Nacistické filmy zpestřily festival. Oddanost byla hrozivá, říká divák

  16:45aktualizováno  16:45
Některé snímky, které letos nabízí divákům Letní filmová škola v Uherském Hradišti, jsou v Německu zakázané. Jedná se o filmy spojené s nástupem nacismu a xenofobním obsahem. O promítání je však veliký zájem. "Vidět je tady je unikát," říká ředitelka festivalu.

Hitler se svojí oblíbenou režisérkou Leni Riefenstahlovou. Na jeho objednávku natočila Triumf vůle. | foto: Camera Press

Romantická hudba Richarda Wagnera, idylické mraky, letecký pohled na starobylé střechy Norimberku a ulice lemované zástupy statisíců. Z letadla vystupuje Adolf Hitler. Do davu posílá úsměvy a kamera zabírá hajlujícího chlapce, ženu i dítě s nadšeným výrazem ve tváři.

Triumf vůle je zřejmě nejslavnějším filmem nacistického Německa. Letošní Letní filmová škola jich nabídne hned dvanáct. Divákům tak představuje snímky, které svého času měly v Německu nebývalý úspěch. Teď jsou však přísně zakázány.

Přehled filmů

Kolberg Čtvrtek 1. srpna, 12:00, Orlovna

Hrdinný boj občanů Kolbergu proti napoleonským vojskům v prusko-francouzské válce se stal námětem posledního válečného filmu režiséra Veita Harlana. Joseph Goebbels doufal, že film bude mobilizovat civilní německé obyvatele. To už však nestihl, protože do kin přišel v roce 1945.

Mlýny smrti Čtvrtek 1. srpna, 15:00, kino Mír

Propagandistický snímek slavného hollywoodského režiséra Billyho Wildera je jedním z prvních, který otevřeně ukazuje nelidské zločiny páchané v koncentračních táborech. Sloužil jako instruktážní video pro německé obyvatele.

V koncentračním táboře v Osvětimi zahynula Wilderovi jeho matka a babička.

Žaluji Čtvrtek 1. srpna, 21.00, Orlovna

Pojmem euthanasie bylo za nacismu označováno systematické zabíjení duševně nemocných a tělesně postižených. Na obhajobu byl natočený film o ženě s roztroušenou sklerózou, který měl ospravedlnit masové vraždy.

Za šest let bylo takto zavražděno dvě stě padesát tisíc lidí včetně deseti tisíc dětí.

Triumf vůle Pátek 2. srpna, 9:00, Klub kultury

Dokument natočila Leni Riefenstahlová na přímou objednávku Adolfa Hitlera. Zachycuje monstrózní atmosféru 6. sjezdu NSDAP v roce 1934.

Dvouhodinový snímek měl ukázat zrození silného Německa pod vedením Hitlera. Filmový štáb měl 170 lidí, točilo se na několik kamer včetně záběrů z letadla.

"Ideologicky jsou samozřejmě problematické, ale umělecky jde o velmi kvalitní filmy," zdůvodnila jejich uvedení ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.

Propagandistické filmy mají plno

Většina propagandistických filmů se zatím promítala v sálech zaplněných do posledního místa. Přestože venku vládla vedra a řada sálů nemá klimatizaci.

"Stálo to za to," prohlásila po dvouhodinovém Triumfu vůle Ivana Holečková.

Na filmovou školu přijela z Hodonína jen na den právě kvůli německým filmům.

"Je neuvěřitelné, jak Hitler zmanipuloval masy lidí. Dnes ty jejich oddané úsměvy působí hrozivě, když víme, jaké tragédie se pak děly," zhodnotil Zdeněk Markovský z Olomouce.

O tom, že chtějí do Hradiště dostat filmy, které Německo střeží a nepůjčí je hned tak někomu, začali organizátoři uvažovat už loni. Hlavně proto, že právě na letošní rok připadá osmdesáté výročí od nástupu nacismu v roce 1933.

Získat filmy nebylo snadné

Získat snímky však nebylo jednoduché. "Potřebovali jsme zvláštní povolení ministerstva zahraničních věcí," upřesnila Korená.

K tomu se pořadatelé museli zaštítit tím, že filmy doprovodí patřičnými informacemi, budou k nim pořádat besedy, uvedou je do historického kontextu a pozvou odborníky, kteří budou vysvětlovat.

Proto také jako jedna z hlavních sekcí letošního ročníku vznikla ta s názvem Rok 1933: Nástup nacismu. Divákům nabízí snímky, které vznikly ve 30. letech pod vedením NSDAP.

"Z dnešního pohledu je na nich nejděsivější asi to, že byly z větší části velmi dobře řemeslně zvládnuté," upozornil filmový teoretik Aleš Říman, který se před představením stará o odborný úvod.

Jeden z nejpovedenějších je právě dokument Triumf vůle, který natočila Leni Riefenstahlová na přímou objednávku Adolfa Hitlera.

"Moc dobře věděl, že média a film mají velký potenciál," vysvětlil Říman. "Všechny proto měly jediný účel - šíření nacistické ideologie," doplnil.

Na kinematografii tehdy osobně dohlížel Joseph Goebbels. Filmy byly pro diváky atraktivní a měly vysokou návštěvnost, přestože nebyly povinné.

Jako výchovnou látku je používali pouze vedoucí mládežnické organizace Hitlerjugend. Což byl třeba případ snímku Chlapec z Hitlerjugend. "Nacistický režim byl filmem úplně posedlý," zdůraznila na filmové škole německá odbornice Sonja Schulzová.

Nacionalisté nepřijeli

Napočítala zhruba tisícovku filmů, které za třetí říše vznikly. Propagandistických byla asi stovka. "A téměř polovina z nich je u nás dodnes zakázaná," potvrdila.

Ostře sledovaný je například Žid Süss. "To je otevřeně antisemitský film a oni jsou na to velmi citliví," upozornil Říman.

Filmovka však snímek divákům nabídla. Přestože i tady mohlo hrozit, že se do promítacích sálů vydají skupiny neonacistů.

Pořadatelé si ovšem byli jistí, že se nic podobného nestane. "Hodně lidí se mě na to ptalo," přiznal Říman. "Ale já myslím, že tyto lidi filmy nezajímají a často o nich ani nevědí," konstatoval.

Autor:

Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Oscara může získat Roma, Lady Gaga i Rami Malek za roli Mercuryho

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

Americká filmová akademie vyhlásila nominace na své výroční ceny. Šanci má i zpěvačka Lady Gaga, která zazářila v...

Nejvíce nominací na Českého lva mají Toman, Všechno bude a Hastrman

Nová podoba sošky Český lev od roku 2018

Česká filmová a televizní akademie vyhlásila nominace 26. ročníku filmových cen Český lev. Třináct nominací má Toman....

VIDEO: Zelená kniha vyhrála cenu producentů a míří do našich kin

Z filmu Zelená kniha

Před úterním vyhlášením oscarových nominací si Zelená kniha posílila postavení jednoho z favoritů. Dobová road movie o...

Najdete na iDNES.cz