RECENZE: Vkusná Poslední aristokratka bude trvalkou televizních Vánoc

  10:57aktualizováno  10:57
Přepis knižního hitu Poslední aristokratka se drží slibu „kino pro normální lidi“. Vypravěčský půvab dívčího deníku sice musel režisér Jiří Vejdělek obětovat, přidal však kouzlo jiné: sníh, který komedii předurčuje k trvalce televizních Vánoc.

Humoristický román z dílny kastelána Evžena Bočka vypráví v první osobě mladičká Newyorčanka Marie Kostková z Kostky, kterou i s její americkou matkou přivezl otec, potomek českých emigrantů, do navráceného sídla předků. Námět lehce připomíná hollywoodský Deník princezny, v němž také středoškolačka musí změnit svůj život kvůli tradici urozeného rodu, ovšem na rozdíl od jejího prosperujícího minikrálovství se zámek Kostka včetně personálu nalézá za restitučních 90. let ve stavu rozkladu.

Fotogalerie

Právě střet představ s realitou tvoří osu příběhu, jejž Vejdělek přepsal i zrežíroval přehledně, věcně, věrně, bez sebestředných ozdob. Ovšem zasazením děje do zimního času, jakkoli si tím ztížil natáčení, přidal Poslední aristokratce na příjemné, lehce neskutečné, bezmála pohádkové náladě. Na sněhu zkrátka každý jezdec vypadá jako princ na bílém koni, přestože po nádvoří pobíhá drůbež, do střechy zatéká, kastelán odhání turisty, z kuchařky táhne ořechovka a údržbář se místo práce oddává hypochondrii.

Nejde o vyloženou taškařici, která co vteřinu vyrábí účelově smích pro smích, nicméně původní žerty Poslední aristokratky většinou zabírají i na plátně, zvláště tam, kde se mohou opřít o groteskní rekvizity v čele s výbavou někdejších Himmlerových komnat. Hlavní těžiště však zůstává v praktické každodennosti zdánlivě drobných trampot, nabývajících rozměrů bezmála osudových bitev o základní civilizační potřeby, teplo, světlo, telefon.

Ve službách látce

Hravě morbidní motiv báchorky o rodové kletbě všech nositelek jména Marie, který krachující hrdinové promění ve výnosný obchodní trik, se navíc potkává s vánočním obdobím v obalu novodobé potěmkiniády, kdy „panstvo“ zve na svátky zvědavé plebejce. To jsou okamžiky, které si vychutnali jak kameraman Vladimír Smutný, tak architekt Martin Kurel, jenž bohužel ještě před premiérou zemřel. Právě Kurelově památce je film věnován.

Poslední aristokratka

Česko, 2019, 110 min

Režie: Jiří Vejdělek

Předloha: Evžen Boček (kniha)

Scénář:

Hrají: Hynek Čermák, Tatiana Vilhelmová, Yvona Stolařová, Eliška Balzerová, Martin Pechlát, Vojtěch Kotek, Pavel Liška, Zdeněk Piškula, Táňa Pauhofová, Zdenka Procházková, Petr Nárožný, Dana Syslová

Hodnocení­: 60 %

Navzdory hvězdnému obsazení, ze kterého asi nejvíce sympatií sklidí lidová kuchařka Elišky Balzerové, nelze mluvit o vyložených hereckých sólistech, spíše o společné nevtíravosti. K ní Vejdělek přidává trošku své speciality, něžně tesklivé melancholie, a svůj díl dostanou i milovníci romantických komedií.

Znalci Bočkovy série mohou tvrdit, že knihám se film nevyrovná, pravda také je, že spisovný jazyk zní z plátna občas nepřirozeně a že Vejdělek tentokrát látce spíše slouží, než aby ji po svém obohacoval. Nicméně v době, kdy na českých komediích člověka místo radosti jímá stud, reprezentuje Poslední aristokratka vkusnou, uměřenou, v dobrém slova smyslu většinovou zábavu, jejímž hájemstvím se stane obrazovka. Lze si docela snadno představit, jak aristokraticky se bude za rok vyjímat po boku Andělů Páně ve vánočním programu koprodukční České televize.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Co je ještě znásilnění, ptá se spisovatelka a nebojí se být osobní

Spisovatelka Saskia Noortová se nebojí být osobní. V knize Stromboli jí byl inspirací krach vlastního manželství i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Televizní oslavy sametu se sametovou chutí reklam na čokoládu

Od televizních oslav třicetiletí svobody by asi málokdo čekal zázraky, přesto se jich překvapivě pár urodilo.

Anifilm v Třeboni končí. Přehlídka animovaných filmů bude nově v Liberci

Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm se po osmnácti letech přestěhuje z Třeboně do Liberce. Pořadatelům...

Správce ve filmu S čerty nejsou žerty bych neopakoval, řekl Preiss v Rozstřelu

Legendární věta správce z pohádky S čerty nejsou žerty „na doživotí - do konce života“ se o Vánocích znovu vrátí na...

VIDEO: Přístav v Oslu u Vltavy, sídlo králů na Žofíně. Přijde Amundsen

Od 26. prosince bude v kinech k vidění výpravný film Amundsen. Příběh věnovaný legendárnímu cestovateli natočil Espen...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?

Najdete na iDNES.cz