Miro Žbirka v Abbey Road

Miro Žbirka v Abbey Road | foto: Archiv Mira Žbirky

Žbirka točil se spoluhráči Paula McCartneyho. Musel se ovládat

  • 7
Miro Žbirka je na slavné londýnské adrese u neméně proslulého přechodu už jako doma. Když zde před šesti lety nahrál singl Love Shines, byl to šedesátník s duší vyjukaného kluka, dnes už se zřejmě v komplexu studií Abbey Road pohybuje suverénně.

Přesto mu producent Rob Cass začátkem ledna přichystal další překvapení. Ve studiu 3, kde vzniklo například ceněné album Revolver od Beatles, na něj čekali Robbie McIntosh a Hamish Stuart, dávní spoluhráči Paula McCartneyho z mamutího světového turné na přelomu 80. a 90. let a desek Flowers in the Dirt a Off the Ground. „Ten den si navíc v Abbey Road připomínali výročí vzniku skladby Wish You Were Here od Pink Floyd, takže moje pocity byly euforické a musel jsem se trochu ovládat,“ líčí Žbirka.

Žbirka s Robbiem McIntoshem, Blairem Cunninghamem a Hamishem Stuartem.

V Londýně tentokrát vznikly dvě nové skladby z připravované desky, hudebník má v plánu nenahrávat najednou, ale práci si v průběhu roku rozložit. „Abychom se mohli vracet, promyslet to, případně něco opravit nebo udělat znovu. Navíc jsem si uvědomil, že ty skladby ve studiu nepotíme. Všechno funguje a my prostě jenom nahráváme, bez záseků a bez potřeby něco řešit,“ vysvětluje benefit spolupráce se světovými muzikanty.

„Je spousta světových nahrávek, které posloucháte a víte, že jsou dobré. A potom jsou lidi, kteří hrají o úroveň výš. A celkem logicky si McCartney vybral takové spoluhráče, o kterých to platí. Oni jsou navíc skvěle sehraní. Aby ne po těch arénách, co za sebou mají. Je to jako jízda na kole, to se nezapomíná,“ směje se Žbirka.

Stuart i McIntosh jsou uznávaní umělci, přesto se nabízí otázka, jestli to byl takový „wow effect“, jako když mu Cass zajistil setkání třeba s Manfredem Mannem. Ale to se teprve ukáže, že Žbirka má britskou hudební scénu zmapovanou jako málokdo. „Okamžitě jsem poznal, kdo to je! Hamish Stuart hrál v 70. letech s kapelou Average White Band, o jejichž skladby jsme se pokoušeli už s Modusem. Skvělý funky styl, ani jsme se neodvažovali ty písně hrát, jen jsme poslouchali,“ sype z rukávu Žbirka data včetně konkrétních písní. „A Robbieho McIntoshe si vybavím v souvislosti s albem Learning to Crawl od The Pretenders, které jsem vlastnil. Takže jsem o nich věděl ještě dřív, než začali hrát s McCartneym.“

Žbirka hned na úvod prolomil ledy vtipem, zda mu bude stačit zdejší obří mixážní pult, trocha nervozity však zůstala i potom. „Pomyslel jsem si, že ti lidé hráli s Arethou Franklin či Tomem Jonesem a teď jim jde do sluchátek můj hlas! Naštěstí mi texty píše Pete Brown, kterého si v Anglii považují. Takže jsem věděl, že z padesáti procent tam to umění už je,“ dodává.