhodnutí, že natočí v sinatrovském duchu album swingových evergreenů, mnohé šokovalo.

Když se o něco podobného pokusí superhvězda s cílovou skupinou posluchačů mezi dvaceti a třiceti roky, vzniknou logicky úvahy o uměleckém kamikadze. Málokdo si ovšem uvědomí, že obdiv k Franku Sinatrovi je v anglické populární hudbě přítomen po celých posledních dvacet let. Zpěvák Bono z U2 dodnes považuje za velkou čest, že směl natočit s modrookým Frankiem „virtuální“ duet, Mick Hucknall ze Simply Red ho vždycky cituje jako svůj největší vzor a George Michael zkusil zazpívat čtyři písně z jeho repertoáru na svém zatím posledním albu Songs From The Last Century. Williams svou deskou se sebeparodickým názvem Swing When You're Winning tak vlastně jen plnou vahou navazuje na jednu z anglických hudebních tradic.

Samozřejmě je velmi těžké nabídnout takové album svým cílovým posluchačům a kalkuluje se i s tím, že dnes teprve šestadvacetiletý Williams se chce z poprockové hvězdy stát miláčkem střední a starší generace - obrazně řečeno přejít od novomanželů k babičkám. Dramaturgie desky je však velmi rafinovaná a ke starému, s velkým orchestrem natočenému repertoáru přidává hosty, kteří jsou atraktivní i pro mladou generaci. V slavném duetu Somethin' Stupid zpívá part Sinatrovy dcery Nancy herečka Nicole Kidmanová a k natáčení písně Things, známé u nás v Matuškově provedení jako Láska je lék, přizval mladou britskou herečku Jane Horrocksovou. Zabírá to dokonale a stařičké Somethin' Stupid si bez problémů pronajalo první místa evropských žebříčků nejhranějších písní, daleko před nejmódnějšími tanečními hity.

Zatímco všude na světě je Robbie Williams mediálním bohem, s úspěchem v Americe má prozatím ještě starosti. „Než konečně vnutíte své album farmářovi z Nebrasky, máte už dávno po kariéře," poznamenal před lety výstižně jeden z jeho kolegů. V roce 1998 se jeho management a vydavatel pokusili o první útok na americký trh. Ohlas byl o něco menší, než se čekalo. Minulá deska byla podle znalců amerického trhu „příliš anglická“. Tentokrát by mu to mělo vyjít. Co může být američtější než písně Deana Martina, Sammyho Davise a Franka Sinatry?

Robbie Williams: Swing When You´re Winning - booklet 2.

Robbie Williams: Swing When You´re Winning - booklet.

Robbie Williams: Swing When You´re Winning - obal CD.

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Znáte dobře rockera Lennyho Kravitze, který znovu zamíří do Prahy?

Po dvou letech od poslední návštěvy se do Prahy vrátí Lenny Kravitz, rockový rebel se soulovou duší. Idol mnoha žen...

Znalci poradí, co dělat, když je klasický zpěv ošklivý a bolí z něj uši

Co je to vlastně správný klasický zpěv, jak ho naučit a rozpoznat od špatného? Na otázku se snaží odpovědět kniha...

Nick Cave přijede představit své aktuální dvojalbum do Prahy

Australský zpěvák, skladatel, scenárista a spisovatel Nick Cave nedávno vydal hluboce intimní nahrávku Ghosteen. Na...

GLOSA: Metropolitní vzdala hold Zeffirellimu a chystá Gershwina

K osobnostem světa umění, které letos navždy odešly, patří i režisér Franco Zeffirelli. Jeho památce byla věnována...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz