Berlienale, 60. ročník. Semih Kaplanoglu vítěz Zlatého medvěda za film Bal

Berlienale, 60. ročník. Semih Kaplanoglu vítěz Zlatého medvěda za film Bal | foto: ČTK

Medvědi z Berlinale mají nové majitele. Zlatého získal turecký film Bal

  • 3
Největší světový filmový festival zná vítěze. Bezmála čtyři stovky filmů se ucházely o přízeň odborné poroty i veřejnosti. Uděleno bylo přes padesát cen. Ocenění získal i český film Kawasakiho růže od Jana Hřebejka. Přinášíme přehled hlavních festivalových cen z berlínského festivalu.

Zlatého medvěda pro nejlepší film 60. ročníku filmového festivalu Berlinale získal turecký snímek Bal (Med). Závěrečný díl trilogie režiséra Samiha Kaplanoglua poeticky líčí dětství malého chlapce v odlehlé části Turecka. Film z této země vyhrál na berlínské přehlídce po 46 letech.

"Jsem šťastný," zopakoval několikrát během tiskové konference šestačtyřicetiletý Kaplanoglu a vyjádřil naději, že mu tato cena umožní natočit další podobně vizuálně strohé, ale emocionálně nabité snímky, jako je Bal. V něm nepoužil žádnou doprovodnou hudbu a hlavní myšlenku sepjatosti člověka s přírodou navozuje převážně pomocí dlouhých záběrů filmové kamery. Srdce festivalového publika si získal šestiletý představitel hlavní role Bora Altaš.

Jako nejlepší režisér byl Stříbrným medvědem oceněn Roman Polanski za politický thriller The Ghost Writer. Nejnovější snímek oscarového režiséra měl na Berlinale světovou premiéru, které se však jeho tvůrce nemohl zúčastnit kvůli domácímu vězení ve Švýcarsku, kde čeká na rozhodnutí o vydání do USA kvůli sexuálnímu deliktu ze 70. let.

"I kdybych mohl přijet, nepřijel bych. Protože když jsem naposledy jel na nějaký festival, abych převzal cenu, skončil jsem ve vězení," tlumočil jeden z producentů filmu The Ghost Writer Polanského vysvětlení absence na jednom z nejvýznamnějších festivalů v Evropě. Narážel tak na svou cestu na curyšský filmový festival, při níž byl loni v září zatčen a uvězněn.

Nejvíce sošek stojícího medvěda si z paláce Berlinale odnesli tvůrci ruského dramatu zpoza polárního kruhu Kak ja provjol etim letom (Jak jsem strávil tohle léto). Cenu pro nejlepšího herce získali jeho dva hlavní protagonisté Grigorij Dobrygin a Sergej Puskepalis, ocenění za výjimečný umělecký přínos si připsal také kameraman tohoto snímku Pavel Kostomarov.

Ekumenická porota a Mezinárodní konfederace uměleckého a esejistického filmu (CICAE) vybraly nejlepším snímkem nesoutěžní sekce Panorama film režiséra Jana Hřebejka Kawasakiho růže. Český film se v Berlíně radoval z ceny po třech letech, kdy zde naposledy uspěl snímek Obsluhoval jsem anglického krále Jiří Menzela.

Kawasakiho růže

Český snímek režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského získal na filmovém festivalu dvě ceny nezávislých porot.

Dvě ceny si připsal i rumunský film Eu cand vreau sa fluier, fluier (Pokud budu chtít písknout, zapískám), kterého mezinárodní porota pod vedením režiséra Wernera Herzoga vyznamenala cenou Alfreda Bauera určenou pro hraný film, který otevírá nové perspektivy ve filmovém umění.

Psychologické drama režiséra Florina Šerbana z prostředí nápravného ústavu obdrželo rovněž Velkou cenu poroty.

Stříbrného medvěda pro nejlepší herečku získala Japonka Šinobu Teradžimaová za hlavní roli v protiválečném filmu Caterpillar (Housenka). Do Asie putuje také cena za nejlepší scénář, který podle názoru poroty mělo čínské rodinné drama Tchuan Jüan (Odděleně spolu).

Už odpoledne oznámily své vyvolené také nezávislé poroty na Berlinale.

Předáním hlavních cen jubilejní ročník Berlinale vyvrcholil, oficiálně ale své brány zavře až v neděli. Od minulého čtvrtka, kdy začal, představil téměř 400 snímků z 58 zemí světa, které do dnešního večera vidělo přes 300 tisíc lidí. Tím byl podle ředitele Berlinale Dietera Kosslicka stanoven nový návštěvnický rekord festivalu.

,