Fatboy Slim na Výstavišti roztančil i ticho

  • 2
Pražské Radio 1 oslavilo desáté narozeny nejlepším způsobem, jaký si lze představit: hudbou. Páteční večer, či spíše noc korunovalo diskžokejské umění Fatboy Slima. Několik tisíc posluchačů zamířilo do obou křídel Průmyslového paláce, z nichž levé bylo až do půlnoci vyměřeno pro koncertní produkce a v pravém křídle probíhala permanentní taneční party.

Návštěvník se mohl volně pohybovat mezi oběma scénami a konzumovat rozličné nápoje včetně předražených koktejlů. Z nabídky domácích projektů vyšli nejlépe Tata Bojs. Chytlavá kompoziční inteligence, živá rytmika spřažená se zvuky hudebních robotů - to vše vytvářelo futuristické spojení, excelující ve skladbách Jednotka času, Toreadorská otázka či Prométheus. Navíc baskytarista Mardoša neodolatelně skákal své neckářovské roznožky a hity Maličká a Ramínka si s Tata Bojs zazpívala Klára Nemravová. Jan P. Muchow a jeho přátelé přišli s projektem Lazy Jimmy. Byl to elektronicky zdrsnělý a zároveň abstraktní proud muziky, jehož výraz poněkud otupovala nevyrovnaná akustika klenuté haly. Legendární Ohm Square pak pouštěli do lidí salvy řízených pulsujících zvuků, tu metalicky ostřejších, jindy jemnějších, osvěžovaných živou kytarou a zpěvačkou Charlottou.

Hlavní atrakce oslav, Angličan Norman Cook neboli Fatboy Slim, si s sebou přivezl kolegu Richarda Scantyho, který sehrál roli jakéhosi předjezdce. Scanty byl diskžokej slimovské školy. Pomocí dvou gramofonů a mixážního pultu rozvíjel nekonečné linie tepajících či chrlených rytmů, ze kterých postupně budoval taneční kompozice. Jeho akci umocňovaly projekce pohyblivých obrazců nebo paprskové světelné efekty. A Fatboy Slim, který od něho převzal diskžokejská sluchátka asi ve čtvrt na dvě, tento styl výtečně završil.

Pokaždé rozhýbal lidi hypnotickým pulsem, do něhož vložil útržek cizího melodického nápěvu, který následně rouboval na zavedený rytmus a dál s ním pracoval. Často také měnil intenzitu hudby, třeba když šustivý tep stále zesiloval a doplňoval dalšími zvuky. Výsledkem byl jakýsi masivní elektronický marš. Lidé byli tak nabití energií, že jim stačilo jen rytmické mávání z pódia, aby se za naprostého ticha dali sami do pohybu. Fatboy Slim v sobě nezapřel bývalého muzikanta Normana Cooka - a to bylo na jeho vystoupení nejinspirativnější. Jeho efektní diskžokejská práce dosáhla až na pomezí hudební tvorby.

S Fatboy Slimem však oslavy nekončily. Do sobotního tanečního rána je dotáhli domácí diskžokejové.

Fatboy Slim

Fatboy Slim

Fatboy Slim na oslavě desátých narozenin Rádia 1.

Fatboy Slim

Publikum

Publikum

Tata bojs

Tata bojs