Nacistické filmy zpestřily festival. Oddanost byla hrozivá, říká divák

  16:45aktualizováno  16:45
Některé snímky, které letos nabízí divákům Letní filmová škola v Uherském Hradišti, jsou v Německu zakázané. Jedná se o filmy spojené s nástupem nacismu a xenofobním obsahem. O promítání je však veliký zájem. "Vidět je tady je unikát," říká ředitelka festivalu.

Hitler se svojí oblíbenou režisérkou Leni Riefenstahlovou. Na jeho objednávku natočila Triumf vůle. | foto: Camera Press

Romantická hudba Richarda Wagnera, idylické mraky, letecký pohled na starobylé střechy Norimberku a ulice lemované zástupy statisíců. Z letadla vystupuje Adolf Hitler. Do davu posílá úsměvy a kamera zabírá hajlujícího chlapce, ženu i dítě s nadšeným výrazem ve tváři.

Triumf vůle je zřejmě nejslavnějším filmem nacistického Německa. Letošní Letní filmová škola jich nabídne hned dvanáct. Divákům tak představuje snímky, které svého času měly v Německu nebývalý úspěch. Teď jsou však přísně zakázány.

Přehled filmů

Kolberg Čtvrtek 1. srpna, 12:00, Orlovna

Hrdinný boj občanů Kolbergu proti napoleonským vojskům v prusko-francouzské válce se stal námětem posledního válečného filmu režiséra Veita Harlana. Joseph Goebbels doufal, že film bude mobilizovat civilní německé obyvatele. To už však nestihl, protože do kin přišel v roce 1945.

Mlýny smrti Čtvrtek 1. srpna, 15:00, kino Mír

Propagandistický snímek slavného hollywoodského režiséra Billyho Wildera je jedním z prvních, který otevřeně ukazuje nelidské zločiny páchané v koncentračních táborech. Sloužil jako instruktážní video pro německé obyvatele.

V koncentračním táboře v Osvětimi zahynula Wilderovi jeho matka a babička.

Žaluji Čtvrtek 1. srpna, 21.00, Orlovna

Pojmem euthanasie bylo za nacismu označováno systematické zabíjení duševně nemocných a tělesně postižených. Na obhajobu byl natočený film o ženě s roztroušenou sklerózou, který měl ospravedlnit masové vraždy.

Za šest let bylo takto zavražděno dvě stě padesát tisíc lidí včetně deseti tisíc dětí.

Triumf vůle Pátek 2. srpna, 9:00, Klub kultury

Dokument natočila Leni Riefenstahlová na přímou objednávku Adolfa Hitlera. Zachycuje monstrózní atmosféru 6. sjezdu NSDAP v roce 1934.

Dvouhodinový snímek měl ukázat zrození silného Německa pod vedením Hitlera. Filmový štáb měl 170 lidí, točilo se na několik kamer včetně záběrů z letadla.

"Ideologicky jsou samozřejmě problematické, ale umělecky jde o velmi kvalitní filmy," zdůvodnila jejich uvedení ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.

Propagandistické filmy mají plno

Většina propagandistických filmů se zatím promítala v sálech zaplněných do posledního místa. Přestože venku vládla vedra a řada sálů nemá klimatizaci.

"Stálo to za to," prohlásila po dvouhodinovém Triumfu vůle Ivana Holečková.

Na filmovou školu přijela z Hodonína jen na den právě kvůli německým filmům.

"Je neuvěřitelné, jak Hitler zmanipuloval masy lidí. Dnes ty jejich oddané úsměvy působí hrozivě, když víme, jaké tragédie se pak děly," zhodnotil Zdeněk Markovský z Olomouce.

O tom, že chtějí do Hradiště dostat filmy, které Německo střeží a nepůjčí je hned tak někomu, začali organizátoři uvažovat už loni. Hlavně proto, že právě na letošní rok připadá osmdesáté výročí od nástupu nacismu v roce 1933.

Získat filmy nebylo snadné

Získat snímky však nebylo jednoduché. "Potřebovali jsme zvláštní povolení ministerstva zahraničních věcí," upřesnila Korená.

K tomu se pořadatelé museli zaštítit tím, že filmy doprovodí patřičnými informacemi, budou k nim pořádat besedy, uvedou je do historického kontextu a pozvou odborníky, kteří budou vysvětlovat.

Proto také jako jedna z hlavních sekcí letošního ročníku vznikla ta s názvem Rok 1933: Nástup nacismu. Divákům nabízí snímky, které vznikly ve 30. letech pod vedením NSDAP.

"Z dnešního pohledu je na nich nejděsivější asi to, že byly z větší části velmi dobře řemeslně zvládnuté," upozornil filmový teoretik Aleš Říman, který se před představením stará o odborný úvod.

Jeden z nejpovedenějších je právě dokument Triumf vůle, který natočila Leni Riefenstahlová na přímou objednávku Adolfa Hitlera.

"Moc dobře věděl, že média a film mají velký potenciál," vysvětlil Říman. "Všechny proto měly jediný účel - šíření nacistické ideologie," doplnil.

Na kinematografii tehdy osobně dohlížel Joseph Goebbels. Filmy byly pro diváky atraktivní a měly vysokou návštěvnost, přestože nebyly povinné.

Jako výchovnou látku je používali pouze vedoucí mládežnické organizace Hitlerjugend. Což byl třeba případ snímku Chlapec z Hitlerjugend. "Nacistický režim byl filmem úplně posedlý," zdůraznila na filmové škole německá odbornice Sonja Schulzová.

Nacionalisté nepřijeli

Napočítala zhruba tisícovku filmů, které za třetí říše vznikly. Propagandistických byla asi stovka. "A téměř polovina z nich je u nás dodnes zakázaná," potvrdila.

Ostře sledovaný je například Žid Süss. "To je otevřeně antisemitský film a oni jsou na to velmi citliví," upozornil Říman.

Filmovka však snímek divákům nabídla. Přestože i tady mohlo hrozit, že se do promítacích sálů vydají skupiny neonacistů.

Pořadatelé si ovšem byli jistí, že se nic podobného nestane. "Hodně lidí se mě na to ptalo," přiznal Říman. "Ale já myslím, že tyto lidi filmy nezajímají a často o nich ani nevědí," konstatoval.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

VIDEO: V helmě i v pokleku. Jiří Suchý ví, jak Lehce s životem se prát

Trailer k filmu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Semafor byl tehdy jediný pramen živé vody, líčí Miloš Forman v dokumentu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát, který...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP Basis Senior Consultant

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz