Ženské sobectví od pískoviště až na hřbitov

  12:38aktualizováno  12:38
Jak ženy manipulují s muži. Do této jediné věty se dá shrnout filmová novinka Kuličky debutující režisérky a scenáristky Olgy Dabrowské.

Z filmu Kuličky | foto: Cinemart

Kuličky jsou vlastně čtyři povídky o ženách různého věku a životního stylu, jež dohromady složí příběh celého lidského života, který byl díky manipulaci s druhými prožit podle plánu a zároveň ze stejného důvodu promarněn.

Z filmu KuličkyJednotlivé příběhy se tak odehrávají na dětském pískovišti, technoparty i na katolické faře a završují se ve spokojené domácí rutině dvou starých lidí, kterou už nemůže narušit nic – ani smrt.

Prolog Svatba ukazuje zdánlivě nevinnou hru nejmenších, druhá část Maminčin andílek zachycuje partičku dospívajících lidí, Mravní imperativ zavede diváky na faru a závěrečná Pomalu, ale slábnu se soustředí na dění v bytě dvou důchodců.

Různé varianty situací
Filmové podobě Kuliček předcházelo několik verzí scénáře. I tak Dabrowská kvůli autenticitě upravovala texty i na place, kde vytvářela různé varianty situací a konzultovala dialogy s herci a neherci.

Natáčení zabralo dvacet dní v průběhu let 2006 a 2007. Filmaři během nich navštívili různá místa v Praze a jejím nejbližším okolí. Zajímavostí je, že v každé povídce si zahrál v komparsu někdo ze štábu.

Z filmu KuličkyPod producentským dohledem Čestmíra Kopeckého se tvůrcům podařilo jako první obsadit povídku Maminčin mazánek. První klapka ovšem padla na pískovišti, u prvního záběru Svatby.

"Na tuto povídku jsme měli pouhé dva natáčecí dny. V říjnu a listopadu jsme natáčeli povídku Pomalu, ale slábnu a poté byla poměrně dlouhá doba na přípravu povídky odehrávající se na faře," vzpomíná produkční Petr Koza.

"Potřebovali jsme jarní atmosféru, sluníčko, měla to být velikonoční povídka, točili jsme ji sedm dní v dubnu," dodává a zároveň podotýká, že na už zmíněného "mazánka" došlo o další půlrok později.

Z filmu Kuličky"Většinu herců už jsme měli vybraných, ale příprava nám zabrala celé léto a kvůli časovým dispozicím herců a náročnosti příprav technoparty jsme natáčeli až v září roku 2007," vysvětluje Koza.

Olga Dabrowská proslula jako spoluautorka námětu a scénáře ke kultovním Samotářům - psala jej společně s Petrem Zelenkou. S ním spolupracovala i na Knoflíkářích nebo na snímku Mňága: Happy End.

"Milí muži, dejte si na nás pozor! Chcete nás zneužít. Chcete nás ovládnut. Chcete nás opustit. Nemáte šanci. Bude to naopak," vzkazuje Dabrowská mužům, kteří se na Kuličky chystají.

KULIČKY
komedie, ČR 2008, 75 min., přístupný, režie: Olga Dabrowská, hrají: Tereza Nvotová, Vladimír Škultéty, Jaromír Nosek, Libuše Balounová, Ester Kočičková
Premiéra 1. května 2008

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

Zemřel kameraman Stanislav Milota, manžel herečky Vlasty Chramostové

Kameraman Stanislav Milota dostal v roce 2016 Českého lva za mimořádný přínos...

V 85 letech zemřel na zápal plic kameraman Stanislav Milota, signatář Charty 77 a manžel herečky Vlasty Chramostové....

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

VIDEO: Zodpovědná matka a neřízená střela. Hrdinky Skleněného pokoje

Hrdinky filmu Skleněný pokoj

Ve Skleněném pokoji se potkaly zahraniční hvězdy. Hanna Alströmová hraje Liesel a Carice van Houtenová Hanu. „Liesel ...

Najdete na iDNES.cz