V Cannes mají velké šance Asiaté

- Za střídavého nadšení i reptání přítomných se do druhé poloviny přehoupl 53. Mezinárodní filmový festival v Cannes. Někdo považuje za pravý vrchol festivalu film Jamese Ivoryho Zlatý pohár, jiný se při tomto všestranně kultivovaném přepisu románu Henryho Jamese o nevěře a žárlivosti neubránil zívání.
Některé snímky nutí k zívání
Obdobné protichůdné reakce potkaly další adaptaci literární předlohy - Osudy citů, ságu z prostředí provinční francouzské buržoazie počátku 20. století, v níž si Olivier Assayas vyzkoušel na rozsahu tříhodinového díla kostýmní žánr. Také bezmála tříhodinový film Liv Ullmannové Nevěrná natočený podle scénáře Ingmara Bergmana, který zachycuje psychické strázně protagonistů typicky bergmanovského trojúhelníku, některé diváky okouzlil, jiné odradil zdlouhavostí.

O Palmu soutěží i "komerční" filmy
Je příznačné, že ctitelům těchto děl se zdají naprosto nesnesitelné "komerční" filmy, jejichž tvůrci vyprávějí o obyčejných radostech a starostech svých současníků s neskrývanou snahou pobavit. Do této kategorie patřil americký film s těžko přeložitelným, ale obecně srozumitelným titulem Fast Food, Fast Women či ruský soutěžní příspěvek Svatba.

"Fast Food, Fast Women" diváka pobaví 
V prvém režisér Amos Kollek rozvíjí kolem příběhu smolařské servírky (hraje ji jeho herečka-fetiš Anne Thomsonová, s níž předloni navštívil karlovarský festival) několik minipříběhů mladých i starých Newyorčanů. S humorem a s pochopením líčí tvůrce pocit osamělosti, který je spojuje, a se smyslem pro nadsázku ponechává hrdinům prostor pro naději.

Ruský snímek Svatba chce být optimistický
Téměř stejně lze charakterizovat i film Pavla Lungina, přestože se jeho příběh odehrává tisíce kilometrů od americké metropole, v zapadlé hornické osadě, kam jen zřídka dorazí výplaty. Oběma filmům zazlívá estétská část festivalového publika notu optimismu a citu pro člověčenství, přestože se oba autoři uměli udržet nad hranicí sentimentality či kýče.
Ve shodě takřka jednohlasé nicméně všichni odsoudili film Ruye Guerry Estorvo, vskutku nesnesitelně artistní hříčku, točící se výhradně kolem autorova pupku.

Favority jsou Asiaté
Naproti tomu velkými favority soutěže se zdají být letos filmy z Asie. Černá tabule, druhý film mladičké Samiry Makhmalbafové z Íránu, zachycuje charakteristicky dokumentárním stylem putování vesnických učitelů za žáky v horách. Dílo japonského tvůrce Nagisy Ošimy Tabu je pečlivě propracovanou rekonstrukcí života vojáků ovládaného principy samurajské cti v době japonského izolacionismu 19. století. Velké šance na nejvyšší ocenění jsou předpovídány filmu tchajwanského tvůrce Edwarda Yanga Yi Yi, velmi prosté, ale působivě vyprávěné tragikomedii o pohřbívání dětských snů.

Herečka Emanuelle Beartová a herec Charles Berling na setkání s novináři, které 16.května na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes provázelo uvedení filmu francouzského režiséra Oliviera Assayase ¨Les destinées sentimentales¨ (Sentimentální osudy).

Britský herec Jamie Harris a americká herečka Anna Thomsonová na setkání s novináři, které 15. května na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes doprovázelo uvedení filmu "Fast Food, Fast Woman" izraelského režiséra Amose Kolleka.

Japonský režisér Nagisa Oshima (vlevo), herečka Uno Kanda a herec Takeshi Kitano (vpravo) přijeli do cannes soutěžit se snímkem Gohatto (Tabu).

Americký herec Gregory Peck (druhý zleva) mává se svou ženou Veronique (druhá zprava), svou dcerou Cecilou (vpravo) a režisérkou Barbarou Kopleovou (vlevo).

Americký herec Gregory Peck.

Supermodelky (zleva) Karen Mulderová, Ines Riverová and Daniela Peštová na letišti v Nice. Modelky se zúčastní módní přehlídky v Cannes.

Francouzský herec Jean Reno (vlevo) s režisérem Johnen McTiernanem (vpravo).

Na promítání francouzského filmu "Les destinées sentimentales" (Sentimentální osudy) režiséra Oliviera Assayase se přišla 16. května na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes podívat také milionářka českého původu Ivana Trumpová s přítelem.