RECENZE: Smutný klaun Elton John. Filmový Rocketman je lepší než Mercury

  6:56aktualizováno  6:56
Filmařsky je příběh Eltona Johna lepší než loňský hit o Freddiem Mercurym, ale přesto může prohrát. Na rozdíl od Bohemian Rhapsody totiž Rocketman nemá pro svého hrdinu romantizující opar předčasné smrti.

Je marné opakovat, že nejde o závody, srovnávat se bude. Stejný životopisný žánr. Stejný typ hrdiny čili homosexuální rocková hvězda s elektrizující osobností, autorským darem a se sklonem k exhibici. Stejné milníky kariéry. Stejně skvělý herec i muzika. Dokonce stejný tvůrce, ač Dexter Fletcher režíroval Rocketmana od počátku, zatímco Bohemian Rhapsody jen dokončil po vyhazovu svého předchůdce.

Nicméně film o Mercurym je přímočařejší, ohleduplnější, pietnější a líbivější, zatímco osud Eltona Johna se vypráví vynalézavěji, stylizovaněji a v nesentimentálním sebevýprodeji drsněji – což v očích diváků může být paradoxně nevýhoda.

Fotogalerie

Tvůrci Rocketmana zjevně více přemýšleli o netradiční formě, což naznačí hned úvodní vstup Tarona Egertona coby Eltona Johna ve výstředním kostýmu na skupinovou odvykací terapii. „Jsem závislý na alkoholu, kokainu, sexu a nakupování,“ sdělí spolupacientům, načež se svým mladším já odtančí zpět do dětství v rytmu rokenrolu a v retrostylu dobových klipů. 

Přehlížený kluk s brýlemi a nadváhou se přes účes a la Presley a hraní v hospodách propracuje do nálady Šakalích let a zcela přirozeně do své dospělé podoby, kdy potká klíčovou osobu své dráhy, textaře Bernieho Taupina. Ušmudlané stísněné ráno v bytě rodičů, kde se zrodí Your Song, patří k nejsilnějším, nejprostším a nejčistším zázrakům filmu.

Vůbec se v Rocketmanovi pocity vyjadřují častěji hudbou než slovy. Ostatně třeba start kariéry v americkém klubu po zábavné chvilce paniky na toaletě se jinak ani popsat nedá, s nakažlivým vystoupením si divák pobrukuje, podupává a při hrdinově skoku u piana by chtěl tančit s ním. Jistěže i Rocketman používá obehrané postupy vyprávění, ale samozřejmými přechody z reality do show i naopak rozvolňuje hranici mezi nimi v souladu s vnímáním hrdiny, smutného klauna před zrcadlem v šatně, jenž vzápětí s titulní písní ovládne celý stadion.

Rocketman

Velká Británie / USA, 2019, 120 min

Režie: Dexter Fletcher

Scénář:

Hrají: Taron Egerton, Richard Madden, Bryce Dallas Howard, Jamie Bell, Steven Mackintosh, Gemma Jonesová, Kamil Lemieszewski, Luke White, Stephen Graham, Harriet Walter, Tate Donovan, Charlie Rowe, Jess Radomska, Jimmy Vee, Tom Bennett, Kit Connor, Layton Williams, Jason Pennycooke

Hodnocení­: 70 %

Zkrátka ve srovnání s Bohemian Rhapsody se vyskytuje méně klišé a více upřímnosti, za níž stojí skutečný Elton John v pozadí. Až nelítostně odkrývá své stinné okamžiky, kdy uráží publikum i přátele; místy se zdá sebedestrukce i sebelítosti až příliš, jako by se chtěl vyzpovídat ze všech hříchů naráz, ale naštěstí se z nich spíše vyzpívá.

Když Rocketman konfrontuje orgiastické výjevy s dětskou nevinností, zbytečně se opakuje jak rodinné panoptikum, tak divadelní psychoanalýza, ovšem rodí se tu smysl sdělení připomínající jinou novinku kin, Almodóvarovu Bolest a slávu, a to podobně pozdní snahou umělce o návrat k prvotní podstatě.

Dvě věci si divák uvědomí mimoděk. Jak výjimečné texty mají písně Eltona Johna a jak ironické je, že filmu o něm chybí finální patos pouze proto, že na rozdíl od Mercuryho nad svými démony zvítězil.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

Najdete na iDNES.cz