Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

VÝLETY ZDARMA: Na Vysočině můžete za pohádkami, zázraky i do kostnice

  0:01
Dva svátky se v tomto týdnu postarají o prodloužení volna na čtyři dny. Na jaká místa se můžete na Vysočině vypravit za zážitky i poznáním, aniž byste museli utrácet? Na výběr je toho opravdu dost.
Telčský zámek se odráží ve vodní hladině.

Telčský zámek se odráží ve vodní hladině. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na Vysočině jsou méně i více známá místa, na kterých si užijete dny volna naplno, aniž byste utráceli nějak markantní částky za vstupné. Tady je deset z nich, které si pozornost opravdu zaslouží.

Za pohádkou i zručností řemeslníků do Telče

Je málo lepších míst, kde začít putování po Vysočině, než Telč. Její pohádkové náměstí s romantickými podloubími si vybírají filmaři i výletníci.

Tipy na výlety zdarma v ostatních krajích najdete ZDE

Zadarmo můžete nahlédnout i na nádvoří telčského zámku nebo do jeho okolí. V zámeckém parku se staletými stromy stojí třeba klasicistní skleník. Navštívit můžete i prohlídkové okruhy samotného zámku, za ty si ale už zaplatíte. Rodinná vstupenka například vyjde na 180 až 460 korun, jednotlivci platí od 65 korun výš.

A ještě jeden tip. Přes tento prodloužený víkend lze na telčském zámku obdivovat zručnost řemeslníků na trzích tradičních řemesel s ukázkami. Sem je vstup zdarma. Trhy budou zpřístupněny stejně jako zámek od 9 do 18 hodin.

Jet můžete do vesnice, která dala jméno zázraku

Zájem turistů i badatelů přitahuje Číhošť, vesnice ležící asi sedm kilometrů od Ledče nad Sázavou. Ve zdejším kostele se v roce 1949 udál takzvaný číhošťský zázrak, kdy se z dosud nevysvětlených důvodů přímo během mše začal pohybovat kříž na hlavním oltáři.

Střed republiky v Číhošti na Havlíčkobrodsku. V březnu odsud například vyletěla sonda do stratosféry.

Navštívit můžete památník kněze Josefa Toufara, kterého někdejší StB při následných výsleších umučila k smrti, i samotný kostel.

"Před návštěvou je lepší zavolat si na faru, abyste měli jistotu, že bude odemčeno. V kostele je hodně fotografií, které tuto událost připomínají, velebný pán navíc návštěvníkům dává někdy přednášky," radí starosta Číhoště Jaroslav Tvrdík.

Asi kilometr od kostela najdete další místní zajímavost, a to geografický střed České republiky. Vedle památníku, připomínajícího souřadnice místa, tady stojí i altánek a dřevěný rozcestník ukazující směr do měst po celé Evropě.

Na Stvořidlech se dá koupat i válet na balvanech

Působivou kulisou k letním procházkám je přírodní rezervace Stvořidla. Nejpohodlněji se tam dostanete lokálkou ze Světlé do Ledče nad Sázavou, která staví v zastávce Stvořidla.

Stvořidla na řece Sázavě.

Peřeje na řece Sázavě si projděte po turistické značce. Větší i menší balvany formují nejen tok řeky, ale jsou rozesety také po okolí. Ve vodě tu můžete zahlédnout ledňáčka, ale i vydru říční, když budete mít štěstí.

Po proudu Sázavy leží také Sluneční zátoka s památníkem spisovatele Jaroslava Foglara. Ten zde se skautským oddílem pravidelně tábořil, zátoka byla inspirací i pro jeho knihu Hoši od Bobří řeky.

Kostnice se otevře o svátcích. A kousek je to na rozhlednu

Trochu zapomenutou, ale rozhodně zajímavou památku nabízí Nížkov. V obci ležící asi 10 kilometrů od Žďáru nad Sázavou, najdete kostnici s pozůstatky pěti až osmi tisíc zemřelých.

Vybudována byla v roce 1709. Původně sloužila k ukládání pozůstatků místních, plnit se začala ale především za války o rakouské dědictví v polovině 18. století, kdy byli do okolí sváženi ranění rakouští vojáci.

Veřejnosti je bezplatně přístupná, otevřená je přes svátky. "Je ale možné domluvit se i jindy. Když si zavoláte na obecní úřad nebo na faru, někdo vám otevře. Určitě je lepší ozvat se předem," doporučuje nížkovský starosta Jan Mokrý.

Tento výlet je možné spojit s návštěvou rozhledny Rosička. Ta stojí na stejnojmenném 645 metrů vysokém kopci a od Nížkova je vzdálená asi tři kilometry. Na místě stával počátkem minulého století letecký maják, dnes si odtud můžete za pěkného počasí vychutnat panoramatický pohled na Žďárské vrchy.

Rokštejn měl být pohřben na dně přehrady. Nestalo se

Nad řekou Brtnicí na Jihlavsku se tyčí zřícenina hradu Rokštejn. Někdejší komfortní markraběcí sídlo ztratilo na významu po husitských válkách, po dobytí vojsky uherského krále Matyáše Korvína zůstalo opuštěné.

Zřícenina hradu Rokštejn na Jihlavsku.

V 80. letech minulého století měl hrad spočinout na dně přehrady. Z její stavby ale sešlo, a tak si můžete prohlédnout udržovanou podobu někdejšího gotického skvostu. Dostanete se k němu po turistické značce ze železniční zastávky z Přímělkova vzdáleného dva kilometry.

Zřícenina hradu Rokštejn je celoročně volně přístupná. "Teď o víkendech je za symbolické vstupné navíc možné vylézt na čtyřbokou hradní věž," upozornila Eva Rezková z brtnického informačního centra.

Město Brtnice je vzdálené od hradu šest kilometrů - a je to odtud krásná procházka přírodní rezervací údolí řeky Brtnice. Pro její půvab si ji už za první republiky oblíbili trampové.

Vodní elektrárna Dalešice upoutá hlavně muže

Milovníky techniky třeba vyláká exkurze do dalešické vodní elektrárny. Do jejích útrob směřují tři prohlídky každý den, poslední ve dvě hodiny. Pokaždé uvidíte film o elektrárnách a vodní energii, samotná prohlídka může být pokaždé jiná.

Nahlédnout je možné i do vnitřku vodní elektrárny v Dalešicích na Třebíčsku.

"Záleží na tom, v jaké fázi elektrárna je, to se dozvíte vlastně až před prohlídkou," řeknou vám na informačním centru elektrárny v Dukovanech, které obsluhuje i prohlídky v Dalešicích. Tam se dostanete nejlépe, ať už autem nebo pěšky, z nedalekého Kramolína nebo Slavětic.

Jestliže se chystáte navštívit vodní elektrárnu, je lepší předem se informovat na internetových stránkách dukovanského infocentra. Kapacita lidí, kteří můžou najednou prohlídku absolvovat, je omezená. Před prohlídkou je vhodné vybavit se lehkým svetrem a pevnými botami, prochází se totiž i podzemními prostory elektrárny.

Voda z Křemešníku léčí, vděčí za to stříbru

Jihovýchodně od Pelhřimova najdete zalesněný vrch Křemešník, který byl ještě ve 14. století místem těžby stříbra. Autem se dostanete k hotelu a odtud k poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice s nově restaurovaným trojbokým barokním oltářem. S kostelem je neodmyslitelně spojena i křížová cesta. Má třináct zastavení a končí Božím hrobem ve skalní dutině.

Na vrchu Křemešník nedaleko Pelhřimova se můžete občerstvit čistou vodou nebo si vylézt na rozhlednu.

Pokud není sucho, pak se můžete zchladit a osvěžit u Stříbrné studánky s velmi kvalitní vodou s nepatrným množstvím stříbra. Můžete vyzkoušet léčivé účinky, které jsou jí připisovány.

Další tip: rozhledna Pípalka, ze které po zaplacení desetikorunového vstupného za pěkného počasí dohlédnete nejen na okolní vrchy, ale až na Šumavu nebo do Krkonoš.

Objevte méně známý skalní útvar

Na samotném okraji Žďárských vrchů najdete skalní útvar Prosička. Přístup k němu je poněkud strmější, z Jimramova jdete dva a půl kilometru cesty po modré turistické značce prakticky stále do kopce. Ve výšce až 739 metrů nad mořem za to ale budete odměněni pohledem na údolí říčky Fryšávky nebo k Vírské přehradě.

Dva mohutné skalní bloky jsou až 55 metrů široké a 17 metrů vysoké. Jsou ale lehce přístupné a výhled z nich si tak můžete užít, i pokud nejste právě horolezci.

U Lipnice stojí Národní památník odposlechu

Lipnice nad Sázavou není zajímavá jen hradem a rockovým festivalem. Vydejte se po značené stezce od hostince U České koruny k zatopeným lomům.

Bretschneiderovo ucho v lomu v Lipnici nad Sázavou.

Tady mezi lety 2005 až 2007 vyrostla hned tři velká sochařská díla: Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý voči. Vytvořil je kolektiv kameníků vedený sochařem Rostislavem Dvořákem a mají upozorňovat na praktiky totalitních režimů.

V dubnu příštího roku k nim přibude další reliéf. "Bude se jmenovat Hlava XXII a bude to hlava Jaroslava Haška," prozradil Dvořák. Haškova hlava bude posazena ve volné přírodě a napojí se na stezku, která vede Národním památníkem odposlechu a v současnosti je dlouhá asi čtyři kilometry.

Stepní louky obdivujte u Mohelna

Mohelenskou hadcovou step najdete na Třebíčsku. Někdy je též nazývána Čertovým ocasem. Zaujme rostlinami, které tu najdete, i rozmanitostí zvířeny - jsou tam například jinde se takřka nevyskytující druhy mravenců nebo ještěrky.

Jaderná elektrárna Dukovany a přehrada Mohelno od Mohelenské hadcové stepi

Zvláštnost stepy je způsobena půdou s vysokým obsahem hořčíku a málo živinami.

V roce 2007 se dočkala opravy naučná stezka, která vás po stepi provede. Dostanete se na ni, když se u autobusové zastávky v Mohelně napojíte na modrou turistickou značku. A pozor: aby byla zvláštní podoba údolí zachována, je tam zakázáno pohybovat se mimo vyznačené okruhy.

Autor:

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Po 1. oddělení přišly Vraždy na dvojce. Policista ze Smíchova je psal do diáře

Právě dnes vyšla další kniha kriminálních příběhů založených na reálných případech. Sepsal ji Ondřej Fanta, v současné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh komplikuje dopravu napříč Českem, na Jihlavsku se čelně střetly kamiony

Sněžení, vítr a sněhové jazyky během pondělní noci a rána zkomplikovaly dopravní situaci v Česku. Hasiči od půlnoci...

Když doma měli všichni to samé... Výstava ukáže hračky ze 70. a 80. let

Stavebnice, hry, skládačky, auta, postavičky, panenky a mnohé další hračky potěší návštěvníky všech věkových kategorií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vědci otestují, zda by obnově lesů pomohly cizokrajné stromy. Vysadí i sekvoje

Stovky druhově pestrých nepůvodních stromů porostou v následujících dvou letech na Jihlavsku. Vědci z Mendelovy...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Povodí vrací řeku Svratku na Žďársku do minulosti, nechá ji opět meandrovat

Koryto řeky Svratky mezi Herálcem a Svratkou na Žďársku se částečně vrací do minulosti. Státní podnik Povodí Moravy...

Sníh komplikuje dopravu napříč Českem, na Jihlavsku se čelně střetly kamiony

Sněžení, vítr a sněhové jazyky během pondělní noci a rána zkomplikovaly dopravní situaci v Česku. Hasiči od půlnoci...

Meziříčí nabízí na dlouho poslední městské parcely. Kdo je získá, určí los

Pár minut od centra i od nájezdu na D1, a přitom v docházkové vzdálenosti do přírody. To je velkomeziříčská lokalita...

Policie dopadla cizince, který loupil a střílel na čerpací stanici v Bíteši

Policisté dopadli muže, který v listopadu se zbraněmi v rukou přepadl čerpací stanici ve Velké Bíteši. Jedná se o...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...