Hvězdou Colours Of Ostrava bude Sinéad O´Connor

  13:05aktualizováno  13:05
Pořadatelé Colours Of Ostrava odkryli karty a odtajnili hlavní hvězdy sedmého ročníku jednoho z největších letních festivalů v ČR. Nejzářivějším jménem bude irská muzikantka Sinéad O´Connor.

Sinéad O´Connor - Sinéad O´Connor | foto: Profimedia.cz

Dále přijedou Jan Garbarek, Habib Koité, ale i Lucie Bílá, spacerockoví veteráni Hawkwind nebo izraelská akvizice labelu Real World Noa. Tato jména − vedle už známých Happy Mondays − potáhnou sedmý ročník festivalu, který v už tradiční druhý červencový víkend naplní Ostravu hudbou.

Sinéad O´Connor už v Čechách vystupovala (v roce 1995 v Praze a tamtéž na festivalu Jam o dva roky později), v tomto tisíciletí se ale jedná o její první český koncert. Před dvěma lety měla vystupovat na festivalu Music In The Park, ale ze zdravotních důvodů koncert odvolala. Sinéad O´Connor vystoupí se dvěma doprovodnými hudebníky.

"Kalrsy" začínaly jako festival zasvěcený etnické hudbě, v průběhu let se jejich dramaturgický záběr podstatně rozšířil. Přesto zůstávají jejich akvizice z oblasti world music k těm nejpřitažlivějším. Věhlasný malijský písničkář a jeho mauretánský kolega Daby Touré naváží na znamenité koncerty afrických hvězd z minulých let (Salif Keita, Ba Cissoko aj.) Za pozornost ale stojí třeba i Tim Eriksen, který oživuje americkou hudbu poloviny 19. století či finská akordeonistka Maria Kalaniemi.

Zahraniční účinkující hrají v letošním programu Colours Of Ostrava na domácí přesilovku. Domácí barvy budou hájit třeba J.A.R., Hypnotix, Priessnitz či Xavier Baumaxa, ale i Lucie Bílá a na loni tolik úspěšné scéně v evangelickém kostele Iva Bittová s Emilem Viklickým a George Mrazem. 

Na počátku všeho bude jazz

Kromě tahounů programu prozradili organizátoři festivalu i některé novinky. Nejdůležitější je úvodní jazzový koncert Jana Garbarka s hostujícím perkusionistou Trilokem Gurtu, experiment dosud nevyzkoušený (loni otvíral festival Goran Bregovič). "Překračujeme jeden z Rubikonů Colours co do žánrové pestrosti," komentovala tento tah náčelnice festivalu Zlata Holušová.

Kromě hudebního programu nebudou chybět tradiční doprovodné programy: divadelní představení, kinokavárna, workshopy a nově i diskusní fóra v ostravském knihkupectví Librex. Pořadatelé vzhledem k dosavadním problémům s ubytovacími kapacitami v moravskoslezském Manchesteru přislíbili rozšíření stanového městečka.

Program doposud není definitivně uzavřen, stejně jako jednání o ceně vstupného.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

GLOSA: Colours of Ostrava se ve čtvrtek proměnily v Kryštofkemp

Kryštof - Colours of Ostrava 2019

Ze světových jmen dorazil skotský písničkář a objev podle Brit Awards Tom Walker, britský zpěvák Rag’n’Bone Man nebo...

KOMENTÁŘ: Léčba jménem The Cure Colours of Ostrava rozhodně prospěla

The Cure - Colours of Ostrava 2019

Čtyři dny nabité muzikou všech myslitelných žánrů, skvělé premiéry i očekávané návraty. Tím vším byly letos Colours of...

Najdete na iDNES.cz