RECENZE: Šťastný Lazzaro je něžný italský Forrest Gump

  6:56aktualizováno  6:56
Mladý Forrest Gump zasazený do italské krajiny Nejasné zprávy o konci světa. Tak se dá popsat hrdina nevšedního filmu Šťastný Lazzaro. Jde do kin s cenou z Cannes a se čtyřmi nominacemi na evropské Oscary.

Z filmu Šťastný Lazzaro | foto: Aerofilms

Vlastně by se dala najít ještě jedna podobnost v klasické literatuře, a sice s dojemně nevinným Idiotem čili knížetem Myškinem. Ovšem Lazzaro je ryzí plebejec, pro šlechtu naopak tvrdě pracuje s ostatními rolníky ze zapadlé osady, v níž jako by se zastavil čas.

Fotogalerie

Důvěřivého dobráka, nejubožejšího z ubohých, všichni využívají – Přines, podej, zaskoč, vezmi za mě noční hlídku proti vlkům! Ale činí tak přirozeně, beze zloby, a Lazzaro se stejnou samozřejmostí přijímá svůj post v zaostalé nevolnické komunitě z jiných dob, jejíž naprosté izolaci se v éře internetu nechce věřit. Vyprávění tak spojuje pocit jisté neskutečnosti s realistickou kresbou chudé družnosti, kde neexistuje soukromí, balíček kávy je svátkem a dřina se zdá autentická.

Když s panstvem dorazí syn majitelky, floutek znechucený zjištěním, že tu není mobilní signál, vytvoří se zajímavé teenagerské spojenectví: aristokrat si hraje na rytířské sbratření, nádeník za něj cedí krev. V okamžiku, kdy je ostrůvek otrokářství objeven, se příběh náhle láme a společně s překrásnou bájí o vlkovi a světci do něj vstoupí mystický prvek časového zázraku, ale kupodivu neruší. Neboť Lazzaro sám zůstává pořád něžně bezelstným, i když venkovskou lyriku čpící lidským potem střídá šedá periferie moderního velkoměsta.

Spíše vadí, že s přechodem do civilizace začne režisérka Alice Rohrwacherová dosud něžnou symboliku jednak stupňovat, jednak vysvětlovat, čímž přidává zbytečné minuty, záběry i motivy.

Šťastný Lazzaro

Itálie / Švýcarsko / Francie / Německo, 2018, 125 min

Režie: Alice Rohrwacherová

Scénář:

Hrají: Adriano Tardiolo, Nicoletta Braschi, Sergi López, Alba Rohrwacherová, Tommaso Ragno, Leonardo Nigro, Agnese Graziani, Luca Chikovani

Hodnocení­: 65 %

Patří k nim okatý obraz uprchlíků či televize jako jediný výdobytek lidí, kteří si s náhlou svobodou moc nevědí rady a v průmyslové džungli pomalu zapomínají, že o jídlo se jim starala sama příroda. Prostě se sociální linkou film poněkud zlevňuje, ale dál mu zajišťuje kouzlo postava zdánlivého prosťáčka tak čistého a spravedlivého, až je nepohodlný všem a všude; včetně kostela.

Šťastný Lazzaro je zvláštní film, přitom však navzdory snovým prvkům divácky vstřícný, dokonce napínavý, zábavný, emotivně účinný a nepochybně ojedinělý. Navíc zosobňuje mistrovskou práci s neherci, které zastupují především oba mladí aktéři, před kamerou debutující středoškolák Adriano Tardiolo v titulní roli i jeho šlechtický protipól neboli Luca Chikovani, zpěvák známý svým generačním fanouškům z YouTube.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

Vinnetou, Hospoda, Chalupáři. Letní televize mají stále stejné zbraně

Mahulena Bočanová, Josef Větrovec, Jiřina Bohdalová a Vladimír Menšík v seriálu...

Česká televize v létě opráší seriálové Chalupáře, Prima klasické indiánky s Vinnetouem, Nova své sitcomy Hospoda či...

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz