Podle starosty Petra Vaňka městská památková zóna komplikuje občanům a podnikatelům život.
"Tato zóna, která vznikla před téměř deseti lety vcelku záhadným způsobem, omezuje vlastníky těch nemovitostí, kteří mají smůlu a v památkové zóně bydlí," tvrdí.
Zrušení by bylo brutální
Jak říká, je třeba, aby se orgány státní správy zamyslely nad rozsahem zóny a jejími hranicemi.
"Jen změnou bude možné zajistit, aby ve vymezeném prostoru nebyly novostavby z konce osmdesátých let 20. století. Nebo aby hranice zóny nevedla polovinou Haškovy ulice, kdy domy na jedné straně zónou zasaženy byly a domy na druhé straně ulice už ne," vysvětlil.
Otázka je nakonec mírnější, než si nejužší vedení města přálo.
"Původně jsem navrhoval kompletní zrušení památkové zóny. Ale pak jsme se dohodli, že to by byl vzhledem k historii města krok poněkud brutální," řekl Petr Vaněk.
I přes to památkáři nad ledečskou anketou nevěřícně kroutí hlavou. Je to podle nich krok, který nemá obdoby.
"Mít městskou památkovou zónu je prestižní věc. Láká to turisty a dělá to městu jméno," tvrdí Tomáš Vícha z Národního památkového ústavu.
Jak anketa proběhne
|
I ministerstvo kultury považuje ledečskou myšlenku za diskutabilní. Jen velmi výjimečně ho o podobný krok někdo žádá.
"Ročně obdržíme několik podnětů, které se týkají návrhů na prohlášení památkové zóny nebo změny hranice. Podnět na zrušení je výjimečný," potvrdil Jan Vondryska z tiskového odboru ministerstva.
Podle Víchy se k rozsahu památkové zóny obyvatelé jako laici nemohou vyjadřovat. To by měli dělat odborníci, kteří mají povědomí o historii a významu památek. "To je jako kdyby v medicíně o rozsahu očkování rozhodovali lidé místo lékařů," srovnává.
Získat dotace se městu nedaří
Jak upozorňuje, městská památková zóna přináší i peníze, třeba z dotačních programů a grantů.
Jenže právě to se v Ledči příliš nedaří. "V posledních letech nevím ani o jedné dotaci, kterou by Ledeč na památkovou zónu dostala. Získat peníze od státu je dnes obrovský problém, zvlášť na kulturu," konstatuje Vaněk.
Naopak zmiňuje problémy, které opravy domů v zóně přinášejí. Jejich majitelé musejí k rekonstrukci dostat od památkářů svolení a musejí se řídit jejich pokyny.
Obvykle to jsou požadavky na použití dřevěných oken či barev fasády nebo typu střešní krytiny.
"Je to jen o jedno povolení víc, než musejí mít všichni ostatní. A případné zvýšené náklady majitelům kompenzují státní nebo krajské dotace. Je možné je i kombinovat. Majitelům nemovitostí se to vyplácí," prohlásil Tomáš Vícha.
O budoucnosti památkové zóny v Ledči ale anketa, která by podle starosty Vaňka měla stát do deseti tisíc korun, nerozhodne. I když se většina obyvatel k její revizi přikloní a zastupitelé se jejich názorem budou řídit, není to město, kdo takové věci stanovuje.
Zmenšit zónu může jen ministr
"Městskou památkovou zónu vyhlásilo ministerstvo kultury a to jediné by ji mohlo zmenšit či zrušit. Hlasy v anketě pro nás budou opěrným bodem v dalších jednáních s ním," poznamenal starosta. Ani jasný výsledek ankety tak nemusí pro Ledeč nic znamenat.
"O zrušení památkové zóny by bylo možné uvažovat, pokud by pominuly důvody, pro které bylo území za památkovou zónu prohlášeno. Zatím nikdy takové důvody nenastaly a ani v památkovém zákonu není zmocnění pro zrušení památkově chráněných území," zchladil Ledeč Jan Vondryska.
Podněty nasbírané zpravidla během dvou let ministerstvo kultury předává k posouzení Národnímu památkovému ústavu a na základě jeho odborného posouzení věc vyhodnotí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.