Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. srpna 2021 Miluše

VÝLETY ZDARMA: Na Vysočině můžete za pohádkami, zázraky i do kostnice

  0:01
Dva svátky se v tomto týdnu postarají o prodloužení volna na čtyři dny. Na jaká místa se můžete na Vysočině vypravit za zážitky i poznáním, aniž byste museli utrácet? Na výběr je toho opravdu dost.

Telčský zámek se odráží ve vodní hladině. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na Vysočině jsou méně i více známá místa, na kterých si užijete dny volna naplno, aniž byste utráceli nějak markantní částky za vstupné. Tady je deset z nich, které si pozornost opravdu zaslouží.

Za pohádkou i zručností řemeslníků do Telče

Je málo lepších míst, kde začít putování po Vysočině, než Telč. Její pohádkové náměstí s romantickými podloubími si vybírají filmaři i výletníci.

Tipy na výlety zdarma v ostatních krajích najdete ZDE

Zadarmo můžete nahlédnout i na nádvoří telčského zámku nebo do jeho okolí. V zámeckém parku se staletými stromy stojí třeba klasicistní skleník. Navštívit můžete i prohlídkové okruhy samotného zámku, za ty si ale už zaplatíte. Rodinná vstupenka například vyjde na 180 až 460 korun, jednotlivci platí od 65 korun výš.

A ještě jeden tip. Přes tento prodloužený víkend lze na telčském zámku obdivovat zručnost řemeslníků na trzích tradičních řemesel s ukázkami. Sem je vstup zdarma. Trhy budou zpřístupněny stejně jako zámek od 9 do 18 hodin.

Jet můžete do vesnice, která dala jméno zázraku

Zájem turistů i badatelů přitahuje Číhošť, vesnice ležící asi sedm kilometrů od Ledče nad Sázavou. Ve zdejším kostele se v roce 1949 udál takzvaný číhošťský zázrak, kdy se z dosud nevysvětlených důvodů přímo během mše začal pohybovat kříž na hlavním oltáři.

Vypouštění vesmírné sondy v Číhošti na Havlíčkobrodsku

Střed republiky v Číhošti na Havlíčkobrodsku. V březnu odsud například vyletěla sonda do stratosféry.

Navštívit můžete památník kněze Josefa Toufara, kterého někdejší StB při následných výsleších umučila k smrti, i samotný kostel.

"Před návštěvou je lepší zavolat si na faru, abyste měli jistotu, že bude odemčeno. V kostele je hodně fotografií, které tuto událost připomínají, velebný pán navíc návštěvníkům dává někdy přednášky," radí starosta Číhoště Jaroslav Tvrdík.

Asi kilometr od kostela najdete další místní zajímavost, a to geografický střed České republiky. Vedle památníku, připomínajícího souřadnice místa, tady stojí i altánek a dřevěný rozcestník ukazující směr do měst po celé Evropě.

Na Stvořidlech se dá koupat i válet na balvanech

Působivou kulisou k letním procházkám je přírodní rezervace Stvořidla. Nejpohodlněji se tam dostanete lokálkou ze Světlé do Ledče nad Sázavou, která staví v zastávce Stvořidla.

Noční Vysočina v Zrcadle: Stvořidla na řece Sázavě

Stvořidla na řece Sázavě.

Peřeje na řece Sázavě si projděte po turistické značce. Větší i menší balvany formují nejen tok řeky, ale jsou rozesety také po okolí. Ve vodě tu můžete zahlédnout ledňáčka, ale i vydru říční, když budete mít štěstí.

Po proudu Sázavy leží také Sluneční zátoka s památníkem spisovatele Jaroslava Foglara. Ten zde se skautským oddílem pravidelně tábořil, zátoka byla inspirací i pro jeho knihu Hoši od Bobří řeky.

Kostnice se otevře o svátcích. A kousek je to na rozhlednu

Trochu zapomenutou, ale rozhodně zajímavou památku nabízí Nížkov. V obci ležící asi 10 kilometrů od Žďáru nad Sázavou, najdete kostnici s pozůstatky pěti až osmi tisíc zemřelých.

Vybudována byla v roce 1709. Původně sloužila k ukládání pozůstatků místních, plnit se začala ale především za války o rakouské dědictví v polovině 18. století, kdy byli do okolí sváženi ranění rakouští vojáci.

Veřejnosti je bezplatně přístupná, otevřená je přes svátky. "Je ale možné domluvit se i jindy. Když si zavoláte na obecní úřad nebo na faru, někdo vám otevře. Určitě je lepší ozvat se předem," doporučuje nížkovský starosta Jan Mokrý.

Tento výlet je možné spojit s návštěvou rozhledny Rosička. Ta stojí na stejnojmenném 645 metrů vysokém kopci a od Nížkova je vzdálená asi tři kilometry. Na místě stával počátkem minulého století letecký maják, dnes si odtud můžete za pěkného počasí vychutnat panoramatický pohled na Žďárské vrchy.

Rokštejn měl být pohřben na dně přehrady. Nestalo se

Nad řekou Brtnicí na Jihlavsku se tyčí zřícenina hradu Rokštejn. Někdejší komfortní markraběcí sídlo ztratilo na významu po husitských válkách, po dobytí vojsky uherského krále Matyáše Korvína zůstalo opuštěné.

Zřícenina hradu Rokštejn na Jihlavsku.

Zřícenina hradu Rokštejn na Jihlavsku.

V 80. letech minulého století měl hrad spočinout na dně přehrady. Z její stavby ale sešlo, a tak si můžete prohlédnout udržovanou podobu někdejšího gotického skvostu. Dostanete se k němu po turistické značce ze železniční zastávky z Přímělkova vzdáleného dva kilometry.

Zřícenina hradu Rokštejn je celoročně volně přístupná. "Teď o víkendech je za symbolické vstupné navíc možné vylézt na čtyřbokou hradní věž," upozornila Eva Rezková z brtnického informačního centra.

Město Brtnice je vzdálené od hradu šest kilometrů - a je to odtud krásná procházka přírodní rezervací údolí řeky Brtnice. Pro její půvab si ji už za první republiky oblíbili trampové.

Vodní elektrárna Dalešice upoutá hlavně muže

Milovníky techniky třeba vyláká exkurze do dalešické vodní elektrárny. Do jejích útrob směřují tři prohlídky každý den, poslední ve dvě hodiny. Pokaždé uvidíte film o elektrárnách a vodní energii, samotná prohlídka může být pokaždé jiná.

Exkurze studentů do elektrárny v Dalešicích.

Nahlédnout je možné i do vnitřku vodní elektrárny v Dalešicích na Třebíčsku.

"Záleží na tom, v jaké fázi elektrárna je, to se dozvíte vlastně až před prohlídkou," řeknou vám na informačním centru elektrárny v Dukovanech, které obsluhuje i prohlídky v Dalešicích. Tam se dostanete nejlépe, ať už autem nebo pěšky, z nedalekého Kramolína nebo Slavětic.

Jestliže se chystáte navštívit vodní elektrárnu, je lepší předem se informovat na internetových stránkách dukovanského infocentra. Kapacita lidí, kteří můžou najednou prohlídku absolvovat, je omezená. Před prohlídkou je vhodné vybavit se lehkým svetrem a pevnými botami, prochází se totiž i podzemními prostory elektrárny.

Voda z Křemešníku léčí, vděčí za to stříbru

Jihovýchodně od Pelhřimova najdete zalesněný vrch Křemešník, který byl ještě ve 14. století místem těžby stříbra. Autem se dostanete k hotelu a odtud k poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice s nově restaurovaným trojbokým barokním oltářem. S kostelem je neodmyslitelně spojena i křížová cesta. Má třináct zastavení a končí Božím hrobem ve skalní dutině.

POUTNÍ MÍSTO Na vrchu Křemešník nedaleko Pelhřimova se můžete občerstvit čistou

Na vrchu Křemešník nedaleko Pelhřimova se můžete občerstvit čistou vodou nebo si vylézt na rozhlednu.

Pokud není sucho, pak se můžete zchladit a osvěžit u Stříbrné studánky s velmi kvalitní vodou s nepatrným množstvím stříbra. Můžete vyzkoušet léčivé účinky, které jsou jí připisovány.

Další tip: rozhledna Pípalka, ze které po zaplacení desetikorunového vstupného za pěkného počasí dohlédnete nejen na okolní vrchy, ale až na Šumavu nebo do Krkonoš.

Objevte méně známý skalní útvar

Na samotném okraji Žďárských vrchů najdete skalní útvar Prosička. Přístup k němu je poněkud strmější, z Jimramova jdete dva a půl kilometru cesty po modré turistické značce prakticky stále do kopce. Ve výšce až 739 metrů nad mořem za to ale budete odměněni pohledem na údolí říčky Fryšávky nebo k Vírské přehradě.

Dva mohutné skalní bloky jsou až 55 metrů široké a 17 metrů vysoké. Jsou ale lehce přístupné a výhled z nich si tak můžete užít, i pokud nejste právě horolezci.

U Lipnice stojí Národní památník odposlechu

Lipnice nad Sázavou není zajímavá jen hradem a rockovým festivalem. Vydejte se po značené stezce od hostince U České koruny k zatopeným lomům.

Bretschneiderovo ucho v lomu v Lipnici nad Sázavou.

Bretschneiderovo ucho v lomu v Lipnici nad Sázavou.

Tady mezi lety 2005 až 2007 vyrostla hned tři velká sochařská díla: Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý voči. Vytvořil je kolektiv kameníků vedený sochařem Rostislavem Dvořákem a mají upozorňovat na praktiky totalitních režimů.

V dubnu příštího roku k nim přibude další reliéf. "Bude se jmenovat Hlava XXII a bude to hlava Jaroslava Haška," prozradil Dvořák. Haškova hlava bude posazena ve volné přírodě a napojí se na stezku, která vede Národním památníkem odposlechu a v současnosti je dlouhá asi čtyři kilometry.

Stepní louky obdivujte u Mohelna

Mohelenskou hadcovou step najdete na Třebíčsku. Někdy je též nazývána Čertovým ocasem. Zaujme rostlinami, které tu najdete, i rozmanitostí zvířeny - jsou tam například jinde se takřka nevyskytující druhy mravenců nebo ještěrky.

Jaderná elektrárna Dukovany a přehrada Mohelno od Mohelenské hadcové stepi

Jaderná elektrárna Dukovany a přehrada Mohelno od Mohelenské hadcové stepi

Zvláštnost stepy je způsobena půdou s vysokým obsahem hořčíku a málo živinami.

V roce 2007 se dočkala opravy naučná stezka, která vás po stepi provede. Dostanete se na ni, když se u autobusové zastávky v Mohelně napojíte na modrou turistickou značku. A pozor: aby byla zvláštní podoba údolí zachována, je tam zakázáno pohybovat se mimo vyznačené okruhy.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák se dvěma dávkami z filmových Pelíšků

Ve věku 75 let zemřel na rodné Vysočině herec Miroslav Kaman, který se nejvíce proslavil rolí bodrého esenbáka ve...

Zeman se o víkendu na Vysočině opět projel ve člunu. Ruce mi slouží, řekl

Pár obyvatel Nového Veselí, zvědaví turisté či hlídkující novináři nepřišli ani letos o tradiční podívanou. Prezident...

Chalupáře Pavla Lišku při natáčení „špuntů“ prostředí Šlakhamru nadchlo

V komediálním seriálu České televize Špunti na cestě, který se natáčel i ve Šlakhamru u Hamrů nad Sázavou na Žďársku,...

Hlavní tah v Pelhřimově opakovaně zaplavuje voda, stal se terčem vtipů

Bazének, laguna, jezero. Tyto názvy se vžily pro úsek silnice I/34 pod železničním viaduktem v pelhřimovské Myslotínské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do dodávky se namačkalo šestnáct lidí, při nehodě na D1 se polovina zranila

Hazard se životy předvedl v pátek na dálnici D1 řidič dodávky se slovenskou registrační značkou. V uzavřeném nákladovém...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Namísto zeleně zbyla jen šeď. Rostliny zdobící krajskou knihovnu uschly

Do šedi betonu se přes léto ponořila nová budova Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Z venkovních stěn...

Žďár nad Sázavou se nakonec zřekl i náhradní poutě, kvůli covidu a dopravě

Ani v květnu, ani v září. Tradiční žďárská pouť, která svým rozsahem patří mezi největší v Česku a v letech před...

Do dodávky se namačkalo šestnáct lidí, při nehodě na D1 se polovina zranila

Hazard se životy předvedl v pátek na dálnici D1 řidič dodávky se slovenskou registrační značkou. V uzavřeném nákladovém...

Chalupáře Pavla Lišku při natáčení „špuntů“ prostředí Šlakhamru nadchlo

V komediálním seriálu České televize Špunti na cestě, který se natáčel i ve Šlakhamru u Hamrů nad Sázavou na Žďársku,...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Blbé komentáře a narážky se snažím nevnímat, říká Natálie Grossová

Osmnáctiletá Natálie Grossová promluvila o negativních komentářích na sociálních sítích i o slavném příjmení, které by...