VIDEO: Jiří Bartoška zaučuje Terezu Voříškovou do tajů novinařiny

  12:17aktualizováno  12:17
Zatím třídílnou sérii pod názvem Reportéři a ti druzí natáčí pro ČT režisér Dan Svátek podle scénáře Josefa Klímy. Novinářku, již hrdina Jiřího Bartošky zaučuje, ztělesní Tereza Voříšková.

Při autonehodě zahyne známý milionář v podání Jiřího Korna. Jenže jeho smrt se nezdá "zuřivému reportérovi" v podání Jiřího Bartošky, který se pokusí získat podrobnosti od vlivného advokáta neboli Martina Fingera.

Od sekty ke skinům

To je výchozí situace jedné z epizod série Reportéři a ti druzí, kterou právě natáčí pro Českou televizi režisér Dan Svátek. A zatímco se chystají rekvizity právníkovy kanceláře, Bartoška přiznává: "V příběhu se sice můj hrdina jmenuje Vlach, ale jeho předobrazem je vlastně sám Josef Klíma." Podle režiséra Svátka vyšel známý investigativní novinář z vlastní zkušenosti, jen televizní žurnalistiku nahradil tradiční novinařinou. Přičemž Bartoškův ostřílený pátrač, jenž do řemesla zasvěcuje Terezu Voříškovou coby mladou kolegyni, patří k poctivé "staré škole" své branže.

Fotogalerie

"Je fakt, že v roli zápasím s moderní technikou, s diktafonem, mobilem, počítačem. A taky v jednom kuse kouřím, ale ani to není můj nápad, stálo to už ve scénáři," směje se Bartoška. Každý ze tří dílů se týká jednoho samostatného případu, vedle záhadné smrti milionáře dojde na dívku vyrůstající v sektě nebo na šermíře a neonacisty.

Na hraně detektivky

Bartoška hrál už v Klímově Vlně, kde se jeho postava málem stala obětí tsunami. Jde mu o život také v kůži reportéra? "O život zrovna ne, ale o zdraví ano, už mě v rámci natáčení zmlátili skinheadi," líčí.

Teď v advokátově pracovně se bojuje slovy - a výhrůžkami. "Vy jste věděl, jaké večírky pořádal, že? Proto jste se pohádali, naštval se, sedl do auta," popisuje novinář právníkovi jeho vztahy s milionářem. A Finger hrozí, že "za tohle půjdete ke dnu vy i ten váš plátek".

Před dalším záběrem se upravují kostýmy a režisér počítá, kolik času již s reportérským projektem strávil. "Napsáno je třináct dílů, zatím se dělají tři, zbývá nám ještě pět natáčecích dní. Pak přijde na řadu střižna a v květnu se rozhodne, co bude dál," vysvětluje Svátek. Podle něj není zákulisí novinářské ságy ze současného Česka nikterak přehnané, vysoká politika ani hluboké podsvětí se tady neřeší, nicméně práce hrdinů prý často hraničí s detektivkou. A to tvůrce thrillerů Hodinu nevíš či Occamova břitva zajímá.

Trocha jiskření

Každá z epizod se nějak dotkne rovněž osobního života ústřední dvojice čili Bartošky s Voříškovou. Jak se vyvíjí vztah mezi nimi, zkušeným bardem a dychtivou začátečnicí? "V úvodní trilogii to mezi nimi jiskří, nepopírám. Ale jestli se zrodí něco víc, to by ukázalo až případné pokračování," tají režisér.


Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Od Pulp Fiction se časy určitě změnily, líčí režisér Quentin Tarantino

Quentin Tarantino (Cannes, 22. května 2019)

Pětadvacet let po premiéře filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí se režisér Quentin Tarantino vrací, aby vzdal hold...

TELEVIZIONÁŘ: Výjimečně před kamerou. Jak slaví Helena Třeštíková

Lída Baarová a Helena Třeštíková v roce 1995

Když Helena Třeštíková točila s Lídou Baarovou unikátní záběry zužitkované později v dokumentu Zkáza krásou, nacházela...

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz