Roger Moore: Bond je pohádka se zbraněmi

Sedmkrát byl britský herec Roger Moore filmovým agentem 007. Příštího Jamese Bonda si představuje jako Skota, nejspíše Ewana McGregora, a jménem svého syna pracujícího pro zakázkové produkce Moore slíbil, že příští bondovka by se mohla točit i v Praze.

Váš Bond proslul největší elegancí a úsměvnou nadsázkou. Jaký by měl být agent 007, aby zůstal moderním hrdinou i v 21. století?
Nejdřív se chci omluvit za to, že ještě neumím česky – naopak anglicky už skoro taky ne, proto jsem Bonda hrál jako komickou postavu. A právě humor by si měl zachovat i v budoucnu. Vždyť Bond je vlastně pohádka, muž ztělesňující dobro proti zlosynovi, Hans Christian Andersen, ke kterému přidáte zbraně.

Říkáte, že už málem nemluvíte anglicky, a přitom v poslední době kromě své charitativní činnosti často propůjčujete hlas animovaným hrdinům. Proč?
Na to je velmi jednoduchá odpověď: nemusím se líčit.

Traduje se, že neexistuje nic "britštějšího" než Bond, Big Ben, William Shakespeare a Harry Potter. Jaké zásadní britské symboly byste doplnil vy?
Je pravda, že Bond je velice britský. Vždycky hrdě nese vlajku Britského impéria. Kdykoli jsem v roli agenta 007 skákal z útesu nebo z letadla, pokaždé měl můj padák podobu britské vlajky. A které další symboly charakterizují Británii? Deštníky. Buřinky. A já, samozřejmě.

Jakého protivníka coby ztělesnění největšího zla současného světa byste vybral pro příští bondovku?
Největší zlo současného světa podle mě představují lidé, kteří ignorují tíživou situaci těch ostatních. Lidé, kteří si nevšímají takových problémů dneška, jako je třeba onemocnění virem HIV. Jenomže z říše takového zla by se asi těžko zrodil populární protivník Jamese Bonda. Byl by totiž až příliš blízko pravdě.

Bond si zásadně objednává martini s vodkou s dovětkem "protřepat, nemíchat". Vyzkoušel jste si někdy, v čem je rozdíl mezi protřepaným a zamíchaným nápojem?
Ve škytání. Jestli mi pár těch lahví koupíte, můžeme to spolu vyzkoušet.