VIDEO: Natočila „nejdrsnější dokument roku“, Amerika ho povolí od 21 let

  15:03aktualizováno  15:03
Studenti z písecké filmové školy natočili "nejdrsnější dokument roku". Alespoň ho tak sami označují. Jmenuje se Zneužívaný, spadá do kategorie časosběrných projektů a podle režisérky Ivanny Benešové je v něm tolik brutality, že s ním mohou mít slabší povahy problém.

Ostatně drsné zážitky provázely celé natáčení: produkční Ondřej Poledne připomíná, že jednou došlo dokonce i na fyzické napadení ze strany hlavního zpovídaného.  

"Policie přivolaná k incidentu režisérce doporučila, aby v zájmu vlastní bezpečnosti přestala dokument natáčet. To se ale samozřejmě nestalo," popisuje Poledne.

Ústřední postavou filmu je třicetiletý Filip, kterého jako dítě zneužívala vlastní matka. Tu potom zabil, deset let za to strávil ve vězení a nyní je z něj expert na podvody. Tvůrci přitom upozorňují na nezvyklou syrovost a brutalitu scén, které jeho osud ilustrují - do závěrečných titulků podle nich vydrží jen skutečně otrlí diváci.

Chleba s kečupem

Zneužívaný představuje v historii písecké filmové akademie důležitý milník: jde totiž o první studentský snímek, kterému se podařilo prodrat do oficiální kinodistribuce.

Stál přitom pouhých 1,5 milionu korun: školní štáb pracoval bez nároku na honorář, techniku mu firmy zapůjčily za symbolickou částku, a jak mladí filmaři dodávají, také se neutrácelo za zbytečnosti. Místo tradičního cateringu tak například museli vzít zavděk toustovým chlebem máčeným v kečupu. "Když to máte jeden den, tak se to dá přežít, ale třeba po etapě patnácti natáčecích dnů už to bylo opravdu k nepřežití," podotýká Poledne.

Z natáčení filmu Zneužívaný (hrané pasáže)

Z natáčení filmu Zneužívaný (hraná pasáž)

Dokument zachycuje současný život Filipa-delikventa a formou hraných retrospektiv také jeho trpké zkušenosti z dětství. Režisérka Ivanna Benešová přiznává, že se je pokusila natočit maximálně autenticky. "Týrání dětí a jejich zneužívání je doslova hnusné a přesně tak některé záběry působí. Ve filmu je hodně brutality. Dokonce až tolik, že se obávám, aby ji slabší jedinci vydrželi,“ tvrdí.

Dokumentární záznam pak ukazuje Filipovu zdeformovanou osobnost, která se projevuje v soukromém i profesním životě. Díky výrazně přibarveným falešným životopisům dosáhl muž se základním vzděláním na lukrativní pozice v několika českých firmách, podváděl a lhal, kde se dalo.

Pravda z plátna

Poledne v této souvislosti upozorňuje na pasáž, v níž hlavní protagonista láká náhodně vybrané dívky z internetových seznamek na romantiku, ačkoli je ve skutečnosti příznivcem tvrdých sadomasochistických praktik. Mnohé z dotyčných prý navíc netuší, kým jejich expřítel či exmilenec ve skutečnosti je, a pravdu se dozvědí až v kině.

Z natáčení filmu Zneužívaný - režisérka Ivanna Benešová vpravo

Mladá režisérka Ivanna Benešová prožívá s objektem svého zájmu dobré i zlé a nezalekla se ani fyzického napadení

"Proč bych jim říkal, že jsem seděl za vraždu? A o tom sado-masu? Nemám důvod něco říkat předem. Stejně si všechny ty holky myslej, že jsem nějaká budoucí celebrita, když o mně točíte. O tom, kdo jsem ve skutečnosti, nemaj zatím ani páru. Teda doufám," vykládá Filip do kamery.

Plakát k filmu Zneužívaný

Plakát k filmu Zneužívaný

Snímek vznikal několik let, z toho poslední dva roky probíhalo natáčení velmi intenzivně.

"Filmový štáb musel být ve střehu doslova čtyřiadvacet hodin denně. Kdykoli se někde něco zajímavého dělo, museli jsme u toho být. Například když volal hlavní hrdina, že ho zmlátili a přepadli, vyjížděl k němu štáb ve čtyři hodiny v noci," popisuje Poledne s tím, že když neměl protagonista kde bydlet, nabídla mu ubytování jedna z členek štábu.

O hudbu k ambicióznímu studentskému snímku se postaral Jan P. Muchow. V českých kinech, kam vstoupí 26. září, bude Zneužívaný přístupný pro publikum starší osmnácti let, v USA, kam také míří jedna filmová kopie, pak od jednadvaceti.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

VIDEO: Během první půle odešlo třináct diváků, hřímá Čermák Za oponou

Portál iDNES KINO uvede seriál Za oponou

Je podezřelý, arogantní, nemusí se chovat, i hvězdu souboru pošle klidně do háje. Řeč je o novém řediteli upadajícího...

PRVNÍ DOJMY: Recyklovaný Kameňák. I reklamy jsou vtipnější a kratší

Ze seriálu Kameňák

Původní Kameňák čítal pět dílů včetně posledního Vánočního Kameňáku plus několik filmů o filmu, ale pořád to nestačilo....

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Najdete na iDNES.cz