Jan P. Muchow

Jan P. Muchow | foto: www.eost.cz

Neslyším! Potíže se sluchem má i Muchow

  • 8
Největší noční můra muzikantů je poškození sluchu. Potíže s tím mají i Bono, Michal Pavlíček nebo nově Jan P. Muchow. Trpí nemoci zvanou tinnitus.

"Píská mi v uších vysokej tón. Někdy víc intenzivně někdy méně, ale pořád. Odborně se to jmenuje tinnitus," říká Jan P. Muchow, který se s problémy se sluchem aktuálně potýká.

Kvůli nim se rozhodl svoji hudební aktivitu momentálně zredukovat a poctivě se věnuje léčbě. "Doktoři říkají, že je to nejspíš nemoc z povolání, buď z extrémní hlukový zátěže nebo to může být i od zad, člověk pořád sedí u počítače nebo se kroutí s kytarou na krku," vysvětluje Muchow.

O co jde?
"Tinnitus je ušní onemocnění, které se typicky projevuje neustálým pískáním nebo hučením v uchu," popisuje průvodní známky poruchy, která je často nevratná a v praxi neléčitelná, ušní specialistka Marie Kopecká.

"Zjednodušeně by se dalo říct, že vláskové buňky, které přenášejí zvuk, volají o pomoc, protože se jim nedostává kyslíku. Trpí tím plno hudebníků, tinnitus měl i Bedřich Smetana, u nějž to byl ovšem důsledek třetího stádia syfilitidy."

O tom, že původ potíží nesouvisí jen s hlukem svědčí příklad pražského DJ Blue, který loni aspiroval na zápis do Guinessovy knihy rekordů coby nejdéle nonstop hrající dýdžej (vydržel osmdesát a jednu hodinu).

"Já to nemám z muziky, ale z toho, že jsem se v deseti letech praštil do hlavy. Od té doby mi prostě pořád hučí v hlavě. Trvalo mi rok, než jsem se s tím naučil žít," vzpomíná.

Kdo za to může
S tím, že hluk není jediný faktor, který může sluch poškodit, souhlasí i Muchow. "Není to ani tím, že bych poslouchal muziku moc nahlas, ale  tím, že ji poslouchám pořád," říká suše. "Navíc člověk vždycky poslouchá pozorně, snaží se vychytávat nepříjemný frekvence a to asi není zrovna ideální. Navíc prý nepomáhá, jak je člověk neustále ve stresu."

Kytarista Michal Pavlíček zase získal svůj "šelest" kvůli zánětu středního ucha. Ke kuriózním případům patří příhoda slavného kytaristy Peta Townshenda z britské mod kapely The Who.

Ten kompletně ohluchnul na jedno ucho v šedesátých letech, když bubeník Keith Moon během přímého přenosu odpálil pod svojí soupravou menší nálož. Většina hudebníků, kteří se s tinnitem potýkají, si ho ale uhnala při živých vystupováních. Například Phil Collins i kvůli tomu oznámil, že s živým vystupováním končí úplně.

SLAVNÍ S PROBLÉMY
Neil Young
- hlučné koncerty
Pete Townshend (The Who)
- šílený kolega a bomba pod bicími
William Shatner (herec, Star Trek)
- exploze při natáčení
Brian Wilson (Beach Boys)
- otec ho v mládí přetáhl prknem
Eric Clapton
- kytarový zesilovač
Thom Yorke (Radiohead)
- práce ve studiu
Ed Rush
- příliš mnoho basů při skládání
Kevin Shields (My Bloody Valentine)
- přeřvaná sluchátka
Danny Elfman
- divoké mládí s kapelou

Co s tím?
"Prostě to máme rádi nahlas, víte?" shrnul svérázně v jednom rozhovoru svoje problémy se sluchem Lemmy z Motörhead. Většina postižených hudebníků k nim ale přistupuje víc odpovědně.

"Docházím na terapii laserem a trochu se to lepší. Navíc se snažím uši šetřit, třeba teď jsem musel odmítnout Toneless a jejich novou desku, což je škoda, ale prostě se musím krotit," říká Jan P. Muchow. O moc víc, než důrazně doporučovat klid, neposlouchání walkmana a časté používání špuntů do uší, dnes doktoři dělat nemohou.

"Největší riziko hrozí u žesťových nástrojů a bicích, Radil bych chránit se ve větší míře proti hluku, ale je jasné že pokud se tím člověk živí, těžko se prevence prosazuje,"  potvrzuje šéf otorinolaryngologické kliniky na pražských Královských Vinohradech doktor Aleš Hahn, který je jedním z největších expertů na tuhle problematiku u nás.

"Snažíme se léčit komplexně, používáme různé věci od farmak, přes rehabilitace, léčbu laserem až třeba i po psychickou pomoc," popisuje metody dnešní medicíny Hahn.

Smíření
Ve chvíli, kdy člověku začne zvonit v uších už tedy většinou v podstatě neexistuje cesta zpátky. Pro muzikanty to neznamená konec kariéry, ale jejich tvorbu či živé vystupování podobné problémy samozřejmě ovlivní. Jen skladeb s tématikou bzučení či zvonění v uších existuje spousta.

"Mé uši zvoní, zvoní jako prázdné skořápky," zpíval například legendární Bob Dylan. Frontman U2 Bono zase svoje umělecké jméno vytvořil z názvu obchodu s naslouchadly v Dublinu, který se jmenoval Bonavox. Podle Michala Pavlíčka je důležité se k problému postavit čelem a nehroutit se.

"Rock je jako droga. Hlasitou hudbou se člověk dostane do většího transu. Bohužel, má i své vedlejší učinky... Potichu to prostě naživo nejde, člověk musí cítit tlak z beden." Sám se na celý problém dívá střízlivě: "Můžu mít tlumítka, ale není to takový, slyšíš hraní jakoby za plentou.  Horníci se taky chráněj respirátorama, ale nakonec se jim dehet do plic dostane. To je holt  riziko povolání."