RECENZE: Jen on a ona, Reeves a Ryderová. Zbytek světa mlčí v pozadí

  10:46aktualizováno  10:46
Často bývá něco podezřelého na filmech, jejichž vznik Hollywood oznámí až po poslední klapce a které před limitovanou domácí premiérou testuje mimo Ameriku.

Keanu Reeves a Winona Ryderová ve filmu Ten pravý, ta pravá? (2018) | foto: Bontonfilm

Romantická komedie Ten pravý, ta pravá?, v níž se počtvrté za svou kariéru setkali Keanu Reeves a Winona Ryderová, pravidlo potvrzuje – ale jinak, než by se čekalo.

Sama zápletka odpovídá tuctovému modelu. Ti dva se nesnášejí od prvního setkání na letišti, nicméně musí spolu coby svatební hosté strávit slavnost, která oběma leze krkem. Ona trpí, protože se žení její bývalý přítel, on je ženichův bratr, ale vlastní rodině se raději vyhýbá. Takže oba pijí, reptají, škorpí se a co se škádlívá... ano, přesně tak.

Fotogalerie

Ovšem způsob, jímž režisér a scenárista Victor Levin vypráví, se od žánrové šablony liší. Protože celý půdorys devadesátiminutového snímku Ten pravý, ta pravá? tvoří výhradně dialog ústředního páru, vedený od odletu přes čas strávený na svatebním víkendu až po návrat.

Navíc jde o dialog nepřetržitý, takže připomíná rozhlasovou hru, a mimořádně izolovaný: žádná jiná osoba do něj vůbec nezasáhne, jako kdyby se dva negativističtí samotáři octli v karanténě a celý nepodstatný zbytek světa včetně svatebčanů mlčel v pozadí.

Zvláštní tvar je dost únavný na vnímání, vedle Levinova konceptu se Woody Allen stává mistrem zběsilé akce, ovšem za ranou štiplavostí jeho partnerských dialogů Levin zaostává. Jedna zrada tkví v tom, že romantici z filmu Ten pravý, ta pravá? nosí cynickou masku spíše jako pózu, nikoli coby ochranu, druhá pak v abstraktním duchu jejich rozhovoru.

Ten pravý, ta pravá?

USA, 2018, 90 min

Režie: Victor Levin

Scénář:

Hrají: Keanu Reeves, Winona Ryder, Dj Dallenbach, Greg Lucey, D. Rosh Wright

Hodnocení­: 55 %

Dokud jsou ve svých jízlivostech adresní – třeba když pomlouvají seniory na obřadu, nebo osobní, například při vzájemném hodnocení svých vnad v čele s „baletním penisem“, mají vtip. Zato obecné nihilistické úvahy uspávají v první půli a neméně povšechné debaty o vyhlídkách navázaného vztahu zase v druhé části.

Vrcholem tak zůstává kouzelně věcný okamžik mezi nimi, originální milostný akt, který se odehraje ve volné přírodě za přítomnosti šelmy a doprovodu nádherně trapných slovních výlevů. Ke cti snímku slouží i fakt, že herci nevyzařují umělou hvězdnou svěžest, naopak přirozeně přiznávají roky i vrásky, o Reevesově nechutném chrchlání a nelichotivém pyžamu Ryderové nemluvě.

Jistě, všechno dopadne v souladu s tradicí romantických legrací, takže za cenu vstupenky nelze počítat s překvapením ani s tajemstvím. Nicméně jako pokus o svatební komedii, kde svatba naštěstí skoro vůbec není, má film nárok na lehounký nadprůměr.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

TELEVIZIONÁŘ: Klidně už můžete říkat černý. Zlatý Morgan Freeman

Morgan Freeman ve filmu Kouzlo Belle Isle

Letmá statistika sobotního programu nabízí dva více méně již omšelé junáky – jsou jimi Mladý Montalbano a Mladý Karl...

VIDEO: Máme dvojčata a vinobraní na krku, hlásí hrdinové filmu 3Bobule

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Natáčení komedie z vinařského prostředí 3Bobule skončilo, na světě je první ukázka. Tak jako v předešlých dvou dílech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz