Návrat majora Zemana řeší právníci

  1:00aktualizováno  1:00
Plán natočit akční komedii Major Zeman se vrací! dostal trhlinu. Režisér a spoluscenárista původního seriálu Třicet případů majora Zemana Jiří Sequens s tím totiž nesouhlasí - a o tom, zda se mladí tvůrci komedie bez jeho svolení mohou obejít, rozhodnou právníci.

"V ochranné autorské agentuře Dilia, která Jiřího Sequense zastupuje, nám řekli, že pan Sequens udělá vše, aby komedie nevznikla," uvedl producent připravovaného díla Petr Macek.

"Ale myslíme si, že k tomu nemá právní podklad. Jeho scénáře vznikly podle povídek, které napsali jiní lidé, Jaroslav Šikl či Oldřich Železný. A my nepoužíváme Sequensův scénář, nýbrž postavy povídek, s jejichž autory, respektive dědici, se chceme dohodnout. Už je sháníme a radíme se s právníky."

Chystaná "česká bondovka", ve které je penzista Zeman znovu povolán do akce a přizná, že už od 60. let pracoval tajně pro americkou CIA, se má točit již v létě.

Svůj souhlas už potvrdili také herci včetně představitele původní titulní role Vladimíra Brabce. Do příprav však mohou zasáhnout znalci autorského práva.

"Upozornili jsme producenty, že Jiří Sequens je zásadně proti," potvrdil ředitel agentury Dilia Jiří Srstka. Co bude dál? Musí se důkladně prozkoumat pozadí vzniku původního seriálu. Sequens byl totiž nejen režisérem celé série, ale také spoluautorem scénářů téměř všech dílů. Autorské ochraně přitom podléhají - kromě názvu díla a dalších skutečností - také postavy, vztahy a situace.

"Jestliže tedy producenti nového filmu chtějí použít stejné herce a postavy jako seriál, pak i v případě, že by hrdiny pojmenovali jinak, platí, že zpracovávají původní předlohu.

Tudíž má autor právo jim neudělit souhlas ke zpracování a poté licenci," vysvětluje Srstka.

Podstatné je však zjistit, co předcházelo scénářům. Na takzvané synopse, které pouze obecně navrhují obsah příběhu, se ochrana nevztahuje.

Ale je možné, že kromě synopse existovala i povídka. "Záleží na tom, zda povídka předcházela scénáři, co obsahovala, jestli už v ní byly obsaženy konkrétní postavy. To všechno se nyní zkoumá a teprve od výsledku se bude odvozovat další posuzování celé věci," dodává Srstka.

Jinými slovy: kdyby se prokázalo, že major Zeman přišel na svět ještě před scénářem seriálu v některé povídce, museli by producenti získat souhlas od jejího autora či od dědiců jeho práv.

A jestliže to neprokážou, přesto však film bez Sequensova svolení natočí? "Pak může soud předběžným opatřením a poté i rozhodnutím zakázat sdělování díla veřejnosti," odpovídá Srstka.

Sequens, který zanedlouho oslaví třiaosmdesátiny, se nechce k celé aféře vyjadřovat. Pouze vysvětlil, proč si komediální návrat svého hrdiny nepřeje.

"Seriál Třicet případů majora Zemana může každý buď vidět, nebo ho vypnout. Je zakotvený ve své době a v příbězích, v tom je jeho přitažlivost. Ale točit parodii? To mi připadá strašně hloupé. Je to dětinství, které podporovat nebudu," prohlásil režisér.

Tvrdí přitom, že jeho postoj nemá politické nebo ideologické pozadí, jde mu prý jen o stránku tvůrčí: "Ať klidně udělají současný film, který by se Zemanem polemizoval, ale použít ho jako fenomén je trapné," dodal.

Hercům však Sequens bránit nebude a na adresu mladých filmařů říká. "Stejně si udělají, co chtějí. Já s tím prostě nesouhlasím, ať se odvolají třeba do Štrasburku, jak je dnes v módě. A hlavně se tím už vůbec nechci zabývat," odkázal Sequens zpět na své zástupce v Dilii.

Dopátrat se Zemanova "hlavního otcovství" bude velmi složité. Na počátku projektu se Šiklem stáli Leoš Jirsák, Jan Kovář a Rudolf Kalčík, na různých dílech se kromě Šikla a Železného podíleli Jiří Procházka, Vladimír Fiala, Vlastimil Kroupa či František Ditrich.

"Ideový námět", jak se tehdy říkalo, zněl: "Televize potřebuje hrdinu, který by lákal miliony diváků, který by se stal vzorem naší mládeži." A Sequensův podíl na scénářích jednotlivých epizod je rozdílný: čtvrtinový, poloviční i stoprocentní.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Streisandová sekýrovala, Falk česky chválil knedlíky, vzpomíná Kabourek

Politický vězeň, emigrant, pilot vrtulníku i letadla, kameraman, osvětlovač a také oblíbenec filmových hvězd Alana Aldy...

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz