Startují dva nové kanály a se seriály začínají velké televizní manévry

  7:48aktualizováno  7:48
Za jiných časů by záchranná siréna Sanitky II udala sama tón celé televizní sezoně. Jenže letošní podzim má i další silné zbraně, a navíc přidává nové kanály: ČT Art a Déčko.

Před dvaceti lety vypukla v Česku éra soukromého televizního vysílání. Léta se rozdávaly karty pouze v trojúhelníku ČT versus Nova a Prima, léta držela rozhodující podíl na trhu právě Nova.

Fotogalerie

To už dávno neplatí. Přišla takzvaná atomizace čili drobení nebo tříštění, divácká pozornost se rozpouští mezi stále se množící kanály, mezi úzce zaměřené "odnože" tradičních stanic - ženské, mužské, dětské, sportovní, naučné - i sílící internetové vysílání. Původní tlačítka na ovladači již nestačí.

Pamětnické léto

Téměř dvě třetiny domácností v Česku naladí deset až pětadvacet televizních stanic, devatenáct procent rodin přijímá dokonce od padesáti stanic výše. Uvádí to výzkum pro Asociaci televizních organizací, který společnost Mediaresearch uskutečnila letos na jaře a od té doby se situace znovu změnila.

Počínaje sobotou přibyl projekt "dva v jednom", tandem nových kanálů v rámci ČT: přes den dětské Déčko, od osmi hodin večer kulturní Art. Čímž se nabídka ještě rozprostře; i kdyby si nováčci ukrojili pouze pár procent, z beztak už rozdrobeného koláče znovu ubude.

seriál Špačkovi v síti času

Seriál Špačkovi v síti času

Logickým důsledkem rostoucího počtu strávníků jsou zmenšující se porce. Kdo přiláká nad milion diváků, cítí se králem. Na ČT1 to v létě platilo pro Četnické humoresky, slušně bodovaly také jiné reprízy, Chalupáři či Hříšní lidé města pražského. Na ČT2 si nejlépe vedly cestopisy s hodnotami kolem tří set tisíc diváků. Prima se nad milion dostávala vzácně, z její nabídky postačilo zprávám k "vnitropodnikovému" vítězství sedm set tisíc zájemců.

Jen Nova si připisovala půldruhého milionů fanoušků díky svému prázdninovému seriálu Doktoři z Počátků, který proto zachová i v podzimním schématu nedělních večerů; vesničtí lékaři vyrovnávají čísla Ordinace, z níž ostatně vzešli a jejíž postavy propojují.

Leoš Mareš v pořadu QI

Leoš Mareš v pořadu QI

Ovšem první sezonní starty zatím příliš neoslnily. Hlavní trumf Primy, oprášení VyVolení, zůstal pod půl milionem diváků už při úvodním večeru, kdy je přebili letití Chalupáři, a dále klesali. Opačný trend se rýsuje u show Leoše Mareše QI, ovšem také má k půl milionu daleko. Pamětnická karta nevyšla ani TV Barrandov, jejíž Žena za pultem zajímala při prvním dílu jenom sto padesát tisíc lidí. A premiérový díl Gymplu na Nově proti rovněž premiérové epizodě Cest domů na Primě vynesl oběma stanicím něco přes osm set tisíc diváků, stejně jako úvodu "nováckého" sitkomu PanMáma. Vcelku slabota.

Kdo s kým proti komu

Naopak reprízy původní Sanitky se sledovaností stoupající až k sedmi stům tisícům zájemců dávají výhodnou startovní pozici nové řadě seriálu, která se pod názvem Sanitka II objeví na Jedničce poprvé 6. září. Na ni se dá sázet, proti Výměně manželek na Nově a VyVoleným na Primě je favoritem pátečních večerů. A kdo ještě?

Z nového stikomu PanMáma.

Z nového stikomu PanMáma.

Soboty mísící filmy se zábavou setřou rozdíly mezi stanicemi asi nejvýrazněji. Zato neděle přinesou napínavou válku Novy s ČT1, tedy Doktorů z Počátků proti cyklu samostatných přepisů nosných britských předloh Komedie o manželství a sexu, z nichž hned ten první láká na jména Miroslava Donutila a Ivany Chýlkové.

Pondělky a středy se zpočátku jeví nudně, ČT1 tu "dohrává" reprízy Četnických humoresek a Nova s Primou vedou tradiční boj Gymplu s Cestami domů. Také úterky a čtvrtky, kde Ordinace stojí proti VyVoleným, ČT se svými reprízami včetně Trapasů příliš nerozčeří. Avšak televizní krajina po bitvě se může proměňovat, jak budou na veřejnoprávní obrazovku postupně "naskakovat" další premiéry: České století, Cirkus Bukowsky, Kriminálka Staré Město II či příběhy podle knih Simony Monyové, s podzimem pak StarDance a na Primě zase česko-slovenské hledání talentů.

Ze seriálu Kriminálka Staré Město

Ze seriálu Kriminálka Staré Město

Černý kůň AXN

Ovšem vedle základní trojky - ČT1, Novy a Primy - jsou tu ještě "malé" stanice, které však společně ovládají už skoro polovinu trhu; právě na nich se možná rozhodne, jak dopadnou velké podzimní manévry. ČT:D neboli dětské Déčko má zbrusu nový seriál Špačkovi v síti času, jenž slibuje moderní Arabelu neboli trikovou fantasy. Artový kanál zase láká na návrat živé hudby. Vlastní seriál podle kanadského vzoru Ona a on plánují na TV Barrandov a černým koněm divácké soutěže se může stát AXN, kde 18. září nasadí krimiságu Bez hranic, která se u nás z velké části natáčela a poskytla role Karlu Rodenovi či Kláře Issové. Mimochodem také tady přijdou s novými kanály: jmenují se AXN White a AXN Black.

Prakticky dvě věci jsou na prahu klíčové televizní sezony jisté. Zaprvé, nikdo nepřekoná rekord čtyř milionů diváků, kteří na ČT viděli slavný návrat zlatých hokejistů z Nagana. A nikdo nebude páchat programovou sebevraždu typu "postavíme Ordinaci schválně rovnou proti Sanitce II". I když bitva zdravotníků by měla styl.

Stanice ČT Art bude lákat i na operu


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

Pořád jsme doufali, že to uvidí, říká Třeštíková o Miloši Formanovi

Z dokumentu Forman vs Forman

Celovečerní dokument Forman vs. Forman, který natočila Helena Třeštíková se střihačem Jakubem Hejnou, se po Cannes a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz