Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Štáb Nudy v Brně zapíjel Lvy tequilou

  11:28
Nejlepším filmem loňského roku je snímek Vladimíra Morávka Nuda v Brně, který získal pět křišťálových lvů, včetně sošky za režii i pro nejlepšího herce. Favorizované Želary, nominované letos na amerického Oscara, mají dvě sošky.

Česká filmová a televizní akademie rozdala 15 lvů a už po jedenácté ocenila nejlepší počiny v českém filmu, tentokrát v uplynulém roce 2003.

Cenu za nejlepší ženský výkon v hlavní roli si odnesla Anna Geislerová za roli ve filmu Želary, který získal z jedenácti nominací kromě této už jen jednu cenu - za nejlepší zvuk.

Překvapivě nejvíc cen si odnesla sedmkrát nominovaná Nuda v Brně. Sbírka pěti sošek pro film začala nejlepším střihem pro Jiřího Brožka a vrcholila vítězstvím v nejprestižnějších kategoriích: Scénář, mužský herecký výkon v hlavní roli pro Jana Budaře, režie pro Vladimíra Morávka a za nejlepší film.

Ve vedlejších rolích akademiky zaujala nejvíc Vilma Cibulková v Pupendu a Ivan Trojan za roli ve filmu Jedna ruka netleská.

Pupendo režiséra Jana Hřebejka má kromě ocenění pro Cibulkovou ještě lva za divácky nejúspěšnější film.

Film Václava Marhoula Mazaný Filip si ze sobotního večera odnáší křišťálového lva za nejlepší výtvarný počin a za nejlepší kameru a Ondříčkova Jedna ruka netleská bodovala, kromě vedlejší mužské role, také za nejlepší hudbu J.P. Muchowa.

Ocenění za dlouholetý umělecký přínos českému filmu získal výtvarník Theodor Pištěk, kterému vstoje tleskal zaplněný sál v pražském paláci Lucerna.

Záhuba filmu se blíží...
Šéf České filmové a televizní akademie Petr Vachler nelhal, když avízoval, že večer bude "chůze na nejtenčím ledě." Moderátor Leopold Šamil alias herec Martin Zbrožek, kterého po reklamních spotech na večer Českého lva čekali jak hosté v sále, tak diváci u televizních obrazovek, nepřišel.  Úkolu se ujal odmaskovaný Martin Zbrožek osobně. S pomocí dvou svých nepřítomných bratrů, do nichž se co chvíli převtěloval, měnil hlas i grimasy, jako obvykle improvizoval a uváděl do rozpaků všechny, kteří neholdují recesím. Nejvíc tradičně diváky doma u televize.

Vlastní smysl večera - totiž předávání filmových cen - tak trochu zanikal pod lavinou přebujelé improvizace. Smělým tahem večera, byl  ale více než čtyřicetičlenný orchestr a desítky jeho originálních fanfárových melodií.

Kde kdo z hostů, jimž bylo dopřáno předat  nebo převzít některou z cen si posteskl na téma konec českého filmu, který je na dohled ruku v ruce s koncem České televize. Došlo i na nedávnou vítěznou bitvu ministra kultury Pavla Dostála proti záměru vlády zavést vyšší daň z přidané hodnoty na vstupenky na kulturu.

Cenu předala Eva Herzigová
Nejlepšímu herci v hlavní roli předala cenu slavná česká topmodelka Eva Herzigová, která zkouší štěstí u filmu. "Čekám, až mi někdo nějakou pěknou roli nabídne," odpověděla na otázku, jestli by si ráda zahrála také v českém filmu.

Z dalších známých osobností vystoupila na lvech houslistka Gabriela Deméterová, cenu předávali herci Jan Potměšil a Ondřej Havelka, lva Theodoru Pištěkovi za dlouholetý umělecký přínos předal ministr kultury Pavel Dostál. Na pódiu se rovněž objevil olympijský vítěz z Nagana, kapitán hokejové Slavie Josef Beránek. Jako poslední přišla na řadu legenda české kinematografie, režisér Václav Vorlíček s obálkou se jménem filmu, který získal ocenění v kategorii ze všech neprestižnější - nejlepší film.

Favoritem byly Želary
Na nominačním večeru Českých lvů zaznělo 11. února nejčastěji jméno oscarového kandidáta, Trojanových Želar, a to hned jedenáckrát. Sedm nominací překvapivě získal filmový debut režiséra Vladimíra Morávka Nuda v Brně a o jednu méně Hřebejkovo Pupendo. O něco méně úspěšné byly filmy Jedna ruka netleská, Mazaný Filip a Nevěrné hry, soupeřily ve třech kategoriích. Šance také měly se dvěma nominacemi Kruté radosti a s jednou pohádka Čert ví proč.

O vítězích filmových cen letos rozhodovala necelá stovka ze 156 členů akademie. Uzávěrka hlasování byla v pátek 27. února, tedy ještě před udělením Oscarů.  Zatímco výsledky drtivé většiny kategorií Českých lvů se přítomní hosté a diváci České televize dozvěděli až v sobotu večer, jedna cena či spíše anticena již byla udělena dřív. Filmoví publicisté rozhodli o tom, že Plyšového lva za nejslabší film roku 2003 dostane komedie režiséra Zdeňka Trošky Kameňák. Producent Jiří Pomeje si ho od kritiků převzal ve čtvrtek.

Moderátor večera Leopold Šamil a dirigent 40 členného symfonického orchestru Varhan Orchestrovič Bauer.

Moderátor večera Leopold Šamil a dirigent 40 členného symfonického orchestru Varhan Orchestrovič Bauer.

Spoluautor scénáře a představitel hlavní role Standy ve snímku Nuda v Brně Jan Budař drží v rukou dva České lvy za nejlepší scénář a nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Moderátor letošních filmových cen si zahrál houslový duet s Gabrielou Deméterovou.

Herec Jan Potměšil gratuluje herečce Aně Geislerové k získání Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

Aňa Geislerová a její sestra Ester.

Herečka Aňa Geislerová se sestrou Ester.

Herečka Aňa Geislerová

Aňa Geislerová přebírá Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

Moderátor večera Martin Zbrožek zkropil při slavnostním vyhlašení herce a muzikanta Ondřeje Havelku vodou. Ten si nenechal nic líbit a vše mu vrátil.

Moderátor večera Martin Zbrožek vyzval slavnou topmodelku Evu Herzigovou k tanci. Ta poté předala Janu Budařovi Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Jan Budař hovoří k publiku poté, co převzal od slavné topmodelky Evy Herzigové cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Režisér Jan Hřebejk při přebírání Českého lva za divácky nejúspěšnější film Pupendo. Hřebejk poté ještě přebral křištálovou sošku za Vilmu Cibulkovou, která zvítězila v kategorii nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli.

Herečka Iva Janžurová gratuluje režiséru Vladimíru Morávkovi, který získal Českého lva za nejlepší režii komedie Nuda v Brně. Snímek poté vyhrál i nejprestižnější kategorii nejlepší film.

Nejslavnější český kovboj, Limonádový Joe Karel Fiala přijel na slavnostní ceremoniál na živém koni.

Martin Zbrožek a Ondřej Havelka na předávání cen Český lev 2003.

Martin Zbrožek a držitelka křišťálové sošky za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Želary Aňa Geislerová.

Moderátor Martin Zbrožek a herec Jan Budař na předávání cen Český lev 2003.

Tvůrci filmu Nuda v Brně se těší z Českého lva za nejlepší film.

Herečka Aňa Geislerová letos získala Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli za film Želary.

Režisér Vladimír Morávek mohl být spokojen. Jeho filmový debut Nuda v Brně získal pět Českých lvů ze sedmi nominací.

Režisér Vladimír Morávek pózuje fotografům s křišťálovou soškou za nejlepší režii.

Jan P. Muchow převzal Českého lva za nejlepší hudbu k filmu Jedna ruka netleská.

Cenu za celoživotní přínos českému filmu převzal od ministra kultury Pavla Dostála Theodor Pištěk.

Režisér Ondřej Trojan převzal cenu za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli za svého bratra Ivana.

Moderátor večera Martin Zbrožek gratuluje režiséru Ondřeji Trojanovi, který převzal Českého lva za svého bratra Ivana.

Představitelka jedné z dětských rolí ve filmu Želary Anička Věrtelářová na si na chvíli vyzkoušela roli moderátorky Českých lvů.

Představitelka jedné z dětských rolí ve filmu Želary Anička Věrtelářová na si na chvíli vyzkoušela roli moderátorky Českých lvů.

Moderátor letošních filmových cen Český lev Martin Zbrožek.

Autoři:
  • Nejčtenější

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...

PRVNÍ DOJMY: Chtěly jsme se s maminkou raději zabít. Ale nebylo jak

Údaj, že přežila pouhá desetina Židů z tehdejšího Československa, je strašlivý, ale neosobní. Zato líčení, jak vykopal...

Při natáčení filmů vedle kulek zabíjel i vlak či vrtule helikoptéry

Nešťastný výstřel Aleca Baldwina bohužel nebyl jedinou smrtelnou nehodou, kterou skončilo filmové natáčení. Patrně...

Zemřel Gunther z Přátel. Rakovina se mu zhoršila i kvůli pandemii

V 59 letech zemřel James Michael Tyler, který se proslavil jako barman Gunther v seriálu Přátelé. V roce 2018 mu lékaři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Pokrytecká Hra na oliheň. Z kritiky kapitalismu je jeho nejlepší sluha

Hra na oliheň se za měsíc od uvedení na Netflixu stala celosvětovým fenoménem. A jako většina takových fenoménů i ona...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Není Ochránce jako Ochránce, natož Leo nebo Jackie Chan

Kdo si chce v neděli dopřát Ochránce, má na výběr rovnou ze tří titulů: na ČT1 s Lukášem Vaculíkem, na Primě s Jasonem...

Po Matkách točí dvojice komedii Hádkovi. Bratry hrají Čermák a Prachař

Scénář právě natáčené komedie Hádkovi napsali společně životní partneři herečka Sandra Nováková a režisér Vojtěch...

Už nelze čekat, proto film Tady hlídáme my vezou za diváky tvůrci sami

Tak dlouho v přehlceném kalendáři premiér čekali na volné místo, až se tvůrci rozhodli, že rodinnou komedii Tady...

Zemřel Val Bisoglio, hrál v Horečce sobotní noci či seriálu M.A.S.H.

Ve věku 95 let zemřel americký herec Val Bisoglio. Proslavil se jako filmový otec Johna Travolty v Horečce sobotní...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...