V Michálkově Poslovi si Matěj Hádek sjel schody. Dojede až do kina

  3:36aktualizováno  3:36
Náhodný divák nevěřil svým očím. To šedé odcizené město je idylické Brno a zběsilé riskantní jízdy cyklistů mezi tramvajemi se odehrávají v českém, navíc původně jen televizním snímku?

Matěj Hádek a Jiří Vyorálek ve filmu Posel | foto: Jef kratochvil / ČT

Posel, v jehož titulní roli bezstarostného kurýra na kole září Matěj Hádek, vrací na scénu režiséra Vladimíra Michálka, tvůrce ceněných děl Je třeba zabít Sekala či Babí léto, v nečekaně drsné moderní tónině. Až člověka napadne, jestli nechal své herce pojistit.

Bez pudu sebezáchovy

"Vyplatí se hodně zkoušet dopředu, pak to vyjde levněji, a pro nejvíce extrémní scény jsme měli kaskadéry. Zranění jsme si nemohli dovolit, na celý film jsem měl jen dvaadvacet dnů," líčí režisér běžné televizní podmínky, které však na výsledku distribuční podívané nejsou takřka znát.

Z filmu Posel

"S kolem na eskalátorech řádil můj záskok, skutečný šampion. Já si taky leccos vyzkoušel, sám jsem sjel jedny schody, ale když už šlo vážně do tuhého, zaskakovali za nás profesionálové. Ačkoli bez nehody se to stejně neobešlo," vypráví Matěj Hádek, jak si jeden z kaskadérů vymyslel efektní scénu. "Povolil si šrouby, aby mu při jízdě ze svahu upadlo kolo. Vypadalo to opravdu výborně, ale on si natrhl vazy," dodává herec. Kromě fyzických kousků prý při natáčení hodně křičel, protože byl sám se sebou nespokojený, a nejhůře zvládal chvíle, kdy jeho hrdina mlčí. "Jinak jsem si jen musel věřit a nebát se, jako každý," odmítá chválu kolegů.

Nicméně Michálek tvrdí, že už dlouho čekal, aby mohl obsadit "jednoho z nejlepších herců generace". A scenárista Marek Epstein dodává: "Matěj Hádek navíc nezná pud sebezáchovy a má hodně snížený práh bolesti. Je přímo stvořený pro typ antihrdiny, kterého jsem kdysi psal tak trochu podle sebe. Posel objevuje, že od určitých věcí se nedá utéct, což jsem tehdy osobně zažíval – a když jsem text dopsal, zjistil jsem, že jeho hrdina je hajzl," směje se autor.

Z televizního filmu Vladimíra Michálka Posel

Matěj Hádek a Eva Leimbergerová ve filmu Vladimíra Michálka Posel

První verze Posla vznikla téměř před deseti lety, ale producenti se báli právě postavy "antihrdiny" – prý by na něj v Česku nikdo nechodil. "Až brněnská ČT našla odvahu a Michálek to natočil hodně filmově, příběh posunul k drsnější, zneklidňující náladě," uznal scenárista.

"Epstein byl totiž ještě velký romantik, když to psal," žertuje režisér. Vážně dodává, že obavy z antihrdinů nechápe, a jako příklad uvádí hit U konce s dechem: "Když už točíme filmy a nemůžeme si hrát na Hollywood, ať jsou alespoň trochu poctivé a něco sdělují."

Den na erotiku

K vypjatému příběhu Posla patří vedle nevídané akce také zvláštní obraz Brna a působivá erotika. "Je to město kdesi v Evropě, zrovna tak jsme mohli Posla točit v Berlíně či v Praze, jen s tím rozdílem, že v Brně šlo leccos bez povolení. Než se ČT trpělivě dočkala razítka, my už jsme měli hotovo," prozrazuje Hádek.

Z televizního filmu Vladimíra Michálka Posel

Z původně televizního filmu Vladimíra Michálka Posel

U milostných scén prý jen marně toužil, aby štáb tvořily ženy – osvětlovačky, zvukařky, kameramanky. A jeho filmová partnerka Eva Leimbergerová dodává, že se naštěstí s Hádkem znali už z divadla. "Veškerá erotika se natáčela během jediného dne. Na počátku jsem byla nervózní, ale postupně si člověk zvykne, zvláště když je klíčová scéna moc hezká a vůbec ne samoúčelná," líčí herečka.

Režisér s ní souhlasí. "Scénář mám doma od roku 2003 a od počátku mě chytil právě tenhle milostný výjev. Před očima jsem měl okamžik z Lásek jedné plavovlásky a věděl jsem, že buď to dopadne jako totální průšvih, nebo se právě tady dostaví katarze. Sám jsem byl zvědav, jak to zvládnu," přiznal.

Ale podle Hádka zvládl Michálkův tým skvěle nejen choulostivé momenty. "Říkám jim ostrá čtyřka. Jsou to mimořádní profesionálové minimálně evropské úrovně, po kterých by venku každý skočil," prohlašuje hrdina snímku Posel.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Nabarvené ptáče vidělo 26 tisíc lidí, stačilo to na třetí místo

Petr Kotlár, představitel hlavní role Nabarveného ptáčete, o pauze během...

Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče začal svou domácí distribuční pouť ve 129 kinech, kam zlákal 26 tisíc diváků....

Proč bych měl zabít Ramba? Sylvester Stallone křísí akční legendu

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Do svých třinácti let byl Sylvester Stallone za své chování vyloučen ze čtrnácti škol. V patnácti vyhrál hlasování...

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz