Čeští filharmonikové zrušili koncert, na ministra podají trestní oznámení

  19:21aktualizováno  8. května 9:03
Členky a členové České filharmonie nesouhlasí s pátečním rozhodnutím ministra kultury Václava Riedlbaucha, který z postu šéfa tělesa odvolal Vladimíra Darjanina. Na protest neodehrají večerní koncert a před publikem vyzvou ministra, aby svůj verdikt odvolal.

Česká filharmonie 7. května demonstrativně zrušila koncert v pražském Rudolfinu na protest proti odvolání šéfa filharmonie Vladimíra Darjanina | foto: Michal DoležalČTK

"Nejedná se o stávku, protože ta má svá specifická pravidla, ale o akt protestu," řekl iDNES.cz mediální poradce České filharmonie Jiří Hrabovský.

Filharmonici v dopisu požádali premiéra Jana Fischera, zda by se ním mohli sejít a o aktuální situaci si podiskutovat.

Prohlášení členů České filharmonie

Co zaznělo v pátek večer v Rudolfinu

Členové České filharmonie prohlašují, že odvolání jejího ředitele pana V.Darjanina je hrubým a bezohledným zásahem do chodu České filharmonie. Stalo se tak bez jakéhokoli věrohodného zdůvodnění, a to den poté, kdy zástupce ministerstav kultury na včerejší (čtvrteční, pozn. red.) tiskové konferenci všechny přítomné jednoznačně ujistil, že o odvolání V. Darjanina pan ministr Riedlbauch nikdy ani náznakem neuvažoval a neuvažuje.

Takovéto jednání, svou zákeřností připomínající padesátá léta, je porušením nejen politické kultury ale také všech norem slušnosti.

Ministr kultury zneužil svůj provizorní mandát pravděpodobně z obav z výsledků kontroly hospodaření v letech 2003-2009, kdy on sám byl naším ředitelem. Audit potvrdil v tomto hospodaření závažná pochybení, a odvolání ředitele Darjanina je snahou zamezit jejich zveřejnění.

Pro Českou filharmonii to mimo jiné znamená bezohledné zmaření mnoha rozpracovaných a pro ČF velmi důležitých projektů, které měly přispět k významnému posílení jejího mezinárodního postavení. Je to také zmaření velmi nadějně se rozvíjející spolupráce, která mezi naším orchestrem a panem Darjaninem probíhala na základě vzájemné důvěry a respektu. Této společně vybudované hodnoty jsme si velmi vážili, neboť jsme ji dlouhá léta postrádali.

Odvolání současného ředitele ČF V. Darjanina je zlovolným poškozením ČF, její dramatickou destabilizací a konec všem nadějím na slušnost a kulturu státu, ve kterém žijeme a který jsme až doposud téměř po celém světě s hrdostí reprezentovali.

Diváci reagovali bouřlivě. Byly slyšet výkřiky "fuj", "hanba" a "ostuda". Po přečtení prohlášení už ale část diváků vyjádřila orchestru podporu potleskem. Bylo jim nabídnuto vrácení vstupného nebo náhradní termín koncertu.

Těleso, jenž mělo odehrát Mahlerovu 10. symfonii pod vedením izraelského dirigenta Eliahu Inbala, ale neruší své španělské turné. Nicméně pokud se po návratu filharmonie (19. května) situace nezmění, budou hudebníci pokračovat v protestech.

Václav Riedlbauch

Václav Riedlbauch

Vladimír Darjanin

Vladimír Darjanin

Ve večerních hodinách bude na policii doručeno i trestní oznámení na ministra. "Postaveno je na nesrovnalostech ve správě České filharmonie za vedení právě Riedlbaucha. Bližší informace zatím nebudeme uvádět," dodal Hrabovský.

Později řekl, že trestní oznámení souvisí s výsledky auditu, který posuzoval hospodaření filharmonie v době před nástupem Darjanina. Audit údajně zjistil nedostatky v hospodaření. Podle Hrabovského filharmonie za Riedlbaucha rozpustila rezervu ve výši zhruba 80 milionů korun. Podle právníků ČF tak prý mohla být porušena finanční kázeň při správě svěřeného majetku.

Podle ministerstva kultury ale prověrka hospodaření v letech 2003 až 2009 neodpovídá veřejnoprávní instituci, neorientuje se v základních principech fungování příspěvkové organizace. Závěry auditu mají podle ministerstva minimální vypovídací hodnotu a zůstávají ve spekulativní rovině.

Darjanin vedl prestižní tuzemské těleso necelý rok. Bývalý šéf filharmonie, nyní ministr Riedlbauch, kterého ve funkci vystřídal právě Darjanin, své rozhodnutí zdůvodnil tím, že vidí vážné nedostatky v předloženém rozpočtu na rok 2011 (více ZDE).

Ministr o TREstním oznámení

Ptala se Věra Drápelová

Na tiskové konferenci, kterou uspořádala Česká filharmonie ve čtvrtek, prohlásil Darjaninův přímý nadřízený, to jest ředitel odboru umění a knihoven ministerstva kultury František Zborník, že nemá informace o případném odvolání Darjanina. V pátek jste Darjanina odvolal. Nemluví tedy váš spolupracovník pravdu anebo na ministerstvu vázne komunikace?
Nevěděl to. Rozhodl jsem se až v noci. Když jsem se dověděl, co zaznělo a jaké materiály byly rozdány na zmíněné tiskové konferenci, řekl jsem si, že byla překročena únosná míra a pokud pan Darjanin na páteční schůzce nevysvětlí, co po něm žádám, tak skončí. A to neučinil.

Co říkáte tomu, že na vás Česká filharmonie podala trestní oznámení kvůli vašemu hospodaření v době, kdy jste ji vedl?
Nevadí mi to. Budu jenom rád, když se to otevře. Myslíte, že bych v čele České filharmonie vydržel tak dlouho, kdybych neměl tyto věci v pořádku?

Darjanina ve funkci dočasně nahradí výkonná ředitelka ČF Kateřina Růžičková, kterou do filharmonie přivedl odvolaný.

Čtěte v pondělní MF DNES

Velký rozhovor s ministrem kultury Václavem Riedlbauchem o situaci v České filharmonii i o volbě nástupce Milana Knížáka najdete v pondělním vydání MF DNES.

.

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz