Do Česka se vrací Bob Dylan

Už to skoro vypadalo, že Bob Dylan bude nadále vždycky jen těsně kroužit kolem našich hranic. Od poslední trojice koncertů v pražském Paláci kultury v březnu 1995 hrál například v Linci nebo v Drážďanech a vzhledem k významu, jaký sám živému koncertování evidentně přikládá, jsme jistě o leccos přišli. Letos se konečně mezi Lipsko a Budapešť opět vklínila Praha.

Skandinávská část podzimního evropského turné už proběhla a lze tedy - ovšemže s notnou dávkou obezřetnosti - spekulovat, s čím asi Dylan 23. října do pražské T-Mobile Areny přijede.

Každopádně přijíždí právě včas, protože koncepce jeho vystoupení doznala v posledním roce změn, které nepochybně stojí za pozornost.

Nové tváře, nové písničky
Nezmění-li se dosavadní kurz, pak pro většinu diváků budou překvapením především klávesy, kterými písničkář od loňského října téměř zcela nahradil svoji kytaru.

S výjimkou basisty Tonyho Garniera se od minulých pražských koncertů rovněž postupně obměnila celá sestava. Přijdeme sice o energického kytaristu Charlieho Sextona, který byl hvězdou předcházejícího období, ale na jeho místě je od letošního dubna svérázný patron Freddie Koella (tuzemští návštěvníci festivalu v Rudolstadtu jej před rokem mohli vidět v bandu Willyho De Ville).

Koncerty zřejmě také již neobsahují ostře ohraničenou akustickou část. Jak se zdá, s kytarou vzaly bohužel za své i znamenité úvodní tradicionály a občasné výlety do repertoáru jiných muzikantů. Oproti Dylanovým zvyklostem zatím také nezazněla jediná píseň jako tribut nedávno zesnulému kolegovi - v těchto dnech bychom konkrétně mohli očekávat něco od Johnnyho Cashe.
Koncertní novinkou pro nás bude zhruba třetina setlistu tvořená repertoárem z alb, která v mezičase vyšla, tedy Time Out of Mind a Love & Theft, a také písničkou Things Have Changed z filmu Wonder Boys, za niž Dylan dostal na jaře 2001 Oscara.

Klávesy a kinematografie
Jistěže jsme již dříve na Dylanových albech mohli slýchat piano a rovněž jsme byli svědky jeho více či méně problematických kinematografických aktivit, ale dosud nikdy v takové míře jako nyní.

Oba naznačené momenty, tedy nečekaně výrazná role kláves a četná účast na filmových projektech rozličného druhu, od hraných rolí přes soundtracky až po chystaný životopisný dokument, jsou pro nynější fázi Dylanovy tvorby asi nejpříznačnější a ukazují hluboko do písničkářova mládí.

Můžeme tedy očekávat představitele hlavní role celovečerního filmu Masked & Anonymous zpívajícího za klávesami, tak jak jej - tehdy ještě jako Bobbyho Zimmermana - mohli vidět jeho zírající spolužáci a vyjevení učitelé před bezmála půlstoletím v sále střední školy v Hibbingu.

Bob Dylan, nadšený návštěvník filmů s Jamesem Deanem a obdivovatel rock'n'rollového pianisty Little Richarda, si na stará kolena dost možná dopřává luxus splněných dětských snů. A nezní to prý vůbec špatně.

Bob Dylan při svém prvním pražském vystoupení ve Sportovní hale.

Bob Dylan při svém prvním pražském vystoupení ve Sportovní hale.

Písničkář a kytarista Bob Dylan.