Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

GLOSÁŘ: Hraní v orchestru může být radost. A nejen pro mladé nadšence

  17:55
Začátek druhého týdne Dvořákovy Prahy patřil orchestrům. Příjemné překvapení přišlo z Essenu. Postarala se o ně tamní filharmonie vedená českým dirigentem Tomášem Netopilem.
Tomáš Netopil řídil na Dvořákově Praze Essenské filharmoniky.

Tomáš Netopil řídil na Dvořákově Praze Essenské filharmoniky. | foto: Petra Hajská

Od úterního hostování německého orchestru v Rudolfinu s šéfdirigentem Tomášem Netopilem se přirozeně čekala kvalita, ale výsledek předčil očekávání. Essenští filharmonikové (jak zní v překladu oficiální název tělesa) jsou těleso s příjemným měkkým zvukem, vyrovnanou úrovní všech nástrojových skupin, dokážou hrát s komorní přehledností a subtilností a plný symfonický zvuk a dynamické vrcholy uplatnit přesně tak, aby měly hudební smysl. Už Akademická slavnostní předehra Johannesa Brahmse byla v jejich provedení mistrovský kousek. Také nijak snadné Symfonické variace Antonína Dvořáka dokázali zahrát nejen s virtuozitou, ale navíc do nich vložili až nečekanou dávku vřelosti a zpěvnosti.

Tomáš Netopil v Essenu iniciativně uvádí českou hudbu, včetně Bohuslava Martinů. Druhou půlku večera otevřel jeho Koncertem pro smyčcové kvarteto a orchestr, což je skladba volně inspirovaná barokním útvarem concerto grosso, v němž „soupeří“ dvě skupiny hudebníků. Byla to příležitost po čase slyšet v Praze proslulý český soubor Pavel Haas Quartet, i když v tomto případě byl spíše součástí orchestru (a to i opticky), který ostatně v tomto díle má roli spíše komorního ansámblu, v němž každý hráč je sólista. A takto v nejlepším slova smyslu vyzněla i celá skladba.

Hudební gejzír se pak rozpoutal ve suitě z Růžového kavalíra od Richarda Strausse a v přídavku, jímž byla předehra ke třetímu dějství Wagnerova Lohengrina. Jestli by člověk měl koncert vystihnout dvěma slovy, tak by to byla radost a energie. Viditelná (a hlavně slyšitelná) radost hudebníků i dirigenta, kteří si zjevně rozumějí, umějí si naslouchat a baví je spolu tvořit hudbu - ať už českou, německou nebo jakoukoli jinou. Jistě, orchestr měl skvělé vedení ještě před Netopilem, který nicméně v jeho čele stojí už pár let, takže se mu očividně daří vysokou úroveň přinejmenším udržovat.

Vyřádili se na Bartókovi

Energie sálala i z koncertu, který se uskutečnil ještě před večerem orchestru z Essenu. I když to byla energie trochu jiného druhu. Od orchestrů složených z hudebníků, kteří se teprve na profesionální dráhu připravují, se přirozeně čeká hlavně verva, technická dovednost a perfektní souhra, méně pak výrazová hloubka či zvuková jedinečnost.

Hodně tedy záleží na sestavení programu. Gustav Mahler Jugendorchester, respektive jeho dirigent Ingo Metzmacher vybral dobře. Koncert pro klavír od George Gershwina je moderní skladba „stříknutá“ jazzem, v níž navíc jako sólista exceloval Jean-Yves Thibaudet. Ještě více se hudebníci vyřádili ve suitě Bély Bartóka Podivuhodný mandarín, která je přesně z rodu efektních, bouřlivých skladeb, pro daný účel nadmíru vhodných. Stejně jako baletní suita Daphnis a Chloé od Maurice Ravela, ač charakterem jemnější a místy vyloženě zvukově chvějivá. Ani tento druh hudby však orchestru nedělal problém. A tak nejhůř jim vyšla úvodní skladba Antonína Dvořáka V přírodě, kde přece jen chyběla větší kultivovanost, zpěvnost, hloubka, prostě kvality, které se dostavují až se zkušeností.

Se zkušeností se ovšem někdy vytrácí radost. Českou filharmonii v posledních letech, kdy ji vedl Bělohlávek, hraní začalo zase jednou bavit. Zatím nepolevuje, jak dokázal středeční koncert, na němž zaznělo Dvořákovo Requiem. Svým způsobem uzavřelo truchlení za zesnulého šéfdirigenta, který ho měl původně řídit. Život jde dál. Nastudování převzal Jakub Hrůša a koncert navíc natáčela renomovaná firma Decca.

Člověk se však nějak nemohl ubránit dojmu, že exkluzivní zakázce bylo vše podřízeno nebo že se aspoň více myslelo na nahrávku než na účinek směrem do hlediště. Hrůša ovšem skladbu náležitě vystavěl, rozhodně kreativněji, než jak to udělal Emmanuel Villaume s Dvořákovým Stabat mater při zahajovacím koncertu. Pražský filharmonický sbor byl jako vždy spolehlivou oporou. Nicméně občas se dostavoval pocit zvukové nevyváženosti hlavně ve vztahu k sólistům, kteří často zanikali. Přitom až na jednu výjimku to byl kvalitní kvartet. Dobře se poslouchal svítivý, kultivovaný soprán Ailyn Pérezové, ukázněný, pružný tenor Michaela Spyrese a měkký bas Jana Martiníka.

Tou výjimkou byla mezzosopranistka Christianne Stotijnová, o jejímž hlase si vlastně nešlo moc udělat představu, protože tóny ze sebe marně dolovala. Slyšet nebyla vlastně vůbec, a to nikoli jen kvůli orchestru. Snad s tím technici firmy Decca něco udělají.

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

29. dubna 2024

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak...

I did it my way. Troška, Nový i Vyskočil se rozloučili s Josefem Lauferem

25. dubna 2024  11:32,  aktualizováno  11:43

Se zpěvákem a hercem Josefem Lauferem, který zemřel po dlouhé nemoci v sobotu večer ve věku 84 let,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Už jsme to viděli. Pocit, který vzbuzuje Vedlejší produkt

28. dubna 2024  21:10

Premium Ukázkový příklad, proč divák při sledování premiérových českých krimiseriálů nabývá dojmu, že už to...

RECENZE: Trojanovy Žáby budou těžkou konkurencí běžným agenturním představením

30. dubna 2024

Premium Putovní představení Žáby, tedy velké sólo Ivana Trojana, vlastně nabízí to nejlepší z Dejvického...

Festival ve Zlíně poctí Polívku či Bočana a předznamená olympiádu

30. dubna 2024  12:02

Zlín Film Festival, nejstarší přehlídka filmů pro děti a mládež na světě, nabídne v 64. ročníku 293...

Nejlepší golfistky se opět sejdou v Berouně na Tipsport Czech Ladies Open

30. dubna 2024  9:10

Koncem června se v Royal Beroun Golf Clubu odehraje Tipsport Czech Ladies Open. Na turnaj ze...

RECENZE: Jdu vyhnat z Kremlu Putina, líčí skutečný Šamanův příběh

30. dubna 2024

Osm tisíc kilometrů pěšky, jen s károu a dvěma psy, hodlal urazit jakutský šaman Alexandr Gabyšev....

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...