Menzel ve válce o Postřižiny. Filmový archiv na to nedá ani pětník, říká

  14:33aktualizováno  14:33
Vleklý spor o digitální restaurování starších děl vede Nadace české bijáky s Národním filmovým archivem. Nejnověji se týká Postřižin, jejichž režisér Jiří Menzel stojí za nadací.

Magda Vášáryová a Jaromír Hanzlík ve filmu Postřižiny (1980) | foto: Bonton

Před dvěma lety vznikla třístranná dohoda mezi Nadací české bijáky, Národním filmovým archivem a karlovarským festivalem, která se týká digitálního restaurování vybraných dvanácti filmů. Od té doby si archiv s nadací vyměňují dopisy, kde se přetahují o zásluhy, náklady, technologii a nejnověji také o Postřižiny, slavný film Jiřího Menzela z roku 1980.

Záslužné, ale nákladné

„Po dohodě s Jiřím Menzelem hodlá nadace restaurovat jeho film Postřižiny a uvést ho na letošním karlovarském festivalu v obnovené premiéře. Režisér přislíbil osobní účast na úhradě nákladů spojených s digitální restaurací. Archiv však dosud nevydal zdrojový materiál – přestože režisér a kameraman jsou tvůrci filmu,“ tvrdí zástupce nadace Marek Zeman. Důvodem je podle něj fakt, že kameraman snímku Jaromír Šofr má na způsob restaurace jiný názor než archiv. „Domnívám se, že je třeba přiblížit se co nejvíce původnímu vzhledu filmu a respektovat jeho obrazový koncept,“ potvrdil Šofr.

Nadace soudí, že archiv chce vyrábět neautorizované verze filmů bez účasti jejich původních tvůrců a pod vedením mladých archivářů „bez kvalifikace a zkušeností“.

Fotogalerie

Ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant však namítá, že nemohli vydat podklady k Postřižinám, protože je spravuje státní fond kinematografie, že nadací požadované restaurování v rozlišení 4K, což je moderní standard, je proces „sice záslužný, ale příliš nákladný“ a že svědectví tvůrců při restaurování je cenné, nicméně restaurace „nemá sloužit k naplňování nesplněných snů někdejších tvůrců“.

Naznačuje tím, že Menzel chce Postřižiny při „čištění“ přepracovat? „Je to jinak,“ sdělil MF DNES režisér Menzel, podle nějž se archiv na projektu přiživuje. „Ostře sledované vlaky restaurované rovněž ve formátu 4K jsou perfektní a já chci ve stejné podobě udělat ještě Postřižiny. Národní filmový archiv na to nedá ani pětník, takže by mu to mělo být jedno,“ shrnul Menzel.

Právě Ostře sledované vlaky, Hoří, má panenko a Všichni dobří rodáci představují snímky ze zlatého fondu národní kinematografie, na jejichž návrat do kin v důstojné podobě sehnala nadace soukromé prostředky od různých dárců, celkem čtyři a půl milionu korun.

Případ Postřižiny však není jediným neuralgickým bodem mezi Menzelem a archivem. Režisér se ohradil rovněž vůči publikaci Ostře sledované vlaky, již Národní filmový archiv vydal loni v prosinci.

Boj o chlup

Obsáhlý soupis „omylů“ této knihy, který Menzel sepsal, začíná otázkou, proč vyšla „bez mého vědomí a bez snahy o spolupráci se mnou, přestože jsem měl k dispozici zajímavé materiály“.

A znovu tady dojde na předmět války: „Zatímco v knihách o restaurování filmů Hoří, má panenko nebo Všichni dobří rodáci archiv tvrdí, že případné chlupy se mají při úpravě odstraňovat, v knize o Ostře sledovaných vlacích se naopak uvádí, že chlup zachycený při natáčení na kamerové okeničce se měl zachovat. Jenomže na originálním negativu žádný chlup nebyl,“ ujišťuje archivní badatele Menzel.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Do hororu Doktor Spánek si Stephen King vybral Ewana McGregora

Trailer k filmu Doktor Spánek

Od 31. října vstoupí do kin horor Doktor Spánek, který podle knihy Stephena Kinga navazující na jeho legendární...

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz