Ibérica slaví desáté výročí se světovými hvězdami flamenka

  12:44aktualizováno  12:44
Úvodní vystoupení desátého ročníku festivalu španělské kultury Ibérica 2013 svede v úterý dohromady emotivního tanečníka Dávida Péreze, kytarového virtuoze Carlose Piñanu a předního domácího hráče na perkusní nástroj cajón Michala Cábu.

David Perez | foto: Iberica

Koncert se uskuteční v zámeckém skleníku v Boskovicích. Předcházet mu bude vernisáž výstavy španělské výtvarnice Carmen Cóloganové.

Festival španělské kultury Ibérica 2013 představí španělské umělce na koncertech v Praze, Brně, Boskovicích a Letovicích od 13. do 17. srpna. Desátý ročník festivalu proběhne za přítomnosti opravdových flamenkových legend.

Gerard Núnez

Gerard Núnez

V Praze a Boskovicích se představí dlouholetý klíčový spoluhráč Paka de Lucíi, flétnista a saxofonista Jorge Pardo, a zlatým hřebem sobotního galakoncertu na nádvoří boskovického zámku bude jedinečná hudebně-taneční symbioza tria kytarového virtuóze Gerarda Núñeze s fenomenální tanečnicí Carmen Cortésovou.

Naučte se flamenco

David Pérez začínal jako třináctiletý ve slavné tančírně El Arenal v Seville a od té doby se jeho kariéra rozkošatěla do spolupráce s největšími hvězdami flamenka, jako jsou Nino De Pura nebo Maria Serrano, i do bohaté pedagogické činnosti.

Právě o své pedagogické zkušenosti se Pérez i jeho nadaný kytarový kolega Carlos Piñana podělí s frekventanty tradičních vícedenních flamenkových kurzů, probíhajících na různých místech v Boskovicích.

"Přítomnost významného sevillského flamenkového tanečníka a pedagoga Davida Péreze je nesporným lákadlem pro flamenkově taneční nadšence," říká koordinátorka dílen Martina Himmerová.

"Ovšem ani milovníci flamenkové kytary, perkusí nebo salsy a argentinského tanga letos v Boskovicích nepřijdou zkrátka. Novinkou a atraktivním bonusem pro návštěvníky jubilejní desáté Ibériky i frekventanty nejen kytarových dílen bude letos master class hlavních hvězd letošního festivalu Gerarda Núñeze a Carmen Cortésové."

Hvězda flamenco-jazzu

Jorge Pardo

Jorge Pardo

Festival pokračuje 14. srpna hudebně-taneční performancí Entre Los Gallos v Letovicích, poté zavítá do brněnského Kabinetu múz a vyvrcholí v Praze a Boskovicích. Flétnista a saxofonista Jorge Pardo, čerstvě ověnčený prestižní cenou francouzské akademie "Hudebník roku", přiveze na Ibériku svůj nejnovější projekt Huellas.

Vystoupí v pražském jazzclubu Reduta 16. srpna i na závěrečném galakoncertě v Boskovicích o den později. Pardo je zásadní postavou flamenco-jazzu a jeho virtuozita a schopnost mísit různé hudební styly jej přivedly do společnosti nejvyhledávanějších umělců současné scény, jako jsou Chick Corea či Paco de Lucía.

Tanečnice Carmen Cortésová, s kytarou Gerard Núnez

Tanečnice Carmen Cortésová, s kytarou Gerard Núnez

Výjimečný kytarista Gerardo Núñez a jedna z nejzásadnějších tanečnic současného Španělska Carmen Cortésová uhranuli flamenkové fanoušky už při svém prvním vystoupení v Česku na Ibérice 2006, o němž dodnes kolují legendy.

"Tentokrát k nám Gerardo zavítá posílen o rytmický tandem, ve kterém mu budou virtuózními sekundanty kontrabasista Pablo Martín a perkusionista El Cepillo," upřesňuje dramaturg festivalu Petr Vít.

Bohatý doprovodný program okoření festivalové dění projekcemi španělské a iberoamerické kinematografie, výstavou španělské výtvarnice Carmen Cólogan, ochutnávkami španělských vín a delikates nebo večerními fiestami. Milovníky módy čeká flamenkový bazar v boskovickém Zámeckém skleníku.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

VIDEO: Píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu má nový videoklip

Vrcholem večera bylo vystoupení Marty Kubišové (25. listopadu 2017).

Píseň Modlitba pro Martu poprvé zazněla v televizním seriálu Píseň pro Rudolfa III. a záhy se stala trnem v oku všem...

GLOSÁŘ: Jak udělat z kanonády hudby a jiná kouzla na Dvořákově Praze

Dirigent Tomáš Netopil v čele Essenských filharmoniků

Po rozpačitém zahájení letošní Dvořákovy Prahy si člověk v prvním festivalovém týdnu rychle spravil chuť. Koncerty...

Machine Gun Kelly nabídl v Praze úsměvnou hru na hip hop

Machine Gun Kelly

Byl to hiphopový koncert a nebyl. Celý večer v pražském Foru Karlín působil spíš jako návrat v čase až kamsi do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz