Kryštof představil „nejlepší koncert české kapely, co jste kdy viděli“

  3:07aktualizováno  3:07
Hala v Opavě není z největších. Přesto je v ní už krátce před devátou slušný lomoz. Zatímco muzikanti si v zákulisí dodávají sebevědomí, fanoušci se nemohou dočkat. Chystá se generální zkouška na halové turné kapely Kryštof k desce Inzerát. A stejně jako na další čtyři koncerty je vyprodáno.

Kapela Kryštof - veřejná generálka turné k albu Inzerát, Opava (13. února 2013) | foto: Marek Dvořáček

Od chvíle, co hala zhasne a objeví se první projekce a rozezní úvodní tóny, je patrné, že se jede naostro. "Budeme se snažit, aby to byl váš nejlepší koncert české kapely, jaký jste kdy viděli," vítá Richard Krajčo publikum dost sebevědomě. Z následujících dvou hodin je patrné, že přesně o to se kapela skutečně poctivě snaží a pomáhá jí k tomu úctyhodně řešená produkce, fungující technika a dotažený zvuk - vše vymyšlené a dotažené pro haly. A také absolutní důvěra v písničky z nejnovější desky Inzerát.

Ta totiž proti zvyklostem tuzemských kapel "neznudit" publikum nezaběhnutým materiálem zazní během večera celá. A i když se fanoušci naopak nedočkají řady ověřených hitů včetně Srdce nebo Lolity, má koncert až překvapivý rytmus a spád. Od úvodního vzkazu "Jsme zpět" na ohromné ledkové stěně je totiž patrné, že se Krajčo a ostatní, co show vymýšleli, orientují v tom, jak dnes vypadá dobrá stadiónová produkce. Nejde v ní ani tak o to přehrát více či méně známé písničky, ale hlavně připravit divákům zážitek. A i v prostoru pro tisíce lidí navodit pocit intenzivního setkání s kapelou.

Kapela Kryštof - veřejná generálka turné k albu Inzerát, Opava (13. února 2013)

Právě proto z pódia vybíhají hned tři mola, na nichž se muzikanti poctivě střídají, vzduchem lítají konfety, na hlavu se divákům snášejí nafukovací balónky a uprostřed koncertu málem spadne hala, když na pódium dorazí jako host Jarek Nohavica. Už z generálky je totiž zřejmé, že Kryštof tímhle turné dorostli ve stadionovou kapelu, která ví, že o každé písničce musí přemýšlet jako o samostatném číslu, jenž diváka něčím překvapí.

I když to v Opavě sice ještě nebylo dokonalé ve všech směrech a show si sedala, koncertem za sebou zanechali dojem velkoleposti, která vychází z detailů. Třeba, že ji oproti většině tuzemských kapel nedoprovázejí projekce jak z devadesátých let. Nebo momentem, kdy Krajčo vezme do ruky foťák a udělá panoramatický snímek, v němž se lidé mohou druhý den najít na internetu.

V případě Kryštof málokoho překvapí, že je z pojetí koncertu (ale vlastně i některých písniček) cítit velká inspirace Coldplay, ale ať už na ty vystřelující konfety přišel první kdokoliv, důležité je hlavně to, že pomáhají lidi naladit se na muziku. A jakékoliv další hecování, které tuzemské publikum tolik miluje, je už skoro nadbytečné. Zejména ve chvílích, kdy Kryštof sáhli k osvědčeným písničkám jako Rubikon nebo Atentát, by stejně zpívala celá hala i bez toho. Nejdůležitější je, že se pořád něco děje a že kapela vytváří okamžiky, které se lidem vryjí do paměti. 

Fotogalerie

Třeba když dojde na písničku Ženy v takřka jazzově vokální úpravě, při které hudba ztiší a celá hala zpívá takřka šeptem. Anebo když se na konci vystoupení Jarka Nohavici vrátí Richard Krajčo na pódium s trombónem u pusy a doprovodí ho spolu s ostatními muzikanty až do konce Fotbalu. Po aplausu, který následuje, už si kapela může dovolit skoro všechno a těch pár předchozích mínusů, které mohly být klidně způsobené generálkou, vytěsnit.

Řeč je teď především o Krajčově intonaci, která v některých nových písničkách jako Ze scénářů nebo Po kouscích tahala za uši. Nejistý byl i první refrén společné skladby Křídla z mýdla s Jarkem Nohavicou. V rozhovorech Richard Krajčo popisoval, že natáčení desky Inzerát pro něj bylo zrovna ve zpěvu jako souboj. I proto je kapele ke cti, že se do ní naživo pustila s takovou vervou. Ale některé věci si zkrátka musí ještě naživo zažít, aby zněly jistěji. 

Z pódia Kryštof poprvé odešel po hodině a půl s písní Cosmoshop. A poté, co se na něj ještě dvakrát vrátil, za sebou zanechal pocit z přesvědčivě odvedené show, která potřebuje už jen málo. Hodnotit ji předtím, než ji kapela odehraje naostro, by nebylo fér. Konec s filmovými titulky za zvuku písničky Cesta se jmény takřka sedmdesáti lidí, co se na turné podílejí, už při generálce vypadal jak závěr bijáku o tom, jak si parta kluků z Ostravska zase jednou plní svůj velký popový sen.

Autor:

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Trochu Queen? Symfoničtí metalisté Rhapsody mění draky a meče za přírodu

Zpěvák Fabio Lione na koncertě Rhapsody of Fire v roce 2017

Sen mnoha milovníků symfonického metalu se naplnil. Italská kapela Rhapsody, která patřila k průkopníkům žánru, se...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

Kopce, lesy a areál likérky nám přidávají body, říká ředitel Masters

Pořadatel festivalu Masters of Rock Jiří Daron

Už posedmnácté se metaloví fanoušci vydají do Vizovic, kde se od 11. do 14. července koná další ročník hudebního...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz