Debata o Slavících bobtná. Krajčo kritizuje obě strany, Gott a Bílá mlčí

  16:47aktualizováno  17:21
Do rozvířené debaty o Českých slavících, nejstarší anketě popularity v zemi, se zapojili další muzikanti. A také psychiatr a fond na ochranu dětí. Tradiční výherci Slavíků zatím mlčí. Z letošních vítězů se ozval Richard Krajčo. Lídr kapely Kryštof kritizuje jak pořadatele, tak rapera Řezníka, který diskusi rozpoutal.

Lucie Bílá ani Karel Gott se zatím do debaty o Slavících nezapojili. Na snímku pózují s cenami, které získali v roce 2011. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Vítěz kategorie zpěváků Karel Gott ze zahraničího turné vzkázal, že o kauze, která polarizuje český hudební byznys, neví žádné podrobnosti. Ale cenu, kterou letos získal, vracet neplánuje. Zlatou slavici Lucií Bílou se redakci nepodařilo zastihnout na telefonu a na sms zprávu nezareagovala.

Xindl X

Xindl X: Doufal jsem, že ta doba, kdy se hudba kvůli obsahu zakazovala, je nenávratně pryč...

Ke kritice poměrů v Českém slavíkovi se přidal písničkář Xindl X. Podobně jako Matěj Ruppert, který se ze známých osobností jako první vymezil proti vyřazení rapera Řezníka, přirovnává počínání organizátorů k poměrům před rokem 1989. "Doufal jsem, že ta doba, kdy se hudba kvůli obsahu zakazovala, je nenávratně pryč, ale vypadá to, že není. Andělé nad námi stále mají pocit, že nejsme schopni rozhodnout se sami, co poslouchat a co ne," napsal na svůj facebookový profil

Řezník znásilnil Slavíka a rozjel hru o budoucnost ankety

Přečtěte si analýzu hudebního publicisty Honzy Vedrala

"Zařízneme Řezníka, nebo třeba Marylina Mansona a jim podobné a budeme si říkat, že je vše v cajku. Než zase nějakého anděla napadne tu hranici posunout. Zakážeme pro jistotu i vše vulgární. Sbohem SuperCroo, sbohem Kontrafakt a s tebou Xindle, s tebou je to taky nahnutý..." píše písničkář. Podobně jako Tomáš Klus vyzývá fanoušky, aby pro něj už do budoucna nehlasovali. "Nešpiňte si ruce," vzkázal jim Xindl X.

Přes noc zrození bojovníci

Své loňské ocenění v kategorii Objev roku chce vrátit kapela Koblížci (oznámila to na Facebooku), které vadí i to, že je produkce Slavíků "vyškrtla" z živého hraní.

Řezník se baví a krotí fanoušky

Samotný Řezník celou kauzu, kterou rozpoutal, pečlivě sleduje a komentuje na svém facebookovém profilu. "Musim se smát, jak se teď každá celebrita potřebuje nutně vyjádřit k mojí muzice. Najednou ste objevili Ameriku...," uvedl.

V reakcích některých fanoušků se ovšem ukázalo, že ne všichni jeho tvorbu berou s nadsázkou. "Díky moc všem fans, podařila se kultovní věc! Nepolevujte v protestech, ale určitě se zdržte nějakejch výhrůžek... nedejbože násilí či ničení majetku, to rozhodně nepodporuju!" klidnil v dalším příspěvku své příznivce.

Řezník také využil možnosti publicity a navštívil v masce, bez níž nevystupuje, redakci jednoho tuzemského bulvárního listu. Odpovídal na dotazy čtenářů a natočil také video interview.

Podporu rebelujícím muzikantům na internetu vyjádřil i raper Vladimir 518 z hiphopových PSH.

Další výrazná postava tuzemského hip hopu James Cole celé dění označil za "bitvy na mrtvých, jalových pláních" a do rebelujících muzikantů si rýpnul.

"Lidé, kteří slouží a jsou za toto posluhování odměňováni, se přes noc proměňují v bojovníky proti nečemu, co celou dobu svou tvorbou a svým jednáním pomáhají utvrzovat," napsal na Facebooku James Cole, který v minulosti s kontroverzním Řezníkem natočil píseň Žižkovský bary.  

V podobném duchu se vyjádřil i Richard Krajčo, který se letos stal bronzovým Slavíkem a jeho kapela Kryštof anketu vyhrála. "Ano, je třeba tu soutěž změnit," napsal ve své úvaze na Facebooku. Dodal, že o tom, jací Slavíci jsou, ale všichni vědí už dlouho. "Všichni tam sedí a chodí se ukazovat. I Tom krájel dort a děkoval panu Gottovi, že ho naučil chování k fans. Stydí se teď, nebo byl loňský ročník jiný?" ptá se Krajčo. 

Řezníkovo počínání kritizuje lídr Kryštof jako zradu undergroundu a označil ho za "kampaň podobnou té, za kterou mnozí napadají jiní, že si hlasy domluvili". Jednoznačně odsoudil i násilí v Řezníkových textech a chování jeho fanoušků, kteří pořadatelům v diskusích vyhrožují pobodání. "Nechtěl bych, aby moje děti poslouchaly Řezníka," píše Krajčo.

Hraničí to s trestným činem

Extrémní tvorba rapera, který stojí i za drsným humorem projektu Mártyho frky, zároveň zdvihla silnou vlnu pobouření.

Marek Ztracený vydal desku V opilosti.

Marek Ztracený: Řezník by se měl léčit.

"Řezník je pro nás pozér s maskou, který chce vydělat prachy. Jsme proti tomu, aby se mu dál dělala reklama v médiích a jeho 'písně' a klipy byly volně dostupné. Nemyslíme si že Matěj a Tomáš udělali cokoliv špatně. Souhlasíme, aby se takovým lidem, jako je Řezník pomáhalo, ale ne k popularitě, nýbrž k léčení," uvedl za svůj tým a kapelu písničkář Marek Ztracený.

"Domnívám se, že tyto texty hraničí s trestnými činy podněcování k trestnému činu a schvalování trestného činu, neboť v podstatě veřejně podněcují a vychvalují zločiny proti integritě a důstojnosti člověka. Z těchto důvodů považuji vyřazení pana Pohla ze soutěže za správné rozhodnutí a jen mě děsí, kolik lidí tyto neuvěřitelně vulgární a brutální texty zřejmě obdivuje. Bohužel i my se v praxi setkáváme s těžkými následky činů, které pan Pohl velmi sugestivním způsobem veřejně propaguje," uvedla předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Jan Cimický

Jan Cimický: Do uměleckých soutěží něco takového nepatří.

K Řezníkově tvorbě se vyjádřil i psychiatr Jan Cimický. "Ponižování lidské důstojnosti a glorifikace násilí je mi bytostně cizí, je-li navíc spojeno se sadismem, agresivitou a vulgární pornolalií, tak  mi rozhodně nepřinese stimulující umělecký zážitek! Průměrný člověk má jinak nastaveny limity etického a estetického vnímání, stejně jako má obvykle pod kontrolou své pudy a vášně. Myslím, že tato produkce opravdu do tradičních uměleckých soutěží nepatří. Je spíš děsivé a zároveň překvapivé, že takový projev může někomu přinášet uspokojení," postavil se na stranu pořadatelů ankety. Ty už dříve podpořil i Bílý kruh bezpečí a nadace Naše dítě.

Jaká je podle vás budoucnost ankety Český slavík?

celkem hlasů: 25796

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 15. prosince 2013. Anketa je uzavřena.

Měla by skončit 19805
Potřebuje výrazné změny 4422
Ať pokračuje ve stávající podobě 1569
Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Radiohead kdosi vydírá ukradenými archivy, kapela raději vše zveřejnila

Britská kapela Radiohead při koncertu na pražském Výstavišti (23. srpna 2009)

Britským Radiohead někdo odcizil archivní materiály a snaží se tak kapelu vydírat. Pokud prý nezaplatí 150 tisíc...

Mejdan pro Vláďu Šafránka z Harleje. Když bude ostuda, měl by radost

Zpěvák Vláďa Šafránek

Vláďa Šafránek, zpěvák Harleje a Walda Gangu, by ve čtvrtek oslavil sedmačtyřicáté narozeniny. Ve stejný den se v...

Španělská novinka nebude Despacito, líčí Deyl. Chystá i velký koncert

Zpěvák David Deyl

Zpěvák David Deyl si letos připomíná deset let na scéně a k výročí nezamíří ani do O2 areny, ani do Fora Karlín, nýbrž...

Najdete na iDNES.cz