Z filmu Bitva u Midway | foto: Vertical Ent.

RECENZE: Vítěznou Bitvu u Midway teď tvůrce Godzilly neslavně prohrál

  • 9
Bitvu u Midway sice Američané ve skutečnosti vyhráli, její stejnojmenná filmová podoba v režii Rolanda Emmericha však znamená debakl. Zvláště vedle pamětnické Bitvy o Midway z roku 1976.

Paradox, že remake díla o slavném americkém vítězství za druhé světové války točil německý rodák, by nestál za řeč, kdyby jím nebyl Roland Emmerich. Tvůrce, který právě chystá už třetí díl svého Dne nezávislosti, totiž vyznává jediné náboženství – počítačové efekty, ať s jejich pomocí honí Godzillu, mimozemšťany nebo Japonce.

Výsledkem jeho Bitvy u Midway je tudíž plochá bojová videohra za 75 milionů dolarů, do níž mají přístup už jen chápavé manželky, rodinné fotografie, baseball a strašlivé dialogy, podpořené hromadou pohřebních projevů a motivačních výzev k novému odhodlání.

Ostatně scenárista Wes Tooke, jenž zatím napsal jen sci-fi seriál o vetřelcích Colony, Bitvou u Midway ve filmu debutuje. Produkci asi vyšel lacino, takže mohla uspořené peníze vyplýtvat na hromadu techniky, třebaže nejvíce prostoru si nárokuje trikové plátno, k němuž herci vzhlížejí na tři způsoby: s nadějí, obavou a námořními dalekohledy.

Protože velkofilm pojímá látku hodně zeširoka, od roku 1937 přes japonský útok na Pearl Harbor a čínskou zastávku až po boj o Marshallovy ostrovy, titulní Midway přijde na řadu teprve v poslední půlhodině. O to více času má divák, aby si ověřil, že Emmerich by měl letadla či torpéda točit výhradně pro němé filmy, protože jinak nad efektní velkolepostí převažuje král jalových frází, klišé a kýčů.

Fotogalerie

Jestliže ani Woody Harrelson coby legendární admirál Nimitz neuplatní nic než svůj osobitý hlas, ztrácí výčet dalších slavných hereckých jmen smysl. Včetně představitelů japonských velitelů, z nichž jeden se objevil už v Thorovi a druhý v Kill Bill.

Nad výpravností replik dobové výzbroje jistě fanoušek vojenské historie zaplesá – mimochodem trosky dvou potopených lodí byly nalezeny teprve měsíc před premiérou snímku, ovšem jejich hledání sledoval už v roce 1998 dokument Bitva o Midway.

A pokud jde o pocit autenticity, jejž digitální pyrotechnika zkrátka nezařídí, zůstává stále na trůnu John Ford, který svůj krátkometrážní dokument stejného názvu natočil shodou náhod coby armádní dobrovolník přímo v reálné bitvě o Midway. Fakt, že se „kolega Ford“ v Emmerichově verzi mihne alespoň v epizodní roličce, budiž novince přičten k dobru.

Bitva u Midway

Režie Roland Emmerich, hrají Luke Evans, Woody Harrelson, Patrick Wilson, Ed Skrein, Dennis Quaid
Hodnocení­: 40%

Druhý bonus lze ocenit v zajímavé exkurzi mezi zpravodajce, respektive kryptoanalytiky čili luštitele tajných šifer, jejichž zásluhu na americkém triumfu bohudíky nemohl režisér nezmínit, třebaže mu pánové s papírky nejspíše vedle kaskadérů připadali málo atraktivní.

Finále sice přinese slíbenou rekonstrukci bitvy s leteckými souboji plnými svištících kulek, plamenů, výbuchů a pádů, ale jak přesně vystihl recenzent listu The Guardian, „účinek je stejný, jako když budete dvě a půl hodiny sledovat sochu: není co dělat, jenom nečinně sedět a zívat“.