Operní léto: zážitky něco stojí

Každé léto nastává v Evropě také čas operních a vážnohudebních festivalů. Mnohé chtějí hlavně bavit turisty, ale některé se těší mimořádnému uměleckému renomé. To jde ruku v ruce také se společenskou úrovní: v Bayreuthu či Salcburku utrácejí peníze špičky podnikatelského světa a hvězdy high society.

Čím je pro filmový svět festival v Cannes, tím je v opeře a klasické hudbě Salcburský festival. Dostávat tu opakovaně velké úkoly znamená posílit si mezinárodní věhlas.

Do šesti neděl rozložený podnik začíná 21. července představením kultovní Hoffmannstahlovy hry Jedermann. Dva dny nato se v Jezdecké škole uskuteční premiéra Janáčkovy opery Její pastorkyňa. Dílo, v cizině běžně uváděné pod názvem Jenůfa, chystá vpravdě kosmopolitní tým. Českou filharmonii bude dirigovat Angličan sir John Eliot Gardiner, režie byla svěřena americkému, v Paříži žijícímu filmovému režisérovi Bobu Swaimovi. Kostelničku bude zpívat německá sopranistka Hildegard Behrensová, Jenůfu ztvární Finka Karita Mattilová, Lacu americký tenorista Jerry Hadley. Do některých menších úloh festival angažoval sólisty pražského Národního divadla.

Vybrané festivaly klasické hudby
Salcburský festival: 21. července-31. srpna. Ceny lístků (liší se podle místa konání a žánru) 500-12 000 Kč. Podrobnosti k programu na www.salzburgfestival.at, další informace na www.salzburginfo.at
Bayreuthský festival: 25. července-28. srpna. Ceny lístků 400-6500 Kč. Informace na www.bayreuther-festspiele.de
Festival v Bregenzu: 18. července-21. srpna. Ceny vstupenek 800-5000 Kč. Informace na www.bregenzerfestspiele.com
Festival v Aix-en-Provence: 6.-29.července. Ceny vstupenek 500-6000 Kč. Informace na www.aix-en-provence.com/festartlyrique
Styriarte: 22. června-22. července. Ceny lístků 300-3500 Kč. Informace na www.styriarte.com
(Ceny vstupenek jsou přibližné, vypočítané podle kursu koruny)
Kromě Její pastorkyně nabízí letošní festivalový program nové inscenace Šostakovičovy Lady Macbeth Mcenského újezdu, Verdiho Falstaffa, Mozartovy Figarovy svatby, Straussova Netopýra, ale také desítky koncertů, recitálů, činoherních představení a dokonce i projektů na pomezí alternativního umění.

Třebaže i Salcburk má své zákulisí, hovoří se o něm hlavně v uměleckých souvislostech. Zato Bayreuthský festival, hrající toliko díla Richarda Wagnera, plní stránky novin spíše z "rodinných" důvodů. Už se zdálo, že spory v klanu Wagnerů o nástupnictví utichnou, jenže Eva Pasquierová, dcera patriarchy Wolfganga Wagnera, se nakonec vzdala možnosti vést festival a Bayreuth je opět v patové situaci. Letošní ročník začíná 25. července představením Mistrů pěvců norimberských, které budou následovat inscenace Prstenu Nibelungova, Lohengrina a Parsifala. Zatímco v Salcburku pár vstupenek vždy zbude, v Bayreuthu musí zájemci počítat s tím, že napoprvé nemají žádnou šanci: napřed podají objednávku a pak si "odkroutí" několik let v pořadníku.

O něco snadněji se lze dostat na festival v rakouském Bregenzu. Jeho hlavní pýchou je jeviště umístěné přímo na jezeře. Bregenz připomíná klasický turistický open-air, ale jeho dramaturgie si klade vyšší cíle. Má ostatně k dispozici též festivalový dům, v němž předloni zazněly Řecké pašije Bohuslava Martinů. Letos tam diváci zhlédnou operu O myších a lidech soudobého amerického skladatele Carlisle Floyda. "Na vodě" se odehraje dojemný příběh Pucciniho Bohémy - ovšem tak, jak ho vidí nekonvenční anglický režisér Richard Jones.

Celebrity z hudebního světa se každoročně scházejí i na dalších renomovaných místech: třeba ve francouzském lázeňském městečku Aix-en-Provence ležícím nedaleko Marseille. Letošní ročník zdejšího festivalu je pro nás obzvlášť zajímavý: v jeho programu totiž mimo jiné figuruje scénické ztvárnění Janáčkova Zápisníku zmizelého. A v inscenaci Figarovy svatby se jako Cherubín představí Magdalena Kožená.

Výjimečnou pozici (a sponzory) si může festival vydobýt i tím, že ho zaštítí respektovaná umělecká osobnost. Festival Styriarte, který se vždy začátkem léta koná v rakouském Grazu, vděčí za své renomé Nikolausi Harnoncourtovi. Proslulý dirigent, jenž letos hostoval na Pražském jaru, se podílí na dramaturgii "svého" festivalu a zve si umělecké přátele - letos třeba slavnou italskou mezzosopranistku Cecilii Bartoliovou.