Pavlíček napsal otevřenou knihu o životě i o hudbě

  4:38aktualizováno  4:38
Ani roztržce s Michaelem Kocábem, rozpadu legendární sestavy Pražský výběr či rodinným krizím se nevyhýbá Michal Pavlíček ve své knize Země vzdálená. Je to vlastně vyprávění muzikanta a skladatele, jenž ovlivnil podobu českého rocku 80. i 90. let a který působí v několika sférách populární hudby.

Muzikant Michal Pavlíček vydal memoáry Země vzdálená. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Michal PavlíčekV knize, psané jako memoáry, Pavlíček vysvětluje i své průniky do světa filmové hudby či muzikálů. Pavlíčkovýma očima čtenář nahlédne do minulosti českého jazzu i big beatu.

Hity, muzikály a seriály

Nadějný kytarista prošel kapelami Expanze, Bohemia či Mahagon, s bubeníkem Jiřím Hrubešem a zpěvačkou Janou Koubkovou dali dohromady trio Horký dech a vydali znamenité album. Pavlíček se našel v 80. letech. Divoce drásal struny v Pražském výběru, jedné z nejvýznamnějších kapel české hudební historie plné sarkasmu, virtuozity i nevázaného třeštění.

PRAŽSKÝ VÝBĚR - NA VÁCLAVSKÝM VÁCLAVÁKU

Ve skupině Stromboli se projevovala snivější část jeho osobnosti. "Na jednu stranu jsem takový přecitlivělý pozdního romantika syn, který se často a rychle dojímá a někdy pouští slzy jak stará Vajtingrová při televizním seriálu. Na druhou stranu v sobě nám něco z carského důstojníka a mám rád odvaz. Dovedu hodně zvesela vyvádět, až se ze mě stane nekontrolovatelná střela. Možná to byl ten klíč v mém životě i hudbě – klidný domov plný jistoty a vedle toho rozevlátý dravý proud rockového života," vysvětluje Pavlíček, který v knize zmiňuje kapely BSP, Big Heads i sólové projekty Moniky Načevy i Daniela Hůlky, na nichž se podílel.

Pavlíček dostal trojnásobný by-pass srdce

Michal PavlíčekPřesně podle plánu podstoupil kytarista Michal Pavlíček dopoledne operaci srdce. Lékaři provedli trojnásobný by-pass, aby zabránili akutnímu infarktu, který slavnému muzikantovi hrozil.

S přibývajícími stránkami se vrší Pavlíčkovo dílo, které sahá od hitů k symfonické hudbě, od songu Olda je přítel můj až k prestižní práci pro britský televizní seriál Červený bedrník. Patří sem i muzikály Excalibur, Obraz Doriana Graye či Dáma s kaméliemi, k nimž Pavlíček složil hudbu.

Kocáb z odstupu

Pavlíček, jemuž s knížkou pomáhala novinářka Marie Reslová, se snaží být otevřený. Zmiňuje i rodinné či manželské trable včetně vlastních průšvihů. Vypráví o vztahu s Bárou Basikovou, jenž byl motorem skupiny Stromboli a který posléze sám ukončil. Či o tom, jak se workoholicky zavíral ve studiu jako do ulity. Zatímco kolem něho běžel život, on chrlil další a další hudbu.

STROMBOLI - VELIKÉ LALULÁ

Michal Pavlíček a Bára BasikováOsobní rovina životopisu, která dosud zůstávala běžnému čtenáři skryta, dokresluje obraz muzikanta Pavlíčka, jemuž přátelé říkají Čombe. "Muzikantský život je bláznivá, neřízená střela," míní Pavlíček. A právě tenhle civilní rozměr dává knížce zajímavý příběh, ironii i spád. Vždyť někdejší hipík z Kerska se dostal až tak daleko, že skládal hudbu pro pražský summit NATO. I v tom spočívá půvab muzikantského osudu v Čechách.

Ještě jeden moment dává Pavlíčkově biografii, v níž se střídají rozhovory se souvislým vyprávěním a již doplňuje koncertní DVD z O2 Areny z roku 2006, dramatický rozměr. Je to osobnost Michaela Kocába, vlastně Pavlíčkova protikladu.

MICHAL PAVLÍČEK V O2 ARENĚ

Konflikt dvou individualit byl asi položen již do základů rockového Pražského výběru. Zpočátku jej překrývalo souznění, když Kocáb s Pavlíčkem psali písně pro Pražský výběr, jež přešlo v odcizování, nedorozumění, výčitky z obou stran a nakonec rozchod.

Protože Pavlíček už ví, jak vše dopadlo, sleduje Kocába i sebe z odstupu. I v tom je jeho knížka, vybavená spoustou fotografií, cenná.

MICHAL PAVLÍČEK - Země vzdálená
Nakladatelství Lidové noviny, 290 stran, cena 399 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

RECENZE: Než nastoupí Hitler. Komisař Rath řeší vraždu v chrámu zábavy

Obal českého vydání Spisu Vaterland

Člověku až přijde líto, že Spis Vaterland, nový příběh berlínského policejního komisaře Gereona Ratha z pera Volkera...

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz