OBRAZEM: Začal prkýnky k záchodům, skončil prací pro Lucase a Spielberga

  16:27aktualizováno  16:27
V Hollywoodu prý mají formulku: "Chceš film prodat? Dej ho Drewovi." Výtvarník Drew Struzan je ve svém oboru legenda - maloval plakáty k takovým kultům, jako jsou Indiana Jones či Blade Runner. V době počítačových fines už ho práce pro film neláká, výběr z jeho veleplodného díla ovšem právě vyšel knižně..

Indiana Jones, jede ze Struzanových majstrštyků. | foto: www.impawards.com

Návrat do budoucnosti, Star Wars, Indiana Jones: slavné filmové série zcela rozdílného žánru spojuje jediné - plakáty k nim navrhoval tentýž člověk. Drew Struzan. Už fakt, že se na něj první režisérská liga obracela opakovaně a systematicky, svědčí o výsadním postavení, které v Hollywodu má.

Přitom se ho před pár lety dobrovolně vzdal: "V současné plakátově tvorbě postrádám člověka. Nevadí mi počítače jako nástroj, problém je, že změnily i přístup k světu jako takovému," říká.

Z díla Drewa Struzana: Star Wars

Sběratelský klenot: Hvězdné války

"Lidé přestali potřebovat lidi, nevadí jim, že dostávají věci, kterým chybí život. Lidský produkt podněcuje fantazii, inspiruje, ovlivňuje naše životy. Přesně o to jsem se odjakživa snažil. Teď mám pocit, že je to pryč. Do současného světa nezapadám," vysvětluje umělec, proč svůj obor opustil.

Zahořklý však není, naopak. "Užívám si důchod a konečně maluju sám pro sebe, bez stresu a uzávěrek. O tom jsem vždycky snil," řekl v rozhovoru pro server cgchannel.com.

Plakát přes noc

Na téma šibeničních termínů, které mu hollywoodští producenti dávali , má ostatně co vyprávět. Například plakát k hororu Věc musel stihnout stvořit do druhého dne.

Z díla Drewa Struzana: Věc

Plakát k Věci vznikl za ani ne 24 hodin

"Psala se osmdesátá léta, já žil zrovna vysoko v horách, stovky kilometrů od Hollywoodu. Zazvonil telefon a ozvalo se: 'Máme takový projekt a potřebujeme od tebe návrh...ehm...do zítřka.' Neměli přitom žádné informace, jen název a fakt, že by to měl být remake hororu z padesátých let," popisuje Struzan.

"Byl jsem z toho trochu mimo, ale sedl jsem a načrtl něco, co mě při vzpomínce na ten původní film napadlo. Nutno říct, že to byla vzpomínka značně mlhavá," směje se s tím, že návrh ale prošel a on musel do rána namalovat regulérní plakát.

"Dělal jsem na tom celou noc, oni za mnou do těch hor poslali kurýra a v devět ráno si to vyzvedl. I tak se pracuje v Hollywoodu," uzavírá vzpomínku.

Desky k záchodům i na gramofon

Když Struzan rozjížděl kariéru, nic přitom nenasvědčovalo tomu, že by z něj mohl být umělec s výsadním postavením.

Z díla Drewa Struzana: Policejní akademie

Policejní akademie: Struzan se nevyhýbal ani crazy komediím

"Kreslil jsem záchodová prkýnka do katalogů se zbožím," přibližuje své začátky s tím, že v Los Angeles tehdy pobýval jen proto, že si jako student umělecké školy nemohl dovolit žít v intelektuálním, ale drahém New Yorku.

Šoubyznysu se přiblížil, když vzal profesi ilustrátora obalů na gramofonové desky. Navrhoval pro Bee Gees i Beach Boys, Black Sabbath i Glenna Millera. Neměl předsudky a snažil se. "Pomohlo mi, že jsem byl najednou vidět," vysvětluje, proč si ho najednou všimli v Hollywoodu.

Z díla Drewa Struzana: Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen Mudrců

V knize The Art Of Drew Struzan, která vyšla v Británii pod hlavičkou nakladatelství Titan Books v polovině září, představuje zhruba tři sta výtvarných prací včetně skic a ukázek jednotlivých fází tvůrčího procesu vzniku.

To vše navíc doplňuje o cenné postřehy ze zákulisí filmového průmyslu. Popisuje svá setkání s Georgem Lucasem, Michaelem J. Foxem či Harrisonem Fordem, ale například i to, jak vypjatá byla jednání o některých návrzích a jaké absurdity přitom zažíval (například plakát k filmu Krokodýl Dundee 2 nakonec posloužil jako základ k plakátu pro zcela jiný snímek).

Z díla Drewa Struzana: Blade Runner

Totální kult: Blade Runner

Posledním dílem, které kinematografii věnoval, byl návrh pro druhý díl Hellboye režiséra Guillerma del Tora. Del Torovi se líbil, producentům ne - je jiná doba, řekli mu prý.

Mohl potom zatrpknout a zanevřít na celý svět, ale nezanevřel. Oznámil odchod do důchodu a dnes si spokojeně "čmárá" ve svém ateliéru. Hlídá vnuka a po letech diktátu od šéfů studií se cítí svobodný. Zůstává otázka, co se stane, až mu jednoho dne zase do hor zavolají: "Máme projekt. Stihneš to do zítřka?"


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Vinnetou, Hospoda, Chalupáři. Letní televize mají stále stejné zbraně

Mahulena Bočanová, Josef Větrovec, Jiřina Bohdalová a Vladimír Menšík v seriálu...

Česká televize v létě opráší seriálové Chalupáře, Prima klasické indiánky s Vinnetouem, Nova své sitcomy Hospoda či...

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

Najdete na iDNES.cz