Rekviem má podtitul Modlitba za naději a je založeno na tradiční latinské mši za zemřelé. Skladba byla s úspěchem poprvé uvedena v roce 2006 v německé Fuldě. Na Manhattanu zazní pod vedením dirigenta Kenta Tritlea. Skladba se podle něj "může rovnat dramatické škále a emocionálnímu rozsahu Verdiho Rekviem".
Filas napsal rekviem na pobídku svého newyorského přítele Huberta Wiesenmaiera. Po teroristickém útoku z 11. září jej věnoval obětem této tragické události. Podle Kotyzové pak skladba měla být uvedena v Římě v roce 2005. Koncert byl ale zrušen kvůli bezpečnostním opatřením po útocích na londýnské metro ze 7. července toho roku.
Marta Kotyzová z nadace Harmony Foundation, která je jedním z pořadatelů koncertu, podotkla, že připravit koncert, který vyžaduje velký orchestr a sbor, nebylo snadné. Akce je, jak je ve Spojených státech obvyklé, financována výhradně ze soukromých darů. Peníze se ale nakonec podařilo sehnat a skladba v New Yorku zazní krátce po desátém výročí teroristických útoků.
Košický rodák Filas žije od studií na konzervatoři v polovině 70. let v Praze. "Počítají mě za českého skladatele," řekl již dříve umělec, jenž vyučuje skladbu na pražské Akademii múzických umění, kterou také před lety sám absolvoval. Filas již vytvořil více než 100 skladeb, které byly uvedeny v různých zemích světa.
Nadace Harmony Foundation je dítětem česko-slovenského manželského páru Stanislava a Marty Kotyzových, který žije více než čtvrt století ve Spojených státech. Nadace pomáhá organizovat benefiční hudební večery s českými a slovenskými umělci, kteří vystupují v New Yorku. V minulosti mimo jiné s pěvkyní Evou Urbanovou nebo houslistou Ivanem Ženatým a jeho manželkou klavíristkou Katarínou Ženatou.
Jednou z největších událostí, na níž se nadace podílela, byl koncert v Carnegie Hall v březnu 2002 koncipovaný jako poděkování newyorským hasičům a policistům za hrdinství po teroristických útocích z 11. září 2001. Zúčastnily se ho tehdy mimo jiných umělců a těles také vojenské hudby Hradní stráže a české policie.