Načeva s Pavlíčkem volají Mami

  13:57aktualizováno  13:57
Zpěvačka Monika Načeva s kytaristou Michalem Pavlíčkem a DJem Fivem vydali tento týden album s názvem Mami. Jeho distribuční premiéra se neodehrála klasickou cestou v kamenných obchodech s hudbou, nýbrž v trafikách.

Monika Načeva | foto: Vojtěch KristenMF DNES

Album Mami je totiž první položkou nové hudební a literární Edice Respekt, kterou začal vydávat stejnojmenný týdeník. Nové cédéčko se tak ocitlo na zhruba pěti stech prodejních míst celé republiky, pokrytých čtyřmi distribucemi tisku. To je výrazně více, než je v České republice obchodů s hudbou.

První to zkusil Prince
Načeva s Pavlíčkem a Fivem nejsou z celosvětového hlediska první, koho napadlo distribuovat hudební novinku ve spojení s tiskem. Světové prvenství patří zřejmě americkému všeumělovi Princovi, který svou poslední desku Planet Earth nechal "přibalit" k britskému nedělníku Mail On Sunday.

Inspiraci Princem ovšem čeští protagonisté popírají, dohodli se prý mnohem dříve. Ostatně, oba případy zcela shodné nejsou: zatímco Prince poskytl čtenářům album zdarma, zájemci o Načevu musejí v trafice za balíček časopisu s cédéčkem zaplatit 199 korun.

To je ovšem stále velmi výhodná cena nejen v kontextu domácí hudební produkce, ale také o 50 korun méně, než za kolik se bude album Mami prodávat od listopadu samostatně v běžných prodejnách: tam bude jeho cena 249 korun.

Sony BMG to vidí jinak
Zatímco Monika Načeva se vrací na scénu po několikaleté mateřské dovolené, během níž se hudbě věnovala jen sporadicky, Michal Pavlíček je stálou součástí domácí scény a je smluvně vázán na vydavatelský koncern Sony BMG.

"Nahrávku s Monikou Načevou a DJm Fivem jsme Sony BMG nabízeli, ale úhel pohledu tohoto vydavatelství na hudbu je přece jen trochu jiný, než který v tomto projektu máme my," řekl Pavlíček.

Co konkrétního si slibuje Respekt od vydání alba, specifikoval ředitel vydavatelství Tomáš Šídlo: "Neočekáváme příchod nových čtenářů. Prodáváme týdně 27 až 28 tisíc výtisků a jsme přesvědčeni, že nějaké procento našich stálých čtenářů album zaujme, i kdyby to nebyli přímo fanoušci Moniky a Michala."

K dalším plánům Edice Respekt Šídlo dodal: "Stejně jako časopis, který se tolik neohlíží na komerční úspěch jako na kvalitu, budeme i v edici klást hlavní důraz na kvalitu - v hudbě i literatuře."

Naznačil, že k nadcházejícímu osmnáctému výročí listopadové revoluce připravuje Edice Respekt první knižní titul, odmítl jej ale blíže charakterizovat. "Asi to bude pro leckoho překvapení," poznamenal.

Psychedelický opar
Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem spolupracovala na samém začátku své pěvecké kariéry, kdy ve spolupráci s ním vydala debutové album Možnosti tu sou. Tehdy také navázala spolupráci s básníkem a textařem Jáchymem Topolem. Ten spolu s Markétou Pilátovou a Míšou Kerousovou otextoval i aktuální album.

Umělecká dráha Moniky Načevy se od rockových písniček z prvního alba, které obsahovalo dodnes známý hit Udržuj svou ledničku plnou, ubírala přes hudbu s názvuky elektroniky, world music a ambientu.

Před dvěma lety se Načeva zvolna začala vracet na pódia v různých sestavách, až se ustálilo současné trio. "Snažíme se proplout novými hudebními trendy, ale zároveň si zachovat psychedelický background a dbát na hlubší obsah textů," charakterizoval současnou tvorbu tria Michal Pavlíček.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Virtuózní metalisté Dream Theater připomenou živě svou nejlepší desku

Dream Theater

Bravurní instrumentální výkony, panoramaticky vystavěné skladby a koncerty, nad jejichž provedením se tají dech. I to...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

Mňága je koncertní kapela, neřešíme, kolik prodáme cédéček, říká Fiala

Petr Fiala z Mňágy a Žďorp v pražském Foru Karlín (12. prosince 2017)

Rocková kapela Mňága a Žďorp právě vydala své nové album Třecí plochy. Okolnosti vzniku nové nahrávky osvětluje její...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz