Nikdy si nestěžoval. Zástup kolegů se loučil se Stanislavem Zindulkou

  10:45aktualizováno  11:53
V krematoriu v pražských Strašnicích se kolegové i veřejnost rozloučili se Stanislavem Zindulkou. Nositel Českého lva za film Babí léto i divadelní Thálie za celoživotní mistrovství zemřel po těžké nemoci v 86 letech. Na obřadu mimo jiné pustili úryvek právě z Babího léta, vedle dalších promluvil Petr Nárožný.

Na příležitost položit květinu čekal dlouhý zástup přátel, kolegů i fanoušků. Mezi prvními smutečními hosty dorazili herci Petr Kostka, Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Jiří Dvořák, Nela Boudová či Jiří Macháček. Se svým hereckým kolegou se přišli rozloučit i Jiřina Bohdalová, Eliška Balzerová, Jiří Hromada, Dagmar Havlová i Karel Heřmánek s manželkou, v jejichž divadle Zindulka odehrál na silvestra poslední představení, prý jako vždy veselý, i když už zesláblý.

„Budu si muset kromě jiných umění připomenout i umění odejít,“ říkal Zindulka, když se na přelomu roku loučil právě s Divadlem Bez zábradlí. Nadále však zůstával členem pražského Činoherního klubu, kam podle vlastních slov nastoupil „ve věku, kdy jiní už dávno mají podepsanou přihlášku do Spolku přátel žehu“.

Fotogalerie

Jeden z jeho brněnských žáků a později hereckých kolegů přímo v síni prohlásil: „V životě neplatí to, co v divadle, totiž že každý je nahraditelný. Když potkáte člověka, jako byl Zindulka, je to štěstí. Stálo to za to.“  Připomněl také, že když za normalizace začalo přituhovat a Zindulka nesměl do rozhlasu ani televize, pro obživu rodiny si napsal pár pořadů, se kterými objížděl vojenské posádky – a studenty bral s sebou. Tak se rodila velká přátelství.

Znovu tu zaznělo, jakou odvahu prokázal, když v 57 letech odešel za novou životní etapou do Prahy. Následovala projekce Zindulkových fotografií v životních rolích.

„Jeho odchodem jsem se stal doyenem Činoherního klubu a tedy mám i smutnou povinnost rozloučit se za celý soubor. Seděli jsme spolu v šatně, oba jsme milovali dochvilnost, ale na rozdíl ode mne si nikdy na nic nestěžoval. O své nemoci se zmínil jen jednou. Miloval anekdoty a divadlo, když dostal roli na jevišti, všechny ostatní závazky zrušil, to je dnes vzácné,“ řekl Petr Nárožný.

Nárožný přidal i historku, jak mu kdysi poslali scénář seriálu: „Řekl jsem ženě, ať to přečte, než se vrátím ze zájezdu, a ona mi řekla – To je tak krásné. Byla tam ovšem i scéna, jak malý plešatý muž skočí do náručí své obrovité manželce,“ pojmenoval Nárožný slavnou scénu z Vlaku dětství a naděje, kterému nakonec kraloval právě Zindulka. „Bylo to od režiséra Kachyni moudré rozhodnutí a podstata úspěchu seriálu,“ dodal Nárožný.

Ke slovu se dále dostala i poezie, ukázky z hercových rolí před kamerou i rozhovor s ním. Nemohl chybět úryvek z Babího léta, v němž Zindulka hrál po boku blízkého přátele Vlastimila Brodského, s nímž sdílel i odmítavý postoj vůči nedůstojným koncům života. Na záběr obřadu herce vyprovodil dlouhý potlesk vestoje.

Vedle herce, jeho rodiny a nejbližších věděli právě a pouze kolegové, že se doyenovi souboru vrátila těžká nemoc, že odmítl léčbu a že už se na jeviště sotva postaví. Do poslední chvíle však zůstal Zindulka věrný své celoživotní zásadě, že „je lepší se utahat než zrezivět“.

Jilemnický rodák, kterého rodiče přivedli do ochotnického spolku, sehrál kromě divadelních rolí na sto padesát postav před kamerou. Vedle Vlaku dětství a naděje natočil seriály Bylo nás pět, Četnické humoresky, Ulice, Život na zámku, Hořící krev, Ďáblova lest, Labyrint, Já, Mattoni či První republika. Ve filmu se naposled objevil v uniformě bývalého pilota RAF v Narušiteli.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

Českým divákům se omlouvám, nečekal jsem, že na Ptáče přijdou, řekl Marhoul

Režisér Václav Marhoul v diskusním pořadu Rozstřel. (23. září 2019)

Václava Marhoula překvapil tuzemský úspěch snímku Nabarvené ptáče. „Českým divákům se musím omluvit, nečekal jsem, že...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Další z rubriky

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

VIDEO: Žerou mozky a ten ona nemá, hlásí hororová komedie Zombieland 2

Film o filmu Zombieland: Rána jistoty

Deset let poté, co se zrodila hororová komedie Zombieland, se její hrdinové, které hrají Woody Harrelson, Jesse...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

VIDEO: Od hladových medvědů po pavoučí horor. Hurá na pohádky

Hurá na pohádky - Trailer

Animované pásmo Hurá na pohádky představující celkem pět krátkých animovaných filmů pro malé diváky a jejich rodiče...

Najdete na iDNES.cz