Debata o Slavících bobtná. Krajčo kritizuje obě strany, Gott a Bílá mlčí

  16:47aktualizováno  17:21
Do rozvířené debaty o Českých slavících, nejstarší anketě popularity v zemi, se zapojili další muzikanti. A také psychiatr a fond na ochranu dětí. Tradiční výherci Slavíků zatím mlčí. Z letošních vítězů se ozval Richard Krajčo. Lídr kapely Kryštof kritizuje jak pořadatele, tak rapera Řezníka, který diskusi rozpoutal.

Lucie Bílá ani Karel Gott se zatím do debaty o Slavících nezapojili. Na snímku pózují s cenami, které získali v roce 2011. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Vítěz kategorie zpěváků Karel Gott ze zahraničího turné vzkázal, že o kauze, která polarizuje český hudební byznys, neví žádné podrobnosti. Ale cenu, kterou letos získal, vracet neplánuje. Zlatou slavici Lucií Bílou se redakci nepodařilo zastihnout na telefonu a na sms zprávu nezareagovala.

Xindl X

Xindl X: Doufal jsem, že ta doba, kdy se hudba kvůli obsahu zakazovala, je nenávratně pryč...

Ke kritice poměrů v Českém slavíkovi se přidal písničkář Xindl X. Podobně jako Matěj Ruppert, který se ze známých osobností jako první vymezil proti vyřazení rapera Řezníka, přirovnává počínání organizátorů k poměrům před rokem 1989. "Doufal jsem, že ta doba, kdy se hudba kvůli obsahu zakazovala, je nenávratně pryč, ale vypadá to, že není. Andělé nad námi stále mají pocit, že nejsme schopni rozhodnout se sami, co poslouchat a co ne," napsal na svůj facebookový profil

Řezník znásilnil Slavíka a rozjel hru o budoucnost ankety

Přečtěte si analýzu hudebního publicisty Honzy Vedrala

"Zařízneme Řezníka, nebo třeba Marylina Mansona a jim podobné a budeme si říkat, že je vše v cajku. Než zase nějakého anděla napadne tu hranici posunout. Zakážeme pro jistotu i vše vulgární. Sbohem SuperCroo, sbohem Kontrafakt a s tebou Xindle, s tebou je to taky nahnutý..." píše písničkář. Podobně jako Tomáš Klus vyzývá fanoušky, aby pro něj už do budoucna nehlasovali. "Nešpiňte si ruce," vzkázal jim Xindl X.

Přes noc zrození bojovníci

Své loňské ocenění v kategorii Objev roku chce vrátit kapela Koblížci (oznámila to na Facebooku), které vadí i to, že je produkce Slavíků "vyškrtla" z živého hraní.

Řezník se baví a krotí fanoušky

Samotný Řezník celou kauzu, kterou rozpoutal, pečlivě sleduje a komentuje na svém facebookovém profilu. "Musim se smát, jak se teď každá celebrita potřebuje nutně vyjádřit k mojí muzice. Najednou ste objevili Ameriku...," uvedl.

V reakcích některých fanoušků se ovšem ukázalo, že ne všichni jeho tvorbu berou s nadsázkou. "Díky moc všem fans, podařila se kultovní věc! Nepolevujte v protestech, ale určitě se zdržte nějakejch výhrůžek... nedejbože násilí či ničení majetku, to rozhodně nepodporuju!" klidnil v dalším příspěvku své příznivce.

Řezník také využil možnosti publicity a navštívil v masce, bez níž nevystupuje, redakci jednoho tuzemského bulvárního listu. Odpovídal na dotazy čtenářů a natočil také video interview.

Podporu rebelujícím muzikantům na internetu vyjádřil i raper Vladimir 518 z hiphopových PSH.

Další výrazná postava tuzemského hip hopu James Cole celé dění označil za "bitvy na mrtvých, jalových pláních" a do rebelujících muzikantů si rýpnul.

"Lidé, kteří slouží a jsou za toto posluhování odměňováni, se přes noc proměňují v bojovníky proti nečemu, co celou dobu svou tvorbou a svým jednáním pomáhají utvrzovat," napsal na Facebooku James Cole, který v minulosti s kontroverzním Řezníkem natočil píseň Žižkovský bary.  

V podobném duchu se vyjádřil i Richard Krajčo, který se letos stal bronzovým Slavíkem a jeho kapela Kryštof anketu vyhrála. "Ano, je třeba tu soutěž změnit," napsal ve své úvaze na Facebooku. Dodal, že o tom, jací Slavíci jsou, ale všichni vědí už dlouho. "Všichni tam sedí a chodí se ukazovat. I Tom krájel dort a děkoval panu Gottovi, že ho naučil chování k fans. Stydí se teď, nebo byl loňský ročník jiný?" ptá se Krajčo. 

Řezníkovo počínání kritizuje lídr Kryštof jako zradu undergroundu a označil ho za "kampaň podobnou té, za kterou mnozí napadají jiní, že si hlasy domluvili". Jednoznačně odsoudil i násilí v Řezníkových textech a chování jeho fanoušků, kteří pořadatelům v diskusích vyhrožují pobodání. "Nechtěl bych, aby moje děti poslouchaly Řezníka," píše Krajčo.

Hraničí to s trestným činem

Extrémní tvorba rapera, který stojí i za drsným humorem projektu Mártyho frky, zároveň zdvihla silnou vlnu pobouření.

Marek Ztracený vydal desku V opilosti.

Marek Ztracený: Řezník by se měl léčit.

"Řezník je pro nás pozér s maskou, který chce vydělat prachy. Jsme proti tomu, aby se mu dál dělala reklama v médiích a jeho 'písně' a klipy byly volně dostupné. Nemyslíme si že Matěj a Tomáš udělali cokoliv špatně. Souhlasíme, aby se takovým lidem, jako je Řezník pomáhalo, ale ne k popularitě, nýbrž k léčení," uvedl za svůj tým a kapelu písničkář Marek Ztracený.

"Domnívám se, že tyto texty hraničí s trestnými činy podněcování k trestnému činu a schvalování trestného činu, neboť v podstatě veřejně podněcují a vychvalují zločiny proti integritě a důstojnosti člověka. Z těchto důvodů považuji vyřazení pana Pohla ze soutěže za správné rozhodnutí a jen mě děsí, kolik lidí tyto neuvěřitelně vulgární a brutální texty zřejmě obdivuje. Bohužel i my se v praxi setkáváme s těžkými následky činů, které pan Pohl velmi sugestivním způsobem veřejně propaguje," uvedla předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Jan Cimický

Jan Cimický: Do uměleckých soutěží něco takového nepatří.

K Řezníkově tvorbě se vyjádřil i psychiatr Jan Cimický. "Ponižování lidské důstojnosti a glorifikace násilí je mi bytostně cizí, je-li navíc spojeno se sadismem, agresivitou a vulgární pornolalií, tak  mi rozhodně nepřinese stimulující umělecký zážitek! Průměrný člověk má jinak nastaveny limity etického a estetického vnímání, stejně jako má obvykle pod kontrolou své pudy a vášně. Myslím, že tato produkce opravdu do tradičních uměleckých soutěží nepatří. Je spíš děsivé a zároveň překvapivé, že takový projev může někomu přinášet uspokojení," postavil se na stranu pořadatelů ankety. Ty už dříve podpořil i Bílý kruh bezpečí a nadace Naše dítě.

Jaká je podle vás budoucnost ankety Český slavík?

celkem hlasů: 25796

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 15. prosince 2013. Anketa je uzavřena.

Měla by skončit 19805
Potřebuje výrazné změny 4422
Ať pokračuje ve stávající podobě 1569
Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: První, jediný, dlouho ztracený. Živák Lindy Ronstadt je klenot

Zpěvačka Linda Ronstadt

Nejen kvůli desítce písní v top 10 hitparády Billboard, jedenácti cenám Grammy či hvězdnému seznamu spolupracovníků od...

RECENZE: Viklický je jako Motýl. Vzal si do hlavy předělat Šlitra

Emil Viklický

Dobrá skladba se pozná jednak tak, že ji další interpreti mají chuť opakovaně hrát či točit, a potom hlavně podle toho,...

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

Najdete na iDNES.cz