Madonna přivezla cirkus bez šelem i šašků

  0:32aktualizováno  0:32
Madonna v Praze předvedla, že je královnou banalit. Její show je do té míry směšná, do jaké se snaží být výchovná. A pod nablýskanými šaty je obyčejná holka za padesát.

Madonna na koncertě 6. září | foto: David Neff

NEPŘEHLÉDNĚTE
Koncert Madonny jsme sledovali on-line ZDE

Psát o Madonně je nevděčný úkol už jen z toho důvodu, že ze sebe nemůžete udělat nic jiného než blbce. Zvláště pokud se samotná zpěvačka skrývá za šalebnými mediálními závoji, které nekryjí žádné skutečné tělo, ale pouhý fantom, prchavou vůni kombinující přání někoho obdivovat, nechat se bezpečně dráždit a "být u toho".

Nemá smysl psát, že Madonna je průměrná zpěvačka, jejíž poslední desky nemají šmrnc, svými provokacemi klátí pouze mrtvé modly, případně že její didaktická sdělení mají váhu pouze v té míře, v jaké se chcete nechat vychovávat popovými hvězdami.

Klasickým příkladem je takzvané falešné ukřižování na kříži. Neteče při něm žádná krev, nikdo se neobětuje, obloha se nezatáhne. Místo tří králů a římských vojáků čelíme pouze najatým tanečníkům a útoku na církev, která místo zubů už dávno spoléhá na protézu.

Stejně tak lze pochopit, že Madonna je vlastně jednou z mála - pokud ne jedinou - přežívající ženskou ikonou, kterou současné zpěvačky typu Britney Spears či Christiny Aquilery nemohou nahradit.

Ne proto, že by byly horší, nebo lepší, kvalita přece nehraje roli. Nejsou tu ale dostatečně dlouho, aby se staly ikonou, a nemají čas ani prostor se ikonou stát. Čím dál rafinovanější, profesionálnější a do sebe zavinutější hudební průmysl v 80. letech složil maturitu, dnes končí vysokou.

Skandály či porušování tabu dnes mají jiné parametry. Kdyby dnes Britney Spears na pódiu souložila s oslem, můžete se vsadit, že za týden to někdo jiný provede s ježkem. A třeba i v kleci.

Pokud Madonna svého času dráždila například skladbou Like A Virgin, dnes jsou všechna ta vypadlá ňadra pouze zárodkem slibného nadechnutí a dlouhodobé, vzrůstající a opakující se frustrace.

Zpívá-li dnes Madonna tento svůj slavný hit, u kterého si bylo možno v osmdesátých letech představit, že kdosi skutečně miluje ženu jako kdyby byla stále pannou, dnes člověk odchází z koncertu s pocitem, že se miloval s padesátiletou ženou, u které si onen slogan nelogicky zaplatil.

Astmatický popový svět uzavřel s Madonnou jakousi opoziční smlouvu o vzájemné podpoře a  toleranci. Zpěvačka nabízí samu sebe jako exkluzivní ikonu, neboť z vyschlé země současného popu nedokáže vyrůst žádná další. A pop, rozpustilá balerína mezi žánry, může dál předstírat, že je stále mladý, svěží a dráždivý.

Madonnin koncert je sice vizuálně nesmírně přitažlivý, divoký a v pravém smyslu bombastický, ale ve výsledku je to jen produkt různých show z MTV. A stejně tak jako kdybychom vypnuli televizi, odcházíme z koncertu z pocitem, že nás ta pravá show teprve čeká.

Jít na koncert Madonny je jako jít do cirkusu, kde však nemají žádné šelmy, žádné krotitele, dokonce ani smutné šašky. Pouze tancující opičky.

DÁLE ČTĚTE
Madonna se zpovídá: průvodce koncertem
Madonna není posvátná kráva, říkají kritici

Madonna je v Praze, zbývají stovky lístků


Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Další z rubriky

GLOSÁŘ: Nejlepší orchestr světa? Ten z Říma, od svaté Cecilie

Dirigent Antonio Pappano a Orchestra dell’Accademia di Santa Cecilia na...

Pražské jaro má sice ještě větší část před sebou, ale dva koncerty z tohoto týdne jsou již jasným vrcholem: vystoupení...

RECENZE: Zastydlý hipík Old Shootterhand připomíná Woodstock i Šabacha

Kytarista a skladatel Dan Šustr

Je to vždycky trochu zvláštní, když natočí sólovou desku hudebník, který je přitom hlavním autorem ve své kapele. To by...

VIDEO: Hlas Lízy Simpsonové zpívá o tom, jaké to bude v těhotenství

Herečka a zpěvačka Ivana Korolová

Ivana Korolová je známa především jako herečka ze seriálu Krejzovi nebo dabérka prostřednictvím Hry o trůny či...

Najdete na iDNES.cz