Patti Smith | foto: Profimedia.cz

Patti Smith má vyprodáno

Americká zpěvačka a básnířka Patti Smith, jedna z nejmagičtějších a nejméně vyzpytatelných hrdinek rocku, vystoupí dnes v pražském Divadle Archa. Doprovodí ji osvědčená kapela s kytaristy Lennym Kayem, Tomem Verlainem, bubeníkem Jayem Dee Daughertym abaskytaristou Tonym Shanahanem.

Koncert je vyprodaný, ostatně Patti Smith má v Česku skvělé renomé, podpořené mnoha dávnými vazbami. V její první kapele hrál nejslavnější český rocker Ivan Král, který srodiči emigroval do Spojených států.

Král, spoluautor jejího hitu Dancing Barefoot a dalších písní, viděl Patti Smith poprvé, když recitovala poezii v kostele na newyorském Manhattanu. Odříkávala básně, přitom trhala stránky a vyhazovala je do vzduchu. Už tehdy byla uhrančivou bytostí, která dostala publikum do transu.

Svět ji poznal před 30 lety
Později, když byla slavná, Patti Smith veřejně odsoudila věznění členů skupiny The Plastic People Of The Universe v bývalém Československu.

Už v 70. letech měla české fanoušky, kteří sledovali její kariéru zpoza železné opony. A hudební publicista Jiří Černý hrál v tuzemsku nevydávané desky Patti Smith ve svých poslechových pořadech.

Její první album Horses vyšlo před třiceti lety a dodnes se v anketách řadí k titulům, které změnily hudební svět. Přitom Patti Smith, která se narodila 30. prosince 1946 v Chicagu, chtěla být spíše malířkou.

Její touha prosadit se ve světě umění přebila i mateřský instinkt. První dítě, které porodila v jedenadvaceti, dala zpěvačka k adopci.

I na newyorské scéně, přeplněné talenty, Patti Smith vynikala razantním přednesem básní. "První předčítání jsem měla s kytaristou Lennym Kayem v roce 1971. Pak jsem zjistila, že básně, které byly rytmičtější, nutily můj hlas, aby zpíval," vysvětlovala Patti Smith.

Postupně, krok za krokem, nejdřív jen sKayem apak s klavíristou Richardem Sohlem, začali básně zhudebňovat. Když přibrali Ivana Krále, který hrál na baskytaru i kytaru, abubeníka Jaye Dee Daughertyho, byla na světě kapela Patti Smith Group.

Náhlý odchod, vítaný návrat
Rocková hudba znásobila obrazotvornost i razanci básní Patti Smith, která se vkládala do písní celým tělem. Několika gesty řekla podle dobových kritik víc než jiné rockové hvězdy celými koncerty.

Její písně byly spíše temné a otevřené, hnané často na doraz. Třeba desetiminutová skladba Birdland je monologem syna vracejícího se z otcova pohřbu.

Patti Smith přispěla k tomu, že vznikl punk jako výraz nespoutanosti i vzdoru. Takovou osobnost nemohly gramofonové firmy přehlédnout. A štíhlá zpěvačka s protáhlou indiánskou tváří, která se ráda oblékala do mužských šatů, si vymohla naprostou uměleckou svobodu.

Hitparádové úspěchy čtyř legendárních alb ji posunuly z undergroundu do pozice mezinárodní hvězdy, na kterou chodily desetitisíce fandů. Nezastavil ji ani pád z pódia ve floridské Tampě, při kterém si pochroumala páteř. V roce 1978 se dostala s písní Because The Night na páté místo britské hitparády. Byla na vrcholu.

Ovšem Patti Smith, která stále přeletovala mezi několika muži, konečně našla toho pravého, jenž rozhodl o jejím dalším osudu. Fred "Sonic" Smith býval členem detroitské kapely MC5.

Podobně jako kdysi odložila dítě kvůli kariéře, zpěvačka náhle dala stranou kariéru kvůli plánované rodině. V létě 1979 zavolala kapele, se kterou odehrála velký koncert v Bologni, že končí.

Přivedla na svět syna Jacksona Frederika a dceru Jesse Paris, žila vústraní a až v roce 1988 o sobě dala vědět albem Dream Of Life. Mezitím odmítala nabídky na koncerty, ale publikum na ni nedokázalo zapomenout. K jejímu návratu přispěla nečekaná smrt Freda Smithe (1994), krátce nato podlehl mrtvici její bratr Todd.

Před deseti lety se Patti Smith vrátila do víru koncertního života a vydala další čtyři alba. V Praze se představila v červenci 1996, dnes bude v Česku koncertovat potřetí.