Pavlíček napsal otevřenou knihu o životě i o hudbě

  4:38aktualizováno  4:38
Ani roztržce s Michaelem Kocábem, rozpadu legendární sestavy Pražský výběr či rodinným krizím se nevyhýbá Michal Pavlíček ve své knize Země vzdálená. Je to vlastně vyprávění muzikanta a skladatele, jenž ovlivnil podobu českého rocku 80. i 90. let a který působí v několika sférách populární hudby.

Muzikant Michal Pavlíček vydal memoáry Země vzdálená. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Michal PavlíčekV knize, psané jako memoáry, Pavlíček vysvětluje i své průniky do světa filmové hudby či muzikálů. Pavlíčkovýma očima čtenář nahlédne do minulosti českého jazzu i big beatu.

Hity, muzikály a seriály

Nadějný kytarista prošel kapelami Expanze, Bohemia či Mahagon, s bubeníkem Jiřím Hrubešem a zpěvačkou Janou Koubkovou dali dohromady trio Horký dech a vydali znamenité album. Pavlíček se našel v 80. letech. Divoce drásal struny v Pražském výběru, jedné z nejvýznamnějších kapel české hudební historie plné sarkasmu, virtuozity i nevázaného třeštění.

PRAŽSKÝ VÝBĚR - NA VÁCLAVSKÝM VÁCLAVÁKU

Ve skupině Stromboli se projevovala snivější část jeho osobnosti. "Na jednu stranu jsem takový přecitlivělý pozdního romantika syn, který se často a rychle dojímá a někdy pouští slzy jak stará Vajtingrová při televizním seriálu. Na druhou stranu v sobě nám něco z carského důstojníka a mám rád odvaz. Dovedu hodně zvesela vyvádět, až se ze mě stane nekontrolovatelná střela. Možná to byl ten klíč v mém životě i hudbě – klidný domov plný jistoty a vedle toho rozevlátý dravý proud rockového života," vysvětluje Pavlíček, který v knize zmiňuje kapely BSP, Big Heads i sólové projekty Moniky Načevy i Daniela Hůlky, na nichž se podílel.

Pavlíček dostal trojnásobný by-pass srdce

Michal PavlíčekPřesně podle plánu podstoupil kytarista Michal Pavlíček dopoledne operaci srdce. Lékaři provedli trojnásobný by-pass, aby zabránili akutnímu infarktu, který slavnému muzikantovi hrozil.

S přibývajícími stránkami se vrší Pavlíčkovo dílo, které sahá od hitů k symfonické hudbě, od songu Olda je přítel můj až k prestižní práci pro britský televizní seriál Červený bedrník. Patří sem i muzikály Excalibur, Obraz Doriana Graye či Dáma s kaméliemi, k nimž Pavlíček složil hudbu.

Kocáb z odstupu

Pavlíček, jemuž s knížkou pomáhala novinářka Marie Reslová, se snaží být otevřený. Zmiňuje i rodinné či manželské trable včetně vlastních průšvihů. Vypráví o vztahu s Bárou Basikovou, jenž byl motorem skupiny Stromboli a který posléze sám ukončil. Či o tom, jak se workoholicky zavíral ve studiu jako do ulity. Zatímco kolem něho běžel život, on chrlil další a další hudbu.

STROMBOLI - VELIKÉ LALULÁ

Michal Pavlíček a Bára BasikováOsobní rovina životopisu, která dosud zůstávala běžnému čtenáři skryta, dokresluje obraz muzikanta Pavlíčka, jemuž přátelé říkají Čombe. "Muzikantský život je bláznivá, neřízená střela," míní Pavlíček. A právě tenhle civilní rozměr dává knížce zajímavý příběh, ironii i spád. Vždyť někdejší hipík z Kerska se dostal až tak daleko, že skládal hudbu pro pražský summit NATO. I v tom spočívá půvab muzikantského osudu v Čechách.

Ještě jeden moment dává Pavlíčkově biografii, v níž se střídají rozhovory se souvislým vyprávěním a již doplňuje koncertní DVD z O2 Areny z roku 2006, dramatický rozměr. Je to osobnost Michaela Kocába, vlastně Pavlíčkova protikladu.

MICHAL PAVLÍČEK V O2 ARENĚ

Konflikt dvou individualit byl asi položen již do základů rockového Pražského výběru. Zpočátku jej překrývalo souznění, když Kocáb s Pavlíčkem psali písně pro Pražský výběr, jež přešlo v odcizování, nedorozumění, výčitky z obou stran a nakonec rozchod.

Protože Pavlíček už ví, jak vše dopadlo, sleduje Kocába i sebe z odstupu. I v tom je jeho knížka, vybavená spoustou fotografií, cenná.

MICHAL PAVLÍČEK - Země vzdálená
Nakladatelství Lidové noviny, 290 stran, cena 399 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

Další z rubriky

Vychází deník jedenáctiletého chlapce, který přežil pochod smrti

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Taussigovi měli vlastně štěstí. Do Osvětimi je transport dopravil koncem listopadu 1944. Neprošli selekcí a spalovací...

RECENZE: Když si slečna učitelka myslí, že žije svá nejlepší léta

Záběr z filmu Nejlepší léta slečny Jean Brodieové, který v roce 1969 vznikl dle...

Knihu Muriel Sparkové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové, kterou nyní v překladu Martina Pokorného vydal Prostor,...

RECENZE: Přichází Žár. Román o tragédii spíše chladí

Sauna (ilustrační foto)

Lidská soutěživost a potřeba překonávat se nezná hranic. Důkazem toho bylo historicky poslední a tragické finále...

Najdete na iDNES.cz