Technickým muzeem budou při Pražském jaru znít gregoriánské chorály

  17:08aktualizováno  17:08
Letošní festival Pražské jaro bude klást důraz na francouzskou hudbu a návštěvníkům opět nabídne vystoupení v nezvyklých prostorách. Například v dopravní hale Národního technického muzea vystoupí soubor Schola Gregoriana Pragensis.

Schola Gregoriana Pragensis | foto: PR

Poprvé v historii festivalu se zahajovacího koncertu se Smetanovou Mou vlastí ujme Filharmonický orchestr francouzského rozhlasu. Novináře o tom ve čtvrtek informoval ředitel největší přehlídky klasické hudby v Česku Roman Bělor. Festival se uskuteční od 12. května do 2. června, na podzim na něj naváže nový klavírní festival.

Schola Gregoriana Pragensis

Schola Gregoriana Pragensis

Schola Gregoriana Pragensis se mezi exponáty technického muzea ve svých charakteristických hábitech představí 20. května. Základem koncertu s názvem Člověk putující budou gregoriánské chorály. "Pokusíme se přenést mediální zpěvy do prostředí technických artefaktů a poukázat na to, že geniální mozek člověka nelze oddělit od tajemství jeho duše," uvedl vedoucí souboru David Eben.

Vystoupení souboru Schola Gregoriana Pragensis bude kombinováno s mluvenými vstupy Ebenova bratra Marka. Koncert naváže na loňský ročník Pražského jara, kdy na stejném místě místě Agon Orchestra pod vedením Petra Kofroně připomněl 100. výročí narození a zároveň 20. výročí úmrtí průkopníka nové hudby a estetiky Johna Cage.

Garrick Ohlsson

Garrick Ohlsson

Mezi významnými hosty 68. ročníku Pražského jara bude také americký klavírista Garrick Ohlsson, který v dubnu oslaví pětasedmdesáté narozeniny a jehož recitál v pražském Rudolfinu je na programu 26. května.

Programová linie letošního Pražského jara s důrazem na francouzskou hudbu se odrazí také v programu Ostravské bandy. Těleso specializující se na interpretaci soudobé hudby zahraje 31. května v Divadle Archa se sólistou, kterým bude belgický klavírista Daan Vandewalle.

Několik koncertů Pražského jara je již vyprodaných. Tradičně největší zájem byl o oba zahajovací koncerty, dále zmizely všechny vstupenky na nokturno Soni Červené a Karla Košárka, Scholu Gregoriana Pragensis nebo koncert Akademie sv. Martina v polích.

Velký zájem je například také o vystoupení Garricka Ohlssona, Mnichovské filharmonie, Mahlerova komorního orchestru s klavíristou Leifem Ove Andsnesem, Tokijského metropolitního symfonického orchestru nebo České filharmonie, která jsou vyprodána z 80 procent.

Součástí Pražského jara bude 65. ročník soutěže v oborech lesní roh a varhany. Pro lesní roh přijala komise 59 soutěžících a pro varhany 42 soutěžících z desítek zemí celého světa.

Na podzim se uskuteční nový festival věnovaný oslavě klavíru a postavě klavíristy Rudolfa Firkušného, který byl s festivalem Pražské jaro spjat. Na jeho úvod vystoupí 24. listopadu americký klavírista Emanuel Ax.

Mezzosopranistka Magdalena Kožená vystoupila 16. září v Praze s repertoárem

Magdalena Kožená

Současné ceny lístků na Pražské jaro začínají na 50 korunách, ty nejdražší šplhají až ke 7 500 korunám. Tolik se platí za vstupenky na mimořádný koncert Berlínské filharmonie s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou a šéfdirigentem filharmoniků, jejím manželem Simonem Rattlem. Koncert se koná den před zahájením festivalu ve Španělském sále Pražského hradu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Odešel z Europe, ale je zpět. Nesnášel jsem ty vlasy, líčí John Norum

Skupina Europe - kytarista John Norum

Festival Benátská! s Impulsem hostí 26. července v Liberci švédskou kapelu Europe. Co si mohou fanoušci od ní slibovat?...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

Najdete na iDNES.cz