Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přes rádia cesta k oživení pop-music nevede

  10:26
Provoz populární hudby se v tuzemsku zasekl. Nejen že se tu prodává o polovinu méně desek než před třemi lety, ale rozhlas i televize "otáčejí" stále táž známá jména a tytéž písně. Se stavem, který část hudební branže cítí jako sebevražedný, nejsou už spokojeny ani gramofonové firmy. Při apatičnosti televize, která skoro nevysílá videoklipy, jim zbývá poslední záchrana - rozhlas.
Věc už zašla tak daleko, že minulý týden firmy přerušily dlouhé mlčení a začaly rozhlasovou praxi kritizovat veřejně. Přitom obě strany se vzájemně potřebují. Rádia dostávají od firem nahrávky a vzájemné rozpory byly dosud drženy pod pokličkou.

POSLUCHAČ, NÁŠ PÁN

"Rádia v České republice jsou ve srovnání s evropskými zeměmi bezkonkurenčně nejkonzervativnější a nejpomalejší, nové domácí i zahraniční písně se k posluchačům dostávají se zpožděním. Vymyká se to normálu," prohlásil Tomáš Filip za IFPI, organizaci sdružující gramofonové firmy v České republice. Jan Hanousek, hudební dramaturg úspěšného rádia Impuls, reaguje klidně: "Firmy na nás tlačí všemi možnými prostředky, abychom hráli jejich produkci. To je věčný spor."

Podle informací IFPI nasazují rozhlasové stanice do vysílání asi pět nových písní týdně, ale s velkým zpožděním; v nabídce převažuje hudba ze 60.-80. let. Rozhlasoví dramaturgové sborově tvrdí: český posluchač je velmi konzervativní. Výzkumy prý potvrzují, že skoro nechce slyšet nové nebo netypické skladby.

"Rádia svádějí ostrý boj o posluchače. To znamená, že se mu snaží maximálně vyhovět," říká Hanousek. Podle něho se v zemi s malým trhem nachází příliš rádií, která žijí jen z peněz za reklamy. "Ano, asi jsme pomalejší a konzervativnější," připouští Hanousek, jehož stanici sleduje v nočním vysílání každý třetí posluchač. Impuls se někdy drží starých pecek tak intenzivně, až se posluchač "propadne" do osmdesátých nebo sedmdesátých let.

DEJTE JIM ŠANCI

Rocker Pavel Váně, který pracuje na brněnské stanici Krokodýl, tvrdí, že pro něho byly statistické průzkumy trhu zklamáním: "Zkoušel jsem hrát nové kapely, hledal jsem jinou hudbu, ale poslechovost pokaždé poklesla a já se musel vrátit k osvědčenému modelu." Lidé se zřejmě musí nejprve přesytit pokleslé produkce i nostalgických vzpomínek na Vítězslava Vávru, až se jim z toho udělá špatně. "Až pak se možná situace zlepší," říká skepticky Váně.

Gramofonové firmy organizují pro lidi z rádií pravidelné semináře, na kterých jim přehrávají novou produkci a kde se je snaží přesvědčit, aby hráli jejich desky. K říjnovému setkání v Peci pod Sněžkou se spojily tři společnosti z tuzemské "velké pětky": Monitor-EMI, Sony Music/Bonton a Warner Music.

Například o svižnější nahrávce Dana Bárty lidé z rozhlasu už předem "věděli", že se pro rádia nehodí. "Je to dobrá píseň, ale je jí pro rádio škoda," zazněl jeden z cyničtějších hlasů. Píseň z dílny Olympiku Taky jsem se narodil bos, již nazpíval Daniel Hůlka, zase sklidila takřka jednotný posměch.

Je pravda, že produkce gramofonových společností bývá často tristní. Ovšem vydavatelé mají po ruce i pádnou námitku: "Ať rádia dají lidem šanci, aby si nové skupiny nebo zpěváky poslechli," namítá Kateřina Králová z firmy Monitor-EMI. "Možná až budeme bohatší zemí a rádia získají více peněz z reklamy," domnívá se zmíněný Hanousek ze stanice Impuls. Objevovat nové talenty nebo si na ně dokonce vsadit, to je podle něho práce pro veřejnoprávní rádio.

ANI ČESKÝ ROZHLAS

Avšak Český rozhlas buďto konkuruje komerčním stanicím, aspoň co se týče nejposlouchanější stanice Radiožurnál, nebo se zaměřuje na posluchače vážné či soudobé hudby. "Za alarmující považuji ignoranci věkové vrstvy od jedenácti do pětadvaceti let. Mládeži chybí možnost volby. Myslím, že vznik v zahraničí poměrně běžného okruhu vysílání pro mladé je pouze otázkou ochoty zodpovědných pracovníků 'přidělat' si trochu práce," míní nejmenovaný zaměstnanec rozhlasu, který postrádá kritičtěji zaměřený pořad o popu či rocku.

Vadí mu, že o hudbu se v Českém rozhlase starají například lidé jako Martin Hrdinka nebo protřelý harcovník Miloš Skalka, příliš spojení s nejkomerčnějšími trendy. O zbytnělosti Českého rozhlasu vypovídají i pocity hudebního publicisty Jiřího Černého. Dodnes mu tam prý mají za zlé, že koncem 60. let odvysílal protestsong Běž domů, Ivane. Tenkrát z toho byl velký politický průšvih...

Zatím drtivá většina rozhlasových stanic žije z minulosti. Jak dlouho ještě, nikdo neví. Výjimkou jsou aktivity některých regionálních stanic či metropolitní Radio 1. A novou kapitolu možná otevírá internetové rádio. Například stanice Big Beng! orientovaná na nové kapely odvysílá 18. listopadu přímý přenos rockového festivalu.
Autor:

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

  • Nejčtenější

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

5. května 2024  15:11,  aktualizováno  18:41

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil...

Bagárová zrušila „vysněný“ koncert v O2 areně. Kvůli ztrátě radosti, tvrdí

6. května 2024  12:28

Plánovaný zářijový koncert Moniky Bagárové v pražské O2 areně se neuskuteční. Zpěvačka se jej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za Česko oheň a dynamický tanec. Aiko zpívala v semifinále Eurovize, neuspěla

9. května 2024  10:30,  aktualizováno  23:15

Ve švédském Malmö se konal druhý semifinálový večer mezinárodní písňové soutěže Eurovision Song...

Zemřel Miroslav Imrich, hlas Tanga a Abraxasu. Tělo našli u železniční trati

5. května 2024  16:55,  aktualizováno  23:01

Odešel jeden z hlasů a ústředních členů kapely Abraxas. Zpěvák a skladatel Miroslav Imrich zemřel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

RECENZE: A přece se točí. Suchý s Molavcovou zvou na poklidnou jízdu

10. května 2024  16:13

Pomalu plynoucí večer se silnou, ale stále přiměřenou dávkou nostalgie nabízí novinka pražského...

RECENZE: Walliamsův Kosmokluk je skvělé čtení, ale autor umí i skvělejší

10. května 2024

V češtině vyšla nová kniha populárního britského spisovatele Davida Walliamse. Novinku Kosmokluk...

Izraelka postoupila do finále Eurovize i přes protesty. V Itálii s obřím náskokem

10. května 2024  11:32,  aktualizováno  11:41

Navzdory četným protestům proti účasti Izraele na letošním ročníku Eurovize postoupila zpěvačka...

RECENZE: Potřetí a naposled je tu Iveta, nejplačtivější ze všech řad

10. května 2024

Premium Nikdo neví, kdo jsem; už nechci, aby se mi smáli. Takovou zpovědí Ivety Bartošové zakončili tvůrci...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...