Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Nasazením hip hopu po opeře děsit nebudeme, slibuje šéf kanálu ČT art

  13:32
Od září přibudou v České televizi "nové dva kanály v jednom". Na dětský, který bude vysílat přes den, naváže vždy v osm hodin večer kulturní stanice ČT art. V jejím čele stojí Tomáš Motl.

Může kultura malé země naplnit televizi? "Věřím, že zajímavých věcí máme dost," slibuje výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl mix zpráv, původní tvorby, zahraničních nákupů a archivů. Začne se každý den dvacetiminutovými Událostmi v kultuře s Jiřím Svobodou nebo Petrou Křížkovou - a co bude následovat?

Rejžek, Burian a spol.

"Základem je stanovit pravidelné časy pro každý žánr, naučit diváky v nabídce hledat a přitom je nevyděsit tím, že bychom třeba po opeře nasadili hip hop," vysvětluje. Možnost, že by každý den patřil jednomu oboru, nakonec zamítli: vznikly by prý škatulky. "Sledujeme spíš pocitovou spřízněnost," říká o skladbě jednotlivých dní.

Od pondělí do čtvrtka vždy ve 22:45 se vysílá kritická talk show Artefakta: pondělní o aktuálním dění uvádí Jan Rejžek, úterní portrétní příběhy Jan Burian, středeční alternativní objevy Lucie Klímová, čtvrteční okno do krajů Miroslav Balaštík. "Ale nepůjde o prázdné kavárenské tlachání," ujišťuje Motl.

Týden s novou stanicí

Pondělí
velké pódiové zážitky, kritická talk show Jana Rejžka, slovenské okno

Úterý
pop-rockové pódium, kritická talk show Jana Buriana, animace

Středa
magazíny, kritická talk show Lucie Klímové, alternativní hudební klub

Čtvrtek
perly dokumentu, kritická talk show Miroslava Balaštíka, přepisy knih

Pátek
Bigbít a jiné cykly, Film 2013, světový rock, živě vysílaná Tečka

Sobota
tematické večery, pocty či přenosy, Divadlo Komedie

Neděle
Divadlo žije, artové filmy, klasická hudba, herecké hvězdy

Pondělky patří velkým zážitkům, od opery přes koncerty a balet po činohru; vystřídají se tu premiéra Bohémy s Annou Netrebko i legendární Král Ubu s Janem Libíčkem z Divadla Na zábradlí.

Čas do talk show doplní dokumenty a po Artefaktech přijde slovenská tvorba, jednou měsíčně nahrazená blokem studentských filmů.

"Teoreticky mohou běžet až do šesti ráno, kdy přepínáme zpět na dětský kanál, a ty nejlepší můžeme přenést do hlavních večerních časů," chválí Motl hlavně práce školy v Písku.

Úterky dají prostor české hudbě – rocku, popu, folku, návratu Pražského výběru, čtvrtstoletí Čechomoru, novinkám, archivu.

"V první vlně nepostihneme celé dění, nestavíme televizi na zelené louce od nuly, spíše přeskupujeme, co je k dispozici. Z deseti skvělých kapel jich zatím devět ukázat nemůžeme - ale tu desátou uděláme parádně," vysvětluje realitu Motl.

Následují profily osobností a po Artefaktech animované filmy završené klasickou hudbou.

Středa je dnem magazínů, nynější pořady Artmix, 333 a Terra musica se budou střídat s novým Monoskopem, odhalujícím trendy televizní tvorby. Na ně navážou pořady o výtvarném umění, architektuře, po kritickém pořadu přijde Hudební klub od jazzu po etno a na závěr televizní dramatická díla z archivů.

Čtvrteční Perly českého dokumentu zahájí Největší přání III, po nich přijdou premiérový knižní servis, nové dokumenty z cyklu Úděl nadání, přepisy literárních děl a opět klasika před spaním.

Pátky uvede výběr nejlepších domácích cyklů v čele s Bigbítem, pak následuje magazín Film 2013 a Rockování se světovými jmény jako Bon Jovi, Björk, Leonard Cohen. Novinkou je Tečka páteční noci, dvouhodinové pásmo vysílané živě z Prahy, Brna či Ostravy.

Na sobotu se chystají přenosy událostí či komponované večery, do nichž se vejde profil Divadla Komedie včetně jeho inscenací či pocta Filipu Topolovi s koncertem Psích vojáků a filmem Žiletky. "V plánu je loučení Jiřího Bělohlávka s BBC, ale klidně si umím představit třeba hold heavy metalu," říká Motl.

Konečně neděle zařadí do hlavního času hned po cyklu Divadlo žije "přístupné" artové filmy v původním znění s titulky - před desátou večer se mnohé kvůli zákonu vysílat nedají - a vyvrcholí velkými jmény ve vážné hudbě a v herectví.

ČT art je při startu omezena reálnými možnostmi i tím, co jí dodají "vývojáři". Ale když hledí do budoucna, vidí Motl i jiná nebezpečí?

"Jistě. Hrozí pseudointelektuání tlachání. Přílišná až vědecká nesrozumitelnost. Módnost – kdo hraje Mozarta v kůži, nemusí být ještě dobrý muzikant. Naše malé ghetto, do nějž se zavíráme. Stereotyp typu Tak se to vždy dělalo, jehož opačnou krajností je experimentální schválnost. A vážnost - přitom kultuře nesluší hluboké hlasy a tragické výrazy, zábavnost je způsob komunikace," připomíná Motl.

Proč přepínají

Informace, hodnocení, zážitek; to jsou tři stavební kameny kulturního kanálu. Jeho šéf ví, že nejtěžší je spojit chytrost s jednoduchostí, nerecyklovat a přesvědčit tvůrce, že na prvním místě nestojí jeho ego, nýbrž divák; ostatně toho si užil už jako šéfdramaturg ve Feničově Febiu. Bude si muset hlídat také sledovanost?

"ČT art není pod jejím diktátem, ale bude mě samozřejmě zajímat, proč přepnuli právě ti, na které jsme mysleli."

  • Nejčtenější

Zemřela hvězda 80. let Irene Cara, za hit What a Feeling dostala Oscara

Ve věku 63 let zemřela americká zpěvačka a herečka Irene Cara, která proslula především rolí Coco ve filmu Fame...

Zemřela francouzská herečka Mylene Demongeotová, známá z filmů o Fantomasovi

Ve věku 87 let zemřela ve čtvrtek francouzská herečka Mylene Demongeotová, která se proslavila jako Mylady ze Tří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Válka neskončí. Ztratíme ještě tisíce lidí, hlásí z fronty vojenský influencer

Premium Účastnil se bojů na východě Ukrajiny v roce 2014 a o svobodu své země bojuje i v těchto dnech. Výsadkář, armádní...

RECENZE: Třeba nakonec přišla láska, ale především Pavla Tomicová

Po debutu Zrcadla ve tmě si režisér Šimon Holý uchoval zájem o ženský svět i ve filmu A pak přišla láska..., který míří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z Břeclavska do celého světa. Raper Redzed trhá rekordy na Spotify

Nejposlouchanějším českým umělcem ve světě, alespoň podle statistik streamovací platformy Spotify, není žádné z...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

RECENZE: Nebezpečně svůdná Wednesday Addamsově rodině ostudu nedělá

Premium Obstojí Wednesday Addamsová v pro ni cizím a nepřátelském prostředí akademie Nevermore sama bez opory svérázné rodiny?...

Gérard Philipe se stal dívčím idolem. Obdivoval Castra a byl aktivním komunistou

Francouzský herec Gérard Philipe, narozený před před rovným stoletím, 4. prosince 1922, se stal největším poválečným...

RECENZE: Národní idol Klammer. Olympijské finále lyžaře zvaného císař

Sportovní životopisy, mezi něž spadá novinka kin Jízda na hraně, mají zvláštní postavení. Divák buď patří k fanouškům,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...