VIDEO: Natočila „nejdrsnější dokument roku“, Amerika ho povolí od 21 let

  15:03aktualizováno  15:03
Studenti z písecké filmové školy natočili "nejdrsnější dokument roku". Alespoň ho tak sami označují. Jmenuje se Zneužívaný, spadá do kategorie časosběrných projektů a podle režisérky Ivanny Benešové je v něm tolik brutality, že s ním mohou mít slabší povahy problém.

Ostatně drsné zážitky provázely celé natáčení: produkční Ondřej Poledne připomíná, že jednou došlo dokonce i na fyzické napadení ze strany hlavního zpovídaného.  

"Policie přivolaná k incidentu režisérce doporučila, aby v zájmu vlastní bezpečnosti přestala dokument natáčet. To se ale samozřejmě nestalo," popisuje Poledne.

Ústřední postavou filmu je třicetiletý Filip, kterého jako dítě zneužívala vlastní matka. Tu potom zabil, deset let za to strávil ve vězení a nyní je z něj expert na podvody. Tvůrci přitom upozorňují na nezvyklou syrovost a brutalitu scén, které jeho osud ilustrují - do závěrečných titulků podle nich vydrží jen skutečně otrlí diváci.

Chleba s kečupem

Zneužívaný představuje v historii písecké filmové akademie důležitý milník: jde totiž o první studentský snímek, kterému se podařilo prodrat do oficiální kinodistribuce.

Stál přitom pouhých 1,5 milionu korun: školní štáb pracoval bez nároku na honorář, techniku mu firmy zapůjčily za symbolickou částku, a jak mladí filmaři dodávají, také se neutrácelo za zbytečnosti. Místo tradičního cateringu tak například museli vzít zavděk toustovým chlebem máčeným v kečupu. "Když to máte jeden den, tak se to dá přežít, ale třeba po etapě patnácti natáčecích dnů už to bylo opravdu k nepřežití," podotýká Poledne.

Z natáčení filmu Zneužívaný (hrané pasáže)

Z natáčení filmu Zneužívaný (hraná pasáž)

Dokument zachycuje současný život Filipa-delikventa a formou hraných retrospektiv také jeho trpké zkušenosti z dětství. Režisérka Ivanna Benešová přiznává, že se je pokusila natočit maximálně autenticky. "Týrání dětí a jejich zneužívání je doslova hnusné a přesně tak některé záběry působí. Ve filmu je hodně brutality. Dokonce až tolik, že se obávám, aby ji slabší jedinci vydrželi,“ tvrdí.

Dokumentární záznam pak ukazuje Filipovu zdeformovanou osobnost, která se projevuje v soukromém i profesním životě. Díky výrazně přibarveným falešným životopisům dosáhl muž se základním vzděláním na lukrativní pozice v několika českých firmách, podváděl a lhal, kde se dalo.

Pravda z plátna

Poledne v této souvislosti upozorňuje na pasáž, v níž hlavní protagonista láká náhodně vybrané dívky z internetových seznamek na romantiku, ačkoli je ve skutečnosti příznivcem tvrdých sadomasochistických praktik. Mnohé z dotyčných prý navíc netuší, kým jejich expřítel či exmilenec ve skutečnosti je, a pravdu se dozvědí až v kině.

Z natáčení filmu Zneužívaný - režisérka Ivanna Benešová vpravo

Mladá režisérka Ivanna Benešová prožívá s objektem svého zájmu dobré i zlé a nezalekla se ani fyzického napadení

"Proč bych jim říkal, že jsem seděl za vraždu? A o tom sado-masu? Nemám důvod něco říkat předem. Stejně si všechny ty holky myslej, že jsem nějaká budoucí celebrita, když o mně točíte. O tom, kdo jsem ve skutečnosti, nemaj zatím ani páru. Teda doufám," vykládá Filip do kamery.

Plakát k filmu Zneužívaný

Plakát k filmu Zneužívaný

Snímek vznikal několik let, z toho poslední dva roky probíhalo natáčení velmi intenzivně.

"Filmový štáb musel být ve střehu doslova čtyřiadvacet hodin denně. Kdykoli se někde něco zajímavého dělo, museli jsme u toho být. Například když volal hlavní hrdina, že ho zmlátili a přepadli, vyjížděl k němu štáb ve čtyři hodiny v noci," popisuje Poledne s tím, že když neměl protagonista kde bydlet, nabídla mu ubytování jedna z členek štábu.

O hudbu k ambicióznímu studentskému snímku se postaral Jan P. Muchow. V českých kinech, kam vstoupí 26. září, bude Zneužívaný přístupný pro publikum starší osmnácti let, v USA, kam také míří jedna filmová kopie, pak od jednadvaceti.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

RECENZE: Snímek Ad Astra zdobí Brad Pitt. Jinak jen stíhá Gravitaci

Záběr z filmu Ad Astra

Shodou okolností se Donald Sutherland, Tommy Lee Jones a Loren Dean potkali už ve filmu Vesmírní kovbojové. Nyní putují...

Rebecca Fergusonová: Jemná drsňačka ze severu, co se prosadila v Hollywoodu

Švédská herečka Rebecca Fergusonová při představení filmu Mission: Impossible -...

Kdyby chtěla, mohla by být s trochou štěstí další velkou akční hvězdou. Raději ale na plátně zkouší i jiné věci....

Nabarvené ptáče vidělo 26 tisíc lidí, stačilo to na třetí místo

Petr Kotlár, představitel hlavní role Nabarveného ptáčete, o pauze během...

Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče začal svou domácí distribuční pouť ve 129 kinech, kam zlákal 26 tisíc diváků....

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz