Životní zážitek? Elton John i naposledy slibuje bombastickou show

  14:59aktualizováno  14:59
Britská popová legenda Elton John je na svém údajně posledním turné. Zní na něm samozřejmě nesmrtelné hity, kterých rozhodně nemá málo, a doprovází je velkolepá výprava. Ale podle dosavadních recenzí dojde i na rarity.

Elton John (O2 arena, Praha, 26. listopadu 2016) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Lepší promo si snímek Rocketman, který sleduje životní příběh jistého Reginalda Kennetha Dwighta a jenž přijde do našich kin koncem května, nemohl ani přát. Elton John, do něhož se mladý Reginald kdysi transformoval, se představí v úterý osobně a živě v pražské O2 areně. Bude to pravděpodobně naposledy, protože pěti cenami Grammy ověnčená 72letá hudební legenda je na rozlučkovém světovém turné.

Elton John konec vystupování oznámil loni v lednu na tiskové konferenci, kterou přenášel přes internet, a na konci poskytl docela upřímný rozhovor a zahrál pár písní. Závěr koncertní kariéry ohlásil asi jen shodou okolností den poté, co se stejně rozhodl další veterán, tentokrát americké hudební scény, Neil Diamond. Jenže na rozdíl od Diamonda, který tak učinil kvůli Parkinsonově nemoci s okamžitou platností, Elton John si jako rozlučku naplánoval velkolepé turné, které mělo trvat tři roky a hodlal s ním navštívit všechny kontinenty.

Film o filmu Rocketman

Britský bulvární list The Daily Mirror sice spekuloval o tom, že hudebník končí ze zdravotních důvodů, ale Elton John to okamžitě vyvrátil: „Mám naplánovaných tři sta koncertů, jsem zdravotně v pohodě.“ Ve skutečnosti tvrdil, že motiv je jediný – chce strávit víc času s rodinou. Do hudebního důchodu se však nechystá, dál bude tvořit.

V polovině března odehrál Elton John poslední tři koncerty na Floridě a na Prvního máje dovezl své rozlučkové turné do Vídně. Recenze amerického magazínu Rolling Stone z loňského září, kdy šňůra odstartovala v pensylvánském Allentownu, nešetřila chválou.

Hudebník publiku ještě jednou vysvětlil, proč se rozhodl ukončit intenzivní koncertování. „Ze srdce vám chci poděkovat za vše, co jste mi za těch uplynulých padesát let dali,“ oznámil hale pro deset tisíc návštěvníků. „Mám však tu nejkrásnější rodinu a opravdu s ní potřebuji trávit víc času. Vím, že to pochopíte, protože mnozí máte vlastní děti. Prostě tu chci být pro ně, a proto jedu tohle rozlučkové turné. Je to díky vám a sbohem koncertování!“

Fotogalerie

Podle Rolling Stone v Allentownu zněla například méně známá skladba Indian Sunset z desky Madman Across the Water jen za doprovodu perkusí nebo další chuťovka jménem All the Girls Love Alice, tedy píseň o náctileté lesbické prostitutce z roku 1973. Hit Candle In the Wind nebo skladbu Border Song zase Elton John odehrál pouze s klavírem. Druhou zmíněnou věnoval legendární zpěvačce Arethě Franklinové, která zemřela jen o necelý měsíc dřív.

Podoba koncertu se město od města může lehce lišit, většina programu však zůstává. To znamená, že podstatu show tvoří proslavené pecky jako Bennie And the Jets, kterou hudebník řadí hned na začátek, songy jako Tiny Dancer, Philadelphia Freedom nebo Rocket Man a dojde samozřejmě i na píseň, podle níž je celé turné pojmenované. Goodbye Yellow Brick Road zní většinou úplně na závěr večera.

Velkolepá je podle všeho i výprava celé show. Rolling Stone ji popisuje jako „nejbombastičtější a nejpropracovanější hi-tech halový koncert, o jaký se Elton John kdy pokusil“. Což vzhledem k tomu, čím vším pompézní showman hýřil v minulosti, nebude skutečně nic polovičatého.

Konkrétně během koncertu na scéně dojde na videoprojekce z dílny Davida LaChapella, které mají důvěrně známým songům dodat novou perspektivu. Rocket Mana doprovází psychedelické video s vesmírnou lodí, Candle In the Wind si zase diváci poslechli při pohledu na filmeček, v němž LaChapelle zrekonstruoval poslední focení, které Marilyn Monroe absolvovala s uznávaným fotografem Bertem Sternem krátce před svou smrtí. A scénické překvapení si Elton John podle všeho nachystal i na úplný závěr.

Důstojná rozlučka

Elton John má v tuto chvíli za sebou od září osm desítek večerů, v sobotu hraje v Krakově. Po zastávce v Praze zamíří do Německa a dalších zemí západní Evropy, na podzim opět do Severní Ameriky, na přelomu roku do Austrálie a na Nový Zéland. Mamutí šňůru zakončí v prosinci 2020 v rodné Velké Británii, konkrétně koncertem v londýnské O2 areně. Nakonec je celkem naplánovaných show téměř dvě stě, což je i tak úctyhodné číslo. A tržby za vstupenky dosud činí na 89 milionů dolarů.

Koncert Eltona Johna v pražské O2 areně v roce 2016

Vypadá to, že koncertní rozlučka to bude skutečně velkolepá a také důstojná, pokud se o něčem takovém dá mluvit u muže, jenž od začátku své kariéry provokoval extravagantními kostýmy, ale i veřejně propíraným osobním životem. V roce 1976 se „přiznal“ k tomu, že je bisexuální, po rozvodu s německou zvukařkou Renate Blauelovou nakonec v 90. letech vyšel na světlo i se svou homosexualitou. S manželem Davidem Furnishem má dva syny, kvůli nimž po této šňůře chce zůstávat doma.

Ale byť sexualita jistě utváří část osobnosti Eltona Johna, zůstává především mnohonásobným hitmakerem. A tím snad zůstane i nadále, protože vydávat skvělé desky může i bez mamutích turné.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

V chrámu klasiky budou znít hity muzikálů jako Whisky, to je moje gusto

Květa Fialová a Olga Schoberová coby Tornádo Lou a Winnifred ve filmu...

V pražském Obecním době, svatostánku klasické hudby, budou znít populární melodie z českých filmů a muzikálů. Koncert...

Španělská novinka nebude Despacito, líčí Deyl. Chystá i velký koncert

Zpěvák David Deyl

Zpěvák David Deyl si letos připomíná deset let na scéně a k výročí nezamíří ani do O2 areny, ani do Fora Karlín, nýbrž...

RECENZE: Pěvkyně bojovala s přírodními živly. Ale nejen s nimi

Sopranistka Olga Peretyatko při svém vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl

K půvabům i rizikům „podširákových“ festivalů patří příroda. Své o tom vědí i v Litomyšli, kde již několikrát museli...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz