Fotografie z filmu Válka světů

Fotografie z filmu Válka světů | foto: Bontonfilm

Neuděláte chybu: Spielberg a Válka světů

Nejnovější přírůstek vánočního videotrhu, včera vydaná Válka světů, patří zároveň k těm nejočekávanějším. Letní hit kin z dílny Stevena Spielberga s Tomem Cruisem v hlavní roli totiž slibuje i zajímavý pohled do zákulisí.

Podstatný je samozřejmě film sám. Málem se zdá, jako by režisér už při přepisu klasické sci-fi H. G. Wellse myslel nejenom na efekty velkého plátna, ale také na malé domácí obrazovky.

Celosvětové ohrožení vesmírnými vetřelci, ohnivé souboje armád, masové výjevy paniky či lynčování, to vše sice tvoří nedílnou součást napínavé podívané, ale ve středu Spielbergovy pozornosti stojí vlastně "malé dějiny", výsek dramatu soustředěný na osudy jedné rodiny: obyčejného muže, dosud neodpovědného otce, který své dvě děti dostává na starost jen na pár dní.

A právě ve chvíli, kdy rebelský syn a přemoudřelá dcerka obracejí oči v sloup při představě dalšího otravného víkendu s nezajímavým tátou, přijde ničivý úder a Cruisův zmatený, ještě nedospělý hrdina se musí snad poprvé v životě postarat nejen o sebe.

Ostrůvek  tří bytostí, které k sobě ve vůkolním chaosu nacházejí cestu a společně vyzrávají, je jako stvořen  pro komornější vnímání domácího kina. Tím spíše, že režisér nestraší obvyklým "vybafováním" zpoza rohu jako tuctové horory nebo okázalými pyrotechnickými ohňostroji.

Je daleko rafinovanější – často se cituje třeba scéna, kdy si holčička potřebuje odskočit, jde sama ke zdánlivě poklidné, stříbřité řece a viděná hrůza se zrcadlí nejprve jen v jejích očích. Pro takové soukromé, pocitové spoluprožívání je Válka světů jako stvořena.

Navíc je tu druhý disk, který dává nahlédnout do kouzelnické kuchyně krále vypravěčů. Samozřejmě na něm nechybí kapitola věnovaná odkazu H. G. Wellse, jehož Válku světů kdysi upravil pro rozhlasové vysílání Orson Welles natolik věrně, že vyvolal celonárodní hysterii.

Další bonus představuje výtvarné přípravy celého projektu nebo způsob, jak Spielbergův tým vymýšlel vnější podobu útočných "nepřátel" – nikoliv už roztomilých neškodných stvoření typu sladkého E. T. Mimozemšťana.

Zážitkem pro labužníky mohou být přidané produkční deníky z natáčení, a to z východního i západního pobřeží Spojených států. Nejde jen o zákulisní pohled na řemeslný chod precizní "továrny na sny".

Pro mnohé české režiséry je možná zjevením, kterak si Spielberg a Cruise, navenek prvoligové hvězdy, počínají při natáčení. Po každém natáčecím dni oba obejdou přihlížející fanoušky, potřesou jim rukama, rozdají podpisy. A pokaždé, když tým dotočil na určitém místě, režisér osobně obešel okolní podniky či krámky a poděkoval všem za trpělivost. I to je Válka světů.

,