Zapomeňte na iluze, radí Hezké chvilky

  9:58aktualizováno  9:58
Psycholožka, k níž nosí své problémy jiní, by sama potřebovala radu. To je výchozí bod filmu Věry Chytilové Hezké chvilky bez záruky, který jde do kin.

Hezké chvilky bez záruky, snímek z natáčení - Hezké chvilky bez záruky, snímek z natáčení | foto: Negativ s.r.o.

Bude to komedie - jak jinak. Komedie, v níž se odrazí traumata současné doby. Komedie o tom, jak si nelze dělat iluze. Tak svou novinku popisuje nezdolná Věra Chytilová, kterou ani v jejích sedmasedmdesáti nepřestal zajímat okolní svět, ať už veřejné záležitosti či mezilidské vztahy.

Hezké chvilky bez záruky sice zachytily obojí, ale vztahy stojí v popředí. Zosobňují totiž profesi hlavní hrdinky, psycholožky v podání Jany Janěkové, a současně její vlastní Achillovu patu.

Zatímco unavená léčitelka duší naslouchá cizím strastem, její nezaměstnaný manžel, který žárlí na ženinu kariéru, hledá obdiv u mladé milenky. Jejich synem zmítá puberta a pocit, že na něj nikdo nemá čas.

Pak psycholožka najde útěchu v náručí mladíka, aniž tuší, že jeho matkou je její pacientka, která se pokouší zastavit čas podobným románkem se synovým kamarádem.

Průsečíku osudů hlavních postav se dotýkají ještě desítky mikropříběhů, spojených hrdinčiným povoláním. Do její poradny se trousí znuděný boháč, úchylný pasažér tramvají, bojovně naladěné páry, úzkostlivé stařenky - a spoluvytvářejí mozaiku zábavných, vážných i banálních „případů“, jež mají vesměs pravdivý základ.

Seriál? Ne, děkuji
U zrodu scénáře stála skutečná psychoterapeutka Kateřina Irmanovová, s jejímiž rodiči se Chytilová kdysi přátelila. Po letech se setkaly a z lékařčiny praxe získaly bohatou zásobárnou motivů. Vydala by na seriál, který se v České televizi původně rodil.

„Přesněji řečeno jsme měli na mysli cyklus uzavřených příběhů. Ale pak se režisérka rozhodla, že chce natočit film pro kina,“ vzpomíná dramaturgyně Helena Slavíková.

„Znamenalo by to případy rozmělnit a ještě obětovat několik let,“ vysvětluje svou volbu Chytilová. „Uvědomila jsem si, že nechci dělat nekonečný seriál, že mě zajímá střet osudů, jež se setkávají u psycholožky a mají na ni vliv.“

Irmanovová, která si ve filmu také zahrála, neopomene zdůraznit, že se scénář jejími zážitky pouze volně inspiroval: „Každý psycholog je vázán profesní mlčenlivostí.“

Známé i nové tváře
Pro Chytilovou je typické, že dává šanci tvářím méně známým, začínajícím hercům nebo členům oblastních divadel. „Je mi líto herců, jejich profese je tolik závislá na náhodě a na štěstí,“ říkává.

Výjimku v Hezkých chvilkách tvoří Bolek Polívka - z nutnosti, neboť hraje vlastního dvojníka. Jeho milionář Dub je postavou, kterou si lidé se slavným hercem pletou.

Hlavní hrdinku ztvárnila Jana Janěková, která dosud pracovala spíš pro televizi, objevila se třeba v seriálu O ztracené lásce. Chytilová si ji našla v divadle.

„Chovám k ní drsně něžné city,“ prohlašuje herečka o režisérce. Točit s Věrou Chytilovou podle Janěkové vyžaduje „být stále ve střehu, nebát se, přizpůsobovat se čemukoli a mít výdrž hladového vlka“.

Jejího manžela představuje Igor Bareš, v dalších rolích se sešli Martin Hofmann, Jana Krausová, David Kraus, Jiří Ornest. „Scénář jsem neznal. Věru Chytilovou ano. To mi stačilo,“ shrnul Ornest ve zkratce respekt a důvěru, které režisérka u herců vzbuzuje.

Navíc je může popohánět i zdravá lidská zvědavost, vždyť sama Chytilová ráda opakuje, že každý film je napínavé dobrodružství, jehož konce na začátku nelze dohlédnout.

Jedno však dávala u Hezkých chvilek bez záruky od první chvíle najevo: že název míní značně ironicky.

„Každý vidí současný svět jinak, takhle se jeví Věře Chytilové. I když je ve filmu spousta břitkého humoru, není výsledný pohled na světský labyrint nijak uklidňující,“ varuje Slavíková diváky smířlivě líbivých historek se šťastným koncem. „Chytilová se nebojí ukázat znepokojivé věci a říct, že na svět jsme si nepřišli užít štěstí, ale trable. Ale těm, kdo to vědí, dává její film naději.“

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

DO KINA: Jiří Mádl v akci, Angelina Jolie v pohádce a k tomu Staříci

Kolekce novinek týdne obsahuje netypické útvary jako krátkometrážní filmy nebo animované pásmo. V pokračování Zloby se...

Premium

Havel se v Pražských orgiích objeví U Fleků, prozradila Pavlásková

Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková má pověst ženy, která si umí jít za svými sny. Potvrzují to i okolnosti vzniku...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

Najdete na iDNES.cz