Ledeč se stává městem filmů, točil tam i Malkovich, Damon a Depardieu

  9:18aktualizováno  9:18
Tohle se jen tak nějakému městu nepovede. Ledeč nad Sázavou se stala už druhý rok po sobě kulisou jedné z hlavních vánočních pohádek. Nejprve to byl film Micimutr a v roce 2012 Šťastný smolař.

Ledeč nad Sázavou | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Už se z toho stává pomalu tradice. Filmaři točí na oprýskaném ledečském hradě vždy v květnu a výsledky své práce naservírují divákům k nazdobenému stromečku.

V pohádce Micimutr třeba kroužil nad Ledčí drak a princeznu tudy vezl ke sluji smuteční kočár. Ve Šťastném smolaři bylo na hradě náměstíčko s tržnicí i obchody, kam chodili hlavní hrdinové.

Hrad nad Ledčí

Raně gotický hrad v Ledči z poloviny 13. století se majestátně vypíná na strmé skále, svírané řekou Sázavou a Olešenským potokem. Do roku 1918 byl v držení ústavu šlechtičen, poté přešel do správy státu. Od roku 1929 začaly opravy a restaurační práce. V letech 1950–1996 patřil hrad Státním lesům. Roku 1996 se stala majitelem společnost Finza, která znovu začala se stavební záchranou. Tato firma záhy hrad opustila a prodala své podíly nově vznikající společnosti Hrad Ledeč nad Sázavou. Od roku 2000 se přikročilo k zásadním opravám a postupné stabilizaci památky.

Starostu Petra Vaňka taková propagace dominanty města velmi těší.

"Málokdo ví, že je to jeden z nejstarších šlechtických hradů v republice. Má bezpochyby velké kouzlo," říká starosta, který si obě pohádky nenechal ujít. Víc se mu zamlouval Šťastný smolař. "Práce režiséra Stracha se mi líbí," přiznal.

Na žádném jiném místě v kraji nepracovalo v poslední době více mezinárodně slavných herců.

Neopravený hrad v Ledči už pomalu začíná v oblibě filmařů dohánět a možná i předhánět vyšperkovanější Telč. Ta byla dosud považována za největší filmovou hvězdu mezi městy na Vysočině. Ledeč má ale za sebou mimořádné období, které začalo v roce 1999.

Ledeč a John Malkovich

Tehdy zde natáčeli Bídníky Gérard Depardieu a John Malkovich. Rok poté přijela na hrad další hvězda mezinárodního formátu - Pierre Richard. Důvodem byl francouzský film Bez rodiny. V roce 2005 následoval americký snímek Kletba bratří Grimmů se světově známým Mattem Damonem. Korunou úspěšné ledečské éry se stal ruský film Faust, který získal hlavní cenu Zlatého lva na filmovém festivalu v Benátkách.

Dominanta Ledče se přes to všechno stále ještě neřadí k památkám, kam by mířily zástupy turistů jako na jiná filmově proslavená místa. Hrad totiž není v příliš dobrém stavu. Potřeboval by opravy za zhruba půl miliardy korun.

A to je paradoxně jeden z hlavních důvodů oblíbenosti u režisérů. Syrovost a letitá omšelost památky jim vyhovuje víc než nové fasády a pečlivě nazdobená nádvoří.

"Mohou tady točit scény z ulic, náměstíček i chudinských čtvrtí. Náš hrad je pro filmaře velmi zajímavý, mají zde mnoho možností," vysvětluje Luděk Šíma, který šéfuje společnosti s názvem Hrad Ledeč nad Sázavou. Tu vlastní ze tří čtvrtin radnice a z jedné čtvrtiny místní firma AquaComp Hard.

Toalety na hradě dosud chyběly

Peníze od filmových štábů pomáhají pomalé obnově památky. V letošním roce tam začnou fungovat v bývalé konírně veřejné toalety za 1,5 milionu. Dosud v této památce tyčící se vysoko nad městem a řekou Sázavou záchody nikdy nebyly.

"Omezovalo to jakékoliv využití hradu," vysvětlil starosta Petr Vaněk. V příštích letech chce město opravit přístupový most k hradu, který působí monumentálním dojmem a ve filmu Kletba bratří Grimmů vypadá až magicky.

Podle starosty bude město žádat na rekonstrukci pomoc z norských fondů. Pod tímto mostem je tunel, kterým jezdí vlaky.

Loni se na hradě prostavěly necelé tři miliony korun. Podařilo se mimo jiné zrestaurovat renesanční lodžii na horním nádvoří a opravit stropní lávky v severním a východním paláci. Také se upravuje šatlava kvůli rozšíření muzea.

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

DO KINA: Do akce se vrací Keanu Reeves, potká hned tři dokumenty

DO KINA: Do akce vrací Keanu Reeves, potká hned tři dokumenty

V českých kinech se tento týden objeví sedm novinek. Nejvíce akce slibuje ze tří hraných filmů Keanu Reeves v...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

TELEVIZIONÁŘ: Zvítězí u diváků Albert Černý, nebo Karel Šíp?

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Ať už si člověk o hledání evropské písně roku myslí cokoli, je přece jenom poněkud tristní, že večer, v němž Albert...

Najdete na iDNES.cz