Mrtvými dětmi dnes už straší kdekdo. Stephen King ale stále vede

  13:57aktualizováno  13:57
Když Stephen King napsal Řbitov zviřátek, sám jej nechtěl po celé tři roky vydat; tolik se knihy děsil. Pohrává si totiž se zmrtvýchvstáním dítěte. Jenže to bylo v roce 1983. Kdežto nyní, kdy se jeho předloha znovu zfilmovala, už se s citlivým motivem ohrožených dětí pracuje docela běžně.

Stačí dva aktuální příklady: v televizi vrcholí série Vodník, v níž rozřízli kojence cirkulárkou, do kin míří La Llorona: Prokletá žena, kde cizí děti loví přízrak ženy, jež vlastní potomky utopila.

Fotogalerie

Nicméně Řbitov zviřátek, jehož záměrně nespisovný tuzemský název vychází z podobně zkomoleného anglického originálu Pet Sematary, představuje jiný typ strašení. Příběh, který u nás vyšel poprvé roku 1994, se dočkal filmové podoby již před třiceti lety. Nynější úprava sice nechá namísto dvouletého syna zemřít při autonehodě osmiletou dceru hrdiny, nicméně trvá tu princip vyjádřený výrokem „Někdy je prostě lepší, když mrtví zůstanou mrtvými“.

Zoufalý otec rodiny si totiž nejprve na přejeté kočce vyzkouší zvláštní schopnost blízkého indiánského pohřebiště: cokoli je tam pochováno, vrátí se živé. Ale jiné, děsivé, nebezpečné. Přesto hnán steskem po dítěti to udělá znovu.

„Ze všech knih Stephena Kinga se právě Řbitov zviřátek potýká s tou nejlidštější emocí: se zármutkem,“ shrnul Dennis Widmyer, který snímek režíroval společně s Kevinem Kölschem. Mají za sebou už horor Cena za slávu nebo seriál Scream inspirovaný hororovou ságou, zastupují však zcela jinou generaci tvůrců než jedenasedmdesátiletý klasik hrůzy, jenž se naopak netají svým despektem vůči televizi.

Kniha je vždy lepší

„Patřím k poslední hrstce amerických romanopisců, kteří se naučili dříve číst a psát než konzumovat každodenní dávku televizních nesmyslů,“ říkává King. Zastává také názor, že knihy představují dokonalou zábavu plnou radosti za zlomek nákladů, protože se obejdou bez reklam i bez baterií.

A přestože dává často svolení ke zfilmování vlastních děl, uvádí věcný důvod: „Některé adaptace sice dopadnou nejspíše špatně, ale koho to vlastně zajímá? Čtenář se vždycky může vrátit ke knize, která je lepší.“

Jaký bude osud Řbitova zviřátek, který ve Státech odstartoval minulý týden a nyní míří vedle Česka do Francie, Itálie či Brazílie, ukáže čas. Zatím jsou reakce dost zdrženlivé.

Ovšem Amerika srovnává premiérovou verzi s předchozím filmem, ke kterému psal scénář sám autor knihy a jenž v Česku pod názvem Hřbitov domácích zvířátek vyšel pouze na DVD; stejně jako jeho druhý díl, s nímž už King neměl vůbec nic společného – a podle toho také vypadal.

Navíc King už má beztak vystaráno. Autor výroku „Amatéři čekají na inspiraci, my ostatní jdeme pracovat“ zažije jen letos sedm premiér podle svých textů, od ruského projektu přes německý studentský film až po druhou kapitolu hororu To nebo snímek Doktor Spánek, navazující na slavné Osvícení.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

Vylidněným kinům vládla teenagerská romance After: Polibek

Záběr z filmu After: Polibek

Slunečné svátky se podepsaly na návštěvnosti víkendových kin. Studentské romanci After: Polibek postačilo k vítězství...

Zemřel hlavní protivník „Džejára“ z Dallasu, představitel Cliffa Barnese

Victoria Principalová a Ken Kercheval v seriálu Dallas (1978)

Ve věku 83 let zemřel americký herec Ken Kercheval, známý jako Cliff Barnes z legendárního seriálu Dallas. Informoval o...

Na obrazovku se chystá John Malkovich jako detektiv Hercule Poirot

John Malkovich jako Hercule Poirot

Kriminální série The Sinner nominovaná na Zlaté glóby, nová řada dobové ságy Babylon Berlín či islandský projekt V...

Najdete na iDNES.cz