Kryštof představil „nejlepší koncert české kapely, co jste kdy viděli“

  3:07aktualizováno  3:07
Hala v Opavě není z největších. Přesto je v ní už krátce před devátou slušný lomoz. Zatímco muzikanti si v zákulisí dodávají sebevědomí, fanoušci se nemohou dočkat. Chystá se generální zkouška na halové turné kapely Kryštof k desce Inzerát. A stejně jako na další čtyři koncerty je vyprodáno.

Kapela Kryštof - veřejná generálka turné k albu Inzerát, Opava (13. února 2013) | foto: Marek Dvořáček

Od chvíle, co hala zhasne a objeví se první projekce a rozezní úvodní tóny, je patrné, že se jede naostro. "Budeme se snažit, aby to byl váš nejlepší koncert české kapely, jaký jste kdy viděli," vítá Richard Krajčo publikum dost sebevědomě. Z následujících dvou hodin je patrné, že přesně o to se kapela skutečně poctivě snaží a pomáhá jí k tomu úctyhodně řešená produkce, fungující technika a dotažený zvuk - vše vymyšlené a dotažené pro haly. A také absolutní důvěra v písničky z nejnovější desky Inzerát.

Ta totiž proti zvyklostem tuzemských kapel "neznudit" publikum nezaběhnutým materiálem zazní během večera celá. A i když se fanoušci naopak nedočkají řady ověřených hitů včetně Srdce nebo Lolity, má koncert až překvapivý rytmus a spád. Od úvodního vzkazu "Jsme zpět" na ohromné ledkové stěně je totiž patrné, že se Krajčo a ostatní, co show vymýšleli, orientují v tom, jak dnes vypadá dobrá stadiónová produkce. Nejde v ní ani tak o to přehrát více či méně známé písničky, ale hlavně připravit divákům zážitek. A i v prostoru pro tisíce lidí navodit pocit intenzivního setkání s kapelou.

Kapela Kryštof - veřejná generálka turné k albu Inzerát, Opava (13. února 2013)

Právě proto z pódia vybíhají hned tři mola, na nichž se muzikanti poctivě střídají, vzduchem lítají konfety, na hlavu se divákům snášejí nafukovací balónky a uprostřed koncertu málem spadne hala, když na pódium dorazí jako host Jarek Nohavica. Už z generálky je totiž zřejmé, že Kryštof tímhle turné dorostli ve stadionovou kapelu, která ví, že o každé písničce musí přemýšlet jako o samostatném číslu, jenž diváka něčím překvapí.

I když to v Opavě sice ještě nebylo dokonalé ve všech směrech a show si sedala, koncertem za sebou zanechali dojem velkoleposti, která vychází z detailů. Třeba, že ji oproti většině tuzemských kapel nedoprovázejí projekce jak z devadesátých let. Nebo momentem, kdy Krajčo vezme do ruky foťák a udělá panoramatický snímek, v němž se lidé mohou druhý den najít na internetu.

V případě Kryštof málokoho překvapí, že je z pojetí koncertu (ale vlastně i některých písniček) cítit velká inspirace Coldplay, ale ať už na ty vystřelující konfety přišel první kdokoliv, důležité je hlavně to, že pomáhají lidi naladit se na muziku. A jakékoliv další hecování, které tuzemské publikum tolik miluje, je už skoro nadbytečné. Zejména ve chvílích, kdy Kryštof sáhli k osvědčeným písničkám jako Rubikon nebo Atentát, by stejně zpívala celá hala i bez toho. Nejdůležitější je, že se pořád něco děje a že kapela vytváří okamžiky, které se lidem vryjí do paměti. 

Fotogalerie

Třeba když dojde na písničku Ženy v takřka jazzově vokální úpravě, při které hudba ztiší a celá hala zpívá takřka šeptem. Anebo když se na konci vystoupení Jarka Nohavici vrátí Richard Krajčo na pódium s trombónem u pusy a doprovodí ho spolu s ostatními muzikanty až do konce Fotbalu. Po aplausu, který následuje, už si kapela může dovolit skoro všechno a těch pár předchozích mínusů, které mohly být klidně způsobené generálkou, vytěsnit.

Řeč je teď především o Krajčově intonaci, která v některých nových písničkách jako Ze scénářů nebo Po kouscích tahala za uši. Nejistý byl i první refrén společné skladby Křídla z mýdla s Jarkem Nohavicou. V rozhovorech Richard Krajčo popisoval, že natáčení desky Inzerát pro něj bylo zrovna ve zpěvu jako souboj. I proto je kapele ke cti, že se do ní naživo pustila s takovou vervou. Ale některé věci si zkrátka musí ještě naživo zažít, aby zněly jistěji. 

Z pódia Kryštof poprvé odešel po hodině a půl s písní Cosmoshop. A poté, co se na něj ještě dvakrát vrátil, za sebou zanechal pocit z přesvědčivě odvedené show, která potřebuje už jen málo. Hodnotit ji předtím, než ji kapela odehraje naostro, by nebylo fér. Konec s filmovými titulky za zvuku písničky Cesta se jmény takřka sedmdesáti lidí, co se na turné podílejí, už při generálce vypadal jak závěr bijáku o tom, jak si parta kluků z Ostravska zase jednou plní svůj velký popový sen.

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Madonna na desce Madame X pro experiment zapomněla na hity

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Po neslavném a hlavně pěvecky nezvládnutém vystoupení, jež Madonna předvedla na letošní Eurovizi, byla její deska...

RECENZE: Backstreet Boys oprášili především slávu z devadesátých let

Backstreet Boys v pražské O2 areně 22. června 2019

Zaplněná O2 arena přivítala v Praze Backstreet Boys. Potleskem vestoje i podprsenkami. Americká popová skupina se do...

GLOSA: Kraftwerk potvrdili všechny stereotypy o německém sucharství

Kraftwerk, Metronome Festival (Praha, 22. června 2019)

Sobotní program festivalu Metronome na pražském Výstavišti nabídl výtečný koncert britské kapely Primal Scream,...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz