Marta Kubišová byla v Proudech sex-symbolem své doby

  16:05aktualizováno  16:05
Obsahově poměrně velkorysé archivní DVD zpěvačky Marty Kubišové s názvem Příběh vydal Supraphon.

Marta Kubišová | foto: Supraphon Music/Otto Dlabola

Nosič má dvě části: jedenadvacet jednotlivých písní, převážně videoklipů (či, jak se tehdy říkalo, filmových písniček), respektive ukázek ze seriálu Píseň pro Rudolfa III. (včetně slavné Modlitby pro Martu, která DVD symbolicky otevírá), a tři ucelené televizní recitály. Pod těmi je jako režisér podepsán Jan Němec, na konci 60. let manžel Marty Kubišové. Kromě toho, že na DVD najdeme většinu zpěvaččiných největších hitů, si také ve výjimečně výmluvné podobě můžeme připomenout ducha doby, ve které převážná část nahrávek vznikala - tedy druhé poloviny 60. let.

Podle pamětníků i odborníků na vizuální kulturu byla úroveň české vizualizace populární hudby, tedy toho, čemu dnes říkáme videoklip, ve světovém měřítku na velmi vysoké úrovni. Je třeba přiznat, že pro Martu Kubišovou nevznikly tak uvolněné a vtipné snímky jako pro zpěváky z okruhu Semaforu, to ale není nepochopitelné - Kubišová byla už tehdy přece jen zpěvačkou jiného naturelu a i díky jejímu "nemocnému" hlasu jí autoři nabízeli spíše písně vážnější.

Marta Kubišová: Magdalena (z filmu Proudy lásku odnesou)

Vtipkování prostě Kubišové nevycházelo - příkladem může být třeba písnička Čekám, kde, převlečena za "vojandu", budí spíše lítost. Daleko příjemněji v písničkách volnější nálady působí, když zpěvačka prostě "je" a mimovolně působí svým půvabem (S nebývalou ochotou nebo Depeše - zde dokonce, na svou dobu nejspíš poměrně odvážně, v plavkách). Důvěryhodná je i v kontextu studiové šansoniérské stylizace, jako třeba v Loudá se půlměsíc, Píseň Ofélie či Víc nechtěl by snad ani d´Artagnan - ovšem i proto, že ty písně jsou zkrátka vynikající.

Marta Kubišová: Depeše

Kubišová není a ani v mládí nebyla bůhvíjakou tanečnicí, vidíme to při pokusech o choreograficky pojatý pohyb třeba v Nepiš dál. Koncertní záznamy (těch je většina z období její "druhé kariéry", započaté rokem 1989, hudebně až na výjimky pohříchu přesvědčivé nejsou) ukazují, že si je toho zpěvačka plně vědoma a její způsob pódiové prezentace je dobrým příkladem nehrané civilnosti.

Marta Kubišová a Helena Vondráčková: Oh, Baby, Baby (Bratislavská lyra 1966)

Ze tří Němcových písničkových filmů je jednoznačně nejlepší ten prostřední Proudy lásku odnesou z roku 1969, který je dávno zapsán mezi klasiku. Jednak vychází z repertoáru skvělého zpěvaččina albového debutu Songy a balady, čili zaručuje mimořádně hodnotný hudební materiál, jednak režisér spolu s kameramanem Jiřím Macháněm hýřili skvělými obrazovými nápady, místy zjevně ovlivněnými dozvuky světového "léta lásky", ale zároveň metaforicky reflektujícími tehdejší československou současnost.

Marta Kubišová: Hey Jude (z filmu Proudy lásku odnesou)

Naproti tomu o rok starší film Náhrdelník melancholie nedrží přes zjevnou snahu o symbolicky propojený "děj" příliš pohromadě. Svou roli hraje i fakt, že vlastně jedinou opravdu silnou písní filmu byla v té době už několik let stará, ale stále skvělá Lampa. No a k recitálu Stalo se na podzim z roku 1993 lze říct snad jen tolik, že ani režiséři takových kvalit a renomé, mezi jaké Jan Němec patří, nemají vždycky své dny...

Marta Kubišová: Lampa (z filmu Náhrdelník melancholie)

Je dobře, že DVD Příběh Marty Kubišové vyšlo. Nejen proto, že připomíná zpěvačku vysokých interpretačních i lidských kvalit, což je potřeba stále, ale také přináší několik skutečných perel z 60. let, zopakujme, že především recitál Proudy lásku odnesou, ale i pár dalších snímků z těch let, v nichž je Kubišová doslova ztělesněním sexy hvězdy kvalitní pop-music své doby.

Marta Kubišová: Příběh
vyd. Supraphon, čas DVD: 141:34 min.
Hodnocení iDNES.cz: 60 %

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Twenty One Pilots střídali kostýmy víc než popová zpěvačka

Twenty One Pilots koncertovali 16. února 2019 v pražské O2 areně.

Z Lucerna Music Baru přes Tipsport arénu až do největší české haly. Popularita Twenty One Pilots během tří let vyrostla...

VIDEO: Ústřední píseň k Černým vdovám zpívá Plodková i Čvančarová

Jana Plodková, Jitka Čvančarová a Lucia Siposová v seriálu Černé vdovy (2019)

Krimikomediální seriál Černé vdovy odstartuje na Primě v neděli, jeho tvůrci nyní vypouští do světa klip ke...

KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka...

Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz