Německo má spadeno na šestici bachařek z Osvětimi. Je jim devadesát let

  12:03aktualizováno  12:03
Německé úřady vyšetřují šestici někdejších dozorkyň z Osvětimi. Pokud se zjistí, že dnešní devadesátnice pracovaly přímo ve vyhlazovacím táboře v Březince (Birkenau), mohou skončit ve vězení. A to i bez přímých důkazů o tom, že se podílely na samotných popravách.

"Naše vyšetřování stavíme na tom, že kdo sloužil v koncentračním táboře jako dozorce, podílel se na vraždách," řekl britskému deníku The Times vyšetřovatel Thomas Will. "A pokud tím dozorcem byla žena, platí pro ni totéž."

Osvětim-Březinka

Auschwitz-Birkenau byl největším německým nacistickým koncentračním a vyhlazovacím táborem založeným během druhé světové války v Němci okupovaném Polsku.

Podle Státního muzea Auschwitz-Birkenau zde zahynulo 1,1 milionu lidí, z nichž přibližně 90 % byli Židé prakticky ze všech evropských států.

Většinu obětí nacisté zavraždili v plynových komorách březinského areálu Auschwitz II plynem Cyklon B.

Zdroj: Wikipedie

Vyšetřování vede německý Centrální úřad pro objasňování nacistických zločinů. Momentálně se jeho tým snaží zjistit, kde přesně dotyčné dámy pracovaly. V Osvětimi totiž postupně vyrostly hned tři táborové komplexy. Tábory Auschwitz I a III byly převážně pracovní, ten první navíc sloužil jako administrativní centrum.

Pokud se ovšem ukáže, že ženy působily ve vyhlazovacím táboře v Březince (Birkenau) známém jako Auschwitz II, postavit je před soud bude mnohem jednodušší. Právě v tamních plynových komorách zavraždili nacisté naprostou většinu z více než 1,3 milionu obětí. I kdyby se pak nenašly žádné přímé důkazy o tom, že se vyšetřované Němky přímo účastnily masového vraždění vězňů, mohou skončit za mřížemi.

Podíl na vraždách má každý, kdo v táborech pracoval

Jako precedent by v takovém případě posloužila kauza Johna Demjanjuka. Američana ukrajinského původu poslal soud v roce 2011 do vězení s tím, že takový důkaz není potřeba. Podíl na vraždách má podle rozsudku každý, kdo se na činnosti vyhlazovacího tábora nějak podílí (více o rozsudku zde).

Fotogalerie

Podle ředitele úřadu Kurta Schrimma nebyla přítomnost žen mezi nacistickými bachaři ojedinělá. Dozorkyně sloužily především v ženských ubikacích. "Nevíme o žádných popravách, které by v táborech přímo vykonávaly ženy. Ale některé se k vězňům chovaly velmi brutálně a také je to stálo obvinění z válečných zločinů," uvedl Schrimm.

Jména vyšetřovaných německých dozorkyň úřad prozatím nezveřejnil. Nejmladší z nich je údajně 87 let. Ani to by ovšem nemělo být překážkou, pokud se je žalobci rozhodnou postavit před soud. Šestice patří mezi 50 podezřelých, o jejímž odhalení vyšetřovatelé informovali letos v dubnu (více o jejich vypátrání zde).

Z celé padesátky je dodnes známé pouze jediné jméno. Tím je Hans Lipschis, kterého na začátku května zadržela ve Stuttgartu policie. Bývalý bachař se bránil, že byl v Osvětimi jen kuchařem (více o případu zde).

Pátrá se i v jihoamerických seznamech imigrantů

Centrální úřad pro objasňování nacistických zločinů sídlí v Ludwigsburgu nedaleko Stuttgartu. Tamní vyšetřovatelé mají k dispozici kartotéky s téměř dvěma miliony záznamů. Ty pojednávají o více než 700 tisících jmen, 628 tisících místech a téměř 400 tisících vojenských jednotkách či akcích.

Seznamy zaměstnanců se přitom dochovaly pouze ze dvou koncentračních táborů. Vedle Osvětimi-Březinky je to ještě Majdanek u polského Lublinu. Ostatní dokumenty nepřežily závěr druhé světové války, zejména pokusy samotných nacistů o zahlazení stop. Vyšetřovatelé pročítají rovněž imigrační záznamy jihoamerických států, kam se mnoho nacistů koncem války uchýlilo.

Kdo by přitom čekal, že miliony archivních dokumentů pročítají desítky či stovky lidí, mýlil by se. Úřad zaměstnává pouhých šest vyšetřovatelů. Práce přitom není vůbec jednoduchá a vyhlídky na úspěch nejisté.

"Za posledních dvanáct měsíců jsme se začali zabývat šesti stovkami nových podezřelých," popisuje ředitel Schrimm a dodává, že zhruba stejný počet případů řeší i jeho kolegové v Jižní Americe. "Možná, že se nám podaří dotáhnout pět či deset z nich. A třeba také žádný."

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Pohřešovaný polský milionář Wožniak-Starak se utopil v Mazurských jezerech

Polský milionář a filmový producent Piotr Wožniak-Starak se svou ženou...

Tělo polského milionáře a filmového producenta Piotra Wožniaka-Staraka, který o víkendu vypadl ze svého motorového...

Bojím se o život, vzkázal Krejčíř z JAR. Krátce poté mu shořela vila

Uprchlý odsouzenec Radovan Krejčíř u soudu v Jihoafrické republice (2. 12. 2013)

Žádal v Jihoafrické republice o přemístění do jiné věznice. Údajně z vážných obav o svůj život. O několik týdnů později...

Tři sestry zabily otce v obraně. Celé roky je týral a sexuálně zneužíval

Dvě ze sester Chačaturjanových obviněné z vraždy despotického otce (26. 6. 2019)

Mučil je, sexuálně zneužíval a psychicky týral řadu let. Pak si tři mladé sestry řekly, že toho bylo dost. Protože...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz