Zemřel válečný zločinec Csatáry, jehož Československo odsoudilo k smrti

  8:56aktualizováno  12:00
Maďarský nacistický zločinec László Csatáry, kterého československý soud v roce 1948 odsoudil v nepřítomnosti k trestu smrti, zemřel v nedožitých 99 letech na zápal plic v Budapešti. Za druhé světové války působil jako vedoucí policie v košickém ghettu.

Podle Wiesenthalova centra, které stíhá nacistické zločince, se Csatáry na jaře 1944 aktivně podílel na deportacích 15 700 Židů do tábora smrti v Osvětimi.

"Je to velmi nešťastný konec ságy, která trvala příliš dlouho," uveřejnila CNN reakci ředitele jeruzalémské pobočky Wiesenthalova centra Efraima Zuroffa. "Csatáry měl být postaven před soud hned po válce. Předali jsme maďarskému prokurátorovi důkazy před dvěma lety, a už před mnoha měsíci se o to měli v Budapešti postarat," zkritizoval přístup maďarské justice.

Bití a bičování

Za druhé světové války působil Csatáry jako šéf maďarské policie v košickém ghettu (tehdy patřilo Maďarsku), odkud odjížděly transporty do Osvětimi. Csatáry údajně zadržené lidi pravidelně trýznil, a to bez ohledu na okolnosti, pohlaví, věk či zdravotní stav napadených.

Nacisté na útěku

Na svobodě stále zůstává několik nacistických zločinců, kteří se po druhé světové válce vyhnuli spravedlnosti. Jejich seznam vede Centrum Simona Wiesenthala. Za jménem následuje pravděpodobné místo pobytu.

Gerhard Sommer (Německo; 92 let), bývalý podporučík 16. divize SS. Roku 2005 byl v nepřítomnosti odsouzen k doživotí za masakr 560 italských civilistů spáchaný v roce 1944 v toskánské vesnici Sant'Anna di Stazzema.

Vladimir Katriuk (Kanada; 91), bývalý člen ukrajinského pluku. Je obviněn z účasti na krutostech spáchaných na civilistech v letech 1942 až 1944 v Bělorusku.

Sören Kam (Německo; 91), narozen v Dánsku, někdejší člen obrněné divize SS Viking. Obviněn z únosu dánského novináře Carla Henrika Clemmensena v roce 1943; žurnalista byl zavražděn osmi kulkami vypálenými z několika zbraní a jeho tělo bylo nalezeno severně od Kodaně.

Hans Lipschis (Německo; 93), rodák z Litvy, jako dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim čelí podezření z podílu na vraždách tamních vězňů v letech 1941-1945. Podle německé prokuratury napomáhal k vraždě v 9515 případech, včetně lidí z transportu z Terezína z 24. ledna 1943, z něhož bylo hned po příjezdu do Osvětimi 1773 osob posláno do plynových komor.

Helmut Oberlander (Kanada; 89), Němec narozený na Ukrajině. Podle Wiesenthalova střediska se podílel na masovém vraždění Židů na jihu Ukrajiny jako člen 10. operačního oddílu. ČTK

Velmi si prý liboval v bezdůvodném bičování nahých žen.

"Existují dvě výpovědi německých důstojníků, kteří se mu snažili zabránit, aby mučil židovské ženy. On je nutil, aby holýma rukama vyhrabávaly obrovské díry v zemi," říká jeden z předních historiků holokaustu László Karsai.

Další zvěsti, které kolem Csatáryho kolují, nejsou o moc lichotivější. "Byl obzvlášť sadistický," říká Peter Feldmajer, prezident židovské komunity v Maďarsku. "Vytvořil tábor pro mučení bohatých, které nutil, aby se přiznali, kde schovávají peníze."

Podle sousedů, vedle nichž bydlel v Budapešti, to byl na sklonku života tichý a milý, starý muž. To nevěděli, že s nimi žije jeden z nejhledanějších nacistů světa.

Z maďarského nacisty vzorným Kanaďanem

Na konci války Csatáry uprchl z Maďarska a usadil se v Kanadě, která mu v roce 1955 udělila občanství. Zde obchodoval s uměleckými díly. Po 22 letech však musel zemi propustit, jelikož se provalilo, že občanství získal na základě falešných údajů.

Loni ho v Budapešti vyfotografovali novináři z britského deníku The Sun, ale než ho dopadla policie, tak opět zmizel. Až po mezinárodní kritice se policie pustila do urputnějšího pátrání a zadržela ho. Následně na něj uvalila domácí vazbu.

O Csatáryho vydání žádalo Slovensko, které kvůli tomu překvalifikovalo jeho trest smrti na doživotní vězení. Trest smrti byl totiž v Československu zrušen na začátku devadesátých let, a tak nemohl být vykonán.

"Nikdy jsme nevěřili, že se v souvislosti s Csatárym dočkáme světské spravedlnosti. Vyšší moc, i když pozdě, tento problém vyřešila navzdory tomu, že zločiny proti lidskosti zůstávají nepromlčitelné," řekla ČTK Lucia Kollárová, mluvčí ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku.

Za válečné zločiny měl být Csatáry dál stíhán i v Maďarsku: maďarský soud vyšší instance tento měsíc nařídil budapešťskému městskému soudu, aby v řízení s ním pokračoval. Nižší soud v červenci proces pozastavil kvůli tomu, že Csatáryho už v minulosti za spáchané zločiny odsoudili v Československu.

Csatáry svou vinu vždy popíral. Až do své smrti tvrdil, že byl jen jakýmsi prostředníkem mezi maďarskými a německými úřady, který měl velmi omezené pravomoci.

Autor:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

V archeologickém muzeu ve Francii se zabarikádoval muž, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Na místo dorazila...

Premium

Holčička si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Dostane vojačky

Šestiletá holčička z amerického Arkansasu si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Výrobce hraček jí vyhověl, do své...

Premium

Turecko má hotovo a v Sýrii všechno začíná být stejné jako před válkou

Je tam stále Bašár Asad, Američané nemají vliv, který tehdy také neměli, byli a jsou tam Rusové, Írán je regionálním...

Najdete na iDNES.cz