A kompilace po nich zůstanou

  9:18aktualizováno  9:18
Kompilace neboli výběry podávají o kapelách různé zprávy. Když U2 loni vydali kolekci The Best Of 1980-1990, bylo jasné, že skupina se rozhodla pro průřez folkrockovým obdobím a "technopopový" výběr z let 1990-2000 vyjde někdy příště. Na rozdíl od pracovitých U2 si punkoví Sex Pistols "zaštěkali" jen krátce, zato velmi slyšitelně.

Z hrstky nahrávek, které po sobě Johnny Rotten & spol. zanechali, vydavatelé vytěžili množství "výběrů" - ty přicházejí na trh snad každé dva roky s jiným pořadím skladeb a odlišnými fotografiemi v bukletu. Zpráva posluchačům: šklebivá legenda Sex Pistols nevyčpěla. A co Elvis Presley? Kvanta snímků z pozůstalosti, byť to často byly naprosté dojáky, zaměstnají na plný úvazek firmu, která z nich každoročně sestavuje nové a nové skládačky.

Pak přicházejí na řadu méně proslulé skupiny, po kterých zbude patrně jenom to kompilační album. Shánět dohromady celou diskografii by nemělo smysl. Památeční vizitku teď za sebou zanechali irští Therapy?, kteří často zajíždějí i do České republiky. Je to deska So Much For The Ten Year Plan s podtitulem A Retrospective 1990-2000. Silácký rachotivý rock kapely, zněžněný občasnou melodičností či úkroky k jiným stylům, má své limity. Zarytější fandové se možná vrátí k jejich deskám Nurse nebo Troublegum z počátku devadesátých let. Ale zdá se, že všechno, co měli na srdci, již bylo (touto kompilací) řečeno i když skupina koncertuje dál.

Kapela Soul Asylum vznikla před sedmnácti lety v americkém Minneapolisu. Koncem osmé dekády prošla divokou érou. Pak, když se už už propadala do zapomnění, změnila styl.

Natočila dojemnou baladu Runaway Train inzerující osudy zmizelých dětí; ta pochází z dotaženého, stylově rozmanitého alba Grave Dancers Union z roku 1992, které zdobí fotografie Jana Saudka. Televizní stanice MTV začala hrát Runaway Train desetkrát denně, a náhle všichni znali Soul Asylum. Zpěvák Dave Pirner dokonce opustil dlouholetou přítelkyni, zahleděl se načas do herečky Wynony Ryderové a vstoupil i na stříbrné plátno. Mediální koberec ke globální slávě byl položen. Avšak skupina Soul Asylum, někdejší koncertní tahák Ameriky, z něho sešla zpátky do rockového přízemí. Ani další poměrně slušný titul Let Your Dim Light Shine (1995) na tom nic nezměnil.

Skladba Black Gold, rovněž připomínající chvíle slávy Soul Asylum, posloužila jako předloha názvu pro současný výběr (s obvyklým podotknutím: The Best Of). Je to kolekce devatenácti písní a rarit, která sleduje křivku popularity Soul Asylum, aniž trpí kvalita vybraného materiálu.

V takových případech, a patří sem i bilance newyorské sestavy Spin Doctors, mají kompilace ještě další než čistě komerční smysl. Jsou vyloženě osudové...

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Hlas a Ledecký jdou do gala. S orchestrem vystoupí i v Rudolfinu

Ivan Hlas a Janek Ledecký před budovou pražského Rudolfina

Podzim bude zasvěcený netradičním koncertům Janka Ledeckého. Na turné, které odstartuje 18. září v ostravském Gongu,...

KOMENTÁŘ: Brutal Assault je světový festival. Už stvořil vlastní město

Brutal Assault 2019  - fanoušci americké kapely Testament.

Nejsilnější soupiska kapel v historii, 23 tisíc návštěvníků, vstupenky vyprodané měsíc předem a doprovodný program,...

Letošní Hip Hop Kemp odhaluje své hosty až do poslední chvíle

Dope D.O.D. (Hip Hop Kemp 2015)

Brány královéhradeckého Festivalparku, který opět hostí letošní Hip Hop Kemp, se otevřou ve čtvrtek. Osmnáctý ročník...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz